Jump to content

Se preteaza X3 2008 2.0 177cai automat 80% in oras ?


azzido

Recommended Posts

Salutare,

 

Trebuie sa achizitionez o masina 4x4, cutie automata si garda peste 18cm pentru 80% oras. M-am orientat catre un X3 2008 2.0 177cai automat (buget ~8000 eur). Se preteaza asa ceva ? (ma refer mai mult la cum se comporta acest diesel/X3 in oras ) Locuiesc in Iasi si pot sa spun ca e plin orasul de astfel de autovehicule. E o idee buna sau mai bine caut altceva ?

 

Ms

Nicu

Link to comment
Share on other sites

Cred ca in nici un oras nu prea se preteaza un suv diesel aflat la sfarsitul duratei sale de viata; ca in romania e plin de ele, asta e doar o anomalie/anormalitate care trece in ochii observatorilor ca si ceva normal, similar cum sunt wc-urile in curti, lipsa canalizarilor, asistentei sanitare.
  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4x4 diesel cu garda la sol minim 18cm pentru mers in oras. Sa vrei asa ceva pentru oras n-are niciun sens. Cum spunea cineva mai sus, daca e plin de ele nu inseamna ca este o normalitate. O sa fie o masina ineficienta, relativ greu de parcat, cu costuri de rulaj si intretinere mai mari decat la la un sedan asemanator etc. Masina pentru 80% oras sunt seria 1/2/3 in opinia mea(asta daca vorbim de BMW, ca pentru oras sunt alternative mult mai bune). In niciun caz suv,4x4, eventual nici diesel... Sa vezi distractie cand o sa vezi consum 15 la o amaraciune de 2.0 diesel :rolleyes: .

Iar legat de filtru, oricum majoritatea pe care o sa le gasesti au minim minim 300k km si ori nu mai au filtrul de particule, ori e vai de el.

Edited by All
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

daca nu cari lucruri voluminoase, sau multe persoane in masina (gen copii mici, cu scaune de copii , si carucioare) eu zic ca nu merita. Daca mergi singur in masina, cauta un seria 1 cu motor pe benzina(daca vrei neaparat bmw) sau orice alta masina pe benzina preferabil non turbo si motor cat mai mic (1.2-1.4) si vei vedea ca o sa ai niste costuri de intretinere de 4-5 ori mai mici decat un x3 cu 200 de mii de km... Ca sa nu mai zic ca 200.000km si folosit numai in oras, nu vei avea probleme decat in primii 10.000km apoi o sa inceapa sa cada chestii, sa nu mai zic de filtru ala de particule...
Link to comment
Share on other sites

Sa le luam pe rand:

@All: esti sigur ca "nu are nici un sens" ? Nu credeam ca trebuie sa dau astfel de detalii dar le dau: in masina vor fi 3 scaune de copii, 4x4 pentru ca iarna nu pot iesi de unde locuiesc, garda mare pentru ca drumul din fata casei o cere, greutate pentru a avea o sansa mai mare la impact, etc, etc.

 

Sau pur si simplu m-am trezit cu acest model pe lista si ce ma intereseaza acum este sa stiu cum se comporta motorul acesta in oras. Avand in vedere ca sunt multi posesori de-o astfel de masina m-ar interesa parerile lor, din nou, referitor strict la motor.

 

"Nebunia SUV", "Nebunia 4x4" si "Nebunia SUV si 4x4 pentru oras" si "Pai dacĂŁ nu sunt,ia una noua pe benzina" si "Ah,lol" si "Nu ar fi mai potrivita o Seria 3? " sunt acestea un trend a romanului de a ocoli subiectul ?

Link to comment
Share on other sites

1538315179[/url]' post='2465724']

 

 

"Nebunia SUV", "Nebunia 4x4" si "Nebunia SUV si 4x4 pentru oras" si "Pai dacĂŁ nu sunt,ia una noua pe benzina" si "Ah,lol" si "Nu ar fi mai potrivita o Seria 3? " sunt acestea un trend a romanului de a ocoli subiectul ?

 

Da,am avut X3 si ĂŽl ocolesc

Si da,dacĂŁ are 200 de mii ĂŽl ocolesc de 2 ori mai tare

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma unde gasesti X3/X5 pe benzina? Daca asta e oferta, nici in germania nu gasesti, le cauti cu lumanarea. Plus ca ce e pe benzina sunt motoare mari.

 

Orice motor diesel mananca bani la 200.000 km (a se intelege mai mult ca un benzinar). Problema ar trebui pusa altfel, cati km pe an se fac, ca sa vezi daca renteaza intretinerea unui diesel. Eu sincer, din proprie experienta, diesel cu peste 200.000 km n-as mai lua, ca pica pe rand una alta. Plus nervi, timp pierdut.

Urmatoarea mea masina va fi de maxim 4-5 ani, cel mai probabil benzina.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca esti familist, si doresti confort/spatiu pentru familie, cred ca ar trebui sa te uiti si la un Smax/Sharan/zafira/Espace; sunt masini excelente pentru 3 copii, ai un spatiu care niciodata nu il vei avea in X3, si au si ceva garda la sol.

 

Mitul conform caruia tractiunea integrala este "must-have" se datoreaza intr-o masura si celor ce conduc folosind anvelpe uzate/second hand, sau celor ce isi pun in pericol vietile , ale familiei lor+ celorlalti participanti la trafic si se lanseaza intr-o maniera de condus agresiv-haotic-periculoasa, de unde si ideea ca o tractiune integrala "ajute in curbe" si "te scoate din situatii limita".

