Jump to content

Achizitie X5 F15 2015


Vlad507

Recommended Posts

1540202986[/url]' post='2468045']

Testat de mine + 1 prieten 530 vs 520 ambele diesel in oras(nu bucuresti) in aceleasi conditii 520 lua mai mult cu 1-1,5 l. Eu scot un consum in oras de 8-9 la un 740xd lci.

 

eu zic ca un 3.0 consuma mai putin si decat un 1.6. este chiar logic.

 

1540203769[/url]' post='2468050']

Ai consum mai mare pe 520d pentru ca este submotorizata parerea mea... Incarca la un seria 3 sa vezi diferenta.

 

niciodata un motor 2.0 nu va consuma mai mult decat un 3.0 mai ales in oras. In afara nici atat, poate si doar in anumite cazuri la mers peste 180 200. ce inseamna submotorizata?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

X5 F15 40d, aflat inca in perioada de rodaj [primii 2.000 km].

In Bucuresti, consumuri intre 9,2% (modul eco) si 13,7%, pe distante intre 5 si 15 km.

Afara, consumuri de 8,1-8,4%, mers in plaja 100-140 Km/h.

 

Consumurile de mai sus sunt cele inregistrate in aplicatia BMW de pe telefon

 

 

Cum faci ca să îți arate în aplicație bmw, km și consumul? Eu nu am reușit...

Am doar, lock, unlock, farurile, ventilație/încălzire și “programare ventilație/încălzire”

Este din cauză că este mașina mai nouă, altf soft sau dc? Ai displayul cu pictograme sau cel standard? Se poate da update la cel cu pictograme?

Mulțumesc!

Edited by Jointuletz
Link to comment
Share on other sites

nu conteaza doar motorizarea, conteaza mult soferul; pe aceasi masina, acelasi traseu in bucuresti e diferenta de 1-1.5l intre mine si sotie; si cam 1l la drumuri lungi.

asa ca nu mai comparati masini diferite cu soferi diferiti.

Edited by wolfenstein99
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca e important traseul in primul rand.

in al doilea rand e important cat de tare mergi.

 

dar traseul si orele acestuia sunt definitorii.

 

evident ca nu ai cum sa consumi 9% in cosntanta/bucuresti cu X5 avand motor de 3 litri decat la ore extrem de rezonabile, in zone cu semafoare sincronizate perfect sau doar pe o distanta scurta in care media consumului nu e concludenta

 

consumul diferit pe autostrada este iarasi irelevant.

 

mai mereu merg la 185km/h pe ceas ca sa fiu la 180kmh reali si sa nu am probleme cu permisul, iar din cauza unor eventuale franari la trafic, pe la statia de taxare si podul de la cernavoda, ajung la constanta cu o medie orara de 175kmh pe computerul de bord si cu consum de 9%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

niciodata un motor 2.0 nu va consuma mai mult decat un 3.0 mai ales in oras. In afara nici atat, poate si doar in anumite cazuri la mers peste 180 200. ce inseamna submotorizata?

 

Asta zic si eu; colegul de mai sus a afirmat asta si ca a si testat. Am incercat sa dau singurul argument plauzibil din moment ce, spune el, testele au fost facute in aceleasi conditii; ca motorul de 2.0d mi se pare micut pentru un F10

Edited by Magnusy
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca e important traseul in primul rand.

in al doilea rand e important cat de tare mergi.

 

dar traseul si orele acestuia sunt definitorii.

 

evident ca nu ai cum sa consumi 9% in cosntanta/bucuresti cu X5 avand motor de 3 litri decat la ore extrem de rezonabile, in zone cu semafoare sincronizate perfect sau doar pe o distanta scurta in care media consumului nu e concludenta

 

consumul diferit pe autostrada este iarasi irelevant.

 

mai mereu merg la 185km/h pe ceas ca sa fiu la 180kmh reali si sa nu am probleme cu permisul, iar din cauza unor eventuale franari la trafic, pe la statia de taxare si podul de la cernavoda, ajung la constanta cu o medie orara de 175kmh pe computerul de bord si cu consum de 9%.

e ok consumul la viteza 175-180 .Acelasi traseu Bucuresti-Mangalia il fac de 1-3 ori pe luna....credeam ca mergi cu 130-150 si ai consum 8-9

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum scot unii consumurile astea extraordinare, insa F15 40d-ul meu consuma cam 10% la viteze de autostrada (130-150). In oras(nu bucuresti) aprox. 14%. Un factor destul de important cred ca este si dimensiunea jantelor. Cred ca este o diferenta sesizabila la consum intre jantele de 18/19 cu cauciucuri 255 si jantele de 20 cu cauciucuri 275 fata si 315 spate. Ca si optiuni iti recomand faurile led, HUD (aproape ca nu ma mai uit deloc la ceasurile din bord), harman kardon la sistemul audio, scaune confort (ventilate de preferat). Eu zic sa mergi pe motorizarea 40d, avand in vedere ca este o masina destul de grea, iar diferenta de consum fata de 30d aproape ca nu exista si preturile sunt apropiate. Edited by Kappa_C
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca discutiile despre consum sunt cele mai inutile ever pe un forum.

 

ca daca ma pun sa cobor de la Predeal la Ploiesti pe drum liber, noaptea si nu depasesc 80kmh, anticipez, nu accelerez si nu franez inutil, consum 3% sau daca merg doar pe sport pe autostrada si cu pedala la fund absolut non stop, consum 13%.

la fel si in oras. am mers si cu 7% in bucuresti cand mi-am pus ambitia, insa am mers si cu 13% pe un traseu bolnav de aglomerat si la o ora de varf.

 

cu x5 3.0d e la fel. cu siguranta in conditii ideale poti consuma pe un segment 9% in oras, dar la fel poti consuma si 20%.

la drum intins, poti avea si 6% dar si 20%.

 

fiecare consuma in functie de stilul propriu, traseul, ora si viteza cu care merge.

 

in rest, intrebarile si discutiile despre consum sunt inutile si ridicule atata timp cat masina nu are o problema tehnica...si la acel moment dat, nici nu are sens sa intrebi, pt ca oricum iti dai seama si singur ca ai o problema cu masina.

Edited by edit
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca discutiile despre consum sunt cele mai inutile ever pe un forum.

 

...

 

in rest, intrebarile si discutiile despre consum sunt inutile si ridicule atata timp cat masina nu are o problema tehnica...si la acel moment dat, nici nu are sens sa intrebi, pt ca oricum iti dai seama si singur ca ai o problema cu masina.

 

#doamne-ajută, cineva a pus problema corect în sfârșit. Vorbim de achiziția unui X5, 2015, mașină deloc ieftină și ne limităm mereu la consum. Că de aia am luat X5, pentru consum, nu?. Ne luăm Prius pentru consum. Motoare 0.8, etc.

 

Nu zice nimeni că trebuie să arunci cu bani în stânga și în dreapta că ai luat BMW sau X5, dar dă-o dracului de treabă fraților, e vorba de 1000-1500ron extra pe an, că doar nu facem 30000km pe an. Sau facem? :)

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum scot unii consumurile astea extraordinare, insa F15 40d-ul meu consuma cam 10% la viteze de autostrada (130-150). In oras(nu bucuresti) aprox. 14%. Un factor destul de important cred ca este si dimensiunea jantelor. Cred ca este o diferenta sesizabila la consum intre jantele de 18/19 cu cauciucuri 255 si jantele de 20 cu cauciucuri 275 fata si 315 spate. Ca si optiuni iti recomand faurile led, HUD (aproape ca nu ma mai uit deloc la ceasurile din bord), harman kardon la sistemul audio, scaune confort (ventilate de preferat). Eu zic sa mergi pe motorizarea 40d, avand in vedere ca este o masina destul de grea, iar diferenta de consum fata de 30d aproape ca nu exista si preturile sunt apropiate.

 

Mersi frumos de sfaturi!

La faruri cred ca sunt 2 variante: LED de zi si XENON si lumini full LED?

Cred ca o sa raman pe 40d totusi. Nu am gasit pe nimeni sa se planga de motorizare si consumul este chiar apropiat de 30d.

 

#doamne-ajută, cineva a pus problema corect în sfârșit. Vorbim de achiziția unui X5, 2015, mașină deloc ieftină și ne limităm mereu la consum. Că de aia am luat X5, pentru consum, nu?. Ne luăm Prius pentru consum. Motoare 0.8, etc.

 

Nu zice nimeni că trebuie să arunci cu bani în stânga și în dreapta că ai luat BMW sau X5, dar dă-o dracului de treabă fraților, e vorba de 1000-1500ron extra pe an, că doar nu facem 30000km pe an. Sau facem? :)

 

Anul trecut am facut 40.000 km cu SUV-ul si multi alti km cu a doua masina.

Am intrebat de diferenta de consum dintre 2 motorizari: 30d si 40d.

Diferenta de putere dintre ele nu