 

Greutate la impact???? wtf, hai sa ne luam toti hummer sau t-55, ca sunt mai grele, un monovolum are greutate mai mare ca X3, chiar crezi ca asta e un criteriu dpdv siguranta?

 

Un set bun de anvelope adaptate la sezon +garda la sol sa nu ramai suspendat pe zapada sunt in general mai mult decat suficiente pentru a te descurca in situatiile de zi cu zi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa le luam pe rand:

@All: esti sigur ca "nu are nici un sens" ? Nu credeam ca trebuie sa dau astfel de detalii dar le dau: in masina vor fi 3 scaune de copii, 4x4 pentru ca iarna nu pot iesi de unde locuiesc, garda mare pentru ca drumul din fata casei o cere, greutate pentru a avea o sansa mai mare la impact, etc, etc.

 

Sau pur si simplu m-am trezit cu acest model pe lista si ce ma intereseaza acum este sa stiu cum se comporta motorul acesta in oras. Avand in vedere ca sunt multi posesori de-o astfel de masina m-ar interesa parerile lor, din nou, referitor strict la motor.

 

"Nebunia SUV", "Nebunia 4x4" si "Nebunia SUV si 4x4 pentru oras" si "Pai dacĂŁ nu sunt,ia una noua pe benzina" si "Ah,lol" si "Nu ar fi mai potrivita o Seria 3? " sunt acestea un trend a romanului de a ocoli subiectul ?

 

Daca dadeai mai multe detalii de la bun inceput, poate nu primeai raspunsurile de mai sus ðŸËĹ  Suntem toti oameni diferiti cu nevoi diferite, asa ca, trebuie sa accepti ca nu toti gandim la fel.

Da, e ok masina pt ââŹĹzone rezidentialeââŹÂ ce nu au asfalt si sunt pline de sleauri. Despre motorul 2.0 177cp gasesti destule informatii, nu a fost pus doar pe X3, la fel si despre cutia automata.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Daca esti familist, si doresti confort/spatiu pentru familie, cred ca ar trebui sa te uiti si la un Smax/Sharan/zafira/Espace; sunt masini excelente pentru 3 copii, ai un spatiu care niciodata nu il vei avea in X3, si au si ceva garda la sol.

 

Mitul conform caruia tractiunea integrala este "must-have" se datoreaza intr-o masura si celor ce conduc folosind anvelpe uzate/second hand, sau celor ce isi pun in pericol vietile , ale familiei lor+ celorlalti participanti la trafic si se lanseaza intr-o maniera de condus agresiv-haotic-periculoasa, de unde si ideea ca o tractiune integrala "ajute in curbe" si "te scoate din situatii limita".

 

Greutate la impact???? wtf, hai sa ne luam toti hummer sau t-55, ca sunt mai grele, un monovolum are greutate mai mare ca X3, chiar crezi ca asta e un criteriu dpdv siguranta?

 

Un set bun de anvelope adaptate la sezon +garda la sol sa nu ramai suspendat pe zapada sunt in general mai mult decat suficiente pentru a te descurca in situatiile de zi cu zi

 

Da, cam asa e, nasu-meu avand 3 copii, si-a luat un sharan. Pot sa zic ca e MULT mai incapator decat un X3, si mult mai dotat, daca stai sa consideri pretul de achizitie, cam 37K nou. Intr-adevar cu bmw-ul am cam trecut pe langa el, dar nu asta conteaza.

 

Problema lipsei asfaltului cam limiteaza alegerile. Dar tot raman f multe (Allroad :))

Link to comment
Share on other sites

@azzido:

 

1: motorul n47 177 hp-problema arhicunoscuta la distributie (daca a fost schimbata e ok, dar mai greu in de). obligatoriu o verificare, sa stii starea injectoarelor, turbinei, clapete de admisie si dpf.

 

2: daca nu ma insel este cutia automata cu 6 trepte, fiabila, un schimb de ulei undeva la ~1400 ron.

 

3: Nu inteleg intrebarea "auto XXX se preteaza 80% in oras", sincer mi se pare o intrebare stupida! De ce? Simplu, sunt persoane care circula zilnic cu s-uri, a8-uri, x5-uri, gl-uri, ml-uri etc., dar sunt si persoane care merg cu metroul. Intelegi? Fiecare circula cu ce si cum isi permite! Daca iti permiti sa circuli zilnic cu x3, atunci cumparal!

Link to comment
Share on other sites

Am acelasi motor pe E90. La 153k mi-a picat EGR-ul si o bujie si la 110k i-am schimibat distributia la bmw (postgarantie, gratis) ca facea ceva zgomot. In rest nu am avut niciun fel de problema la motor pana la 157k cat are acum, o am de la 20k km.

 

Succes in alegere.

Link to comment
Share on other sites

...X3-ul nu e o problema, cat despre N47 sau M47 parerile sunt impartite, eu am un N47 actual are 160k km reali, am facut 80k cu acest motor (aproximativ 60k km facuti in oras)si nu am avut nici o problema, intradevar masina intretinuta corespunzator, schimburi de ulei si accesorii la maxim 10k km, am facut distributia preventiv , motorul functioneaza perfect, raportat la putere/consum pentru mine e motorul diesel perfect, singurul punct negativ e filtrul de particule care la 150k km era la sfarsit de viata. Un diesel cu egr si fdp nu e facut pentru oras, vei cheltui bani mai mult decat i-ti imaginezi...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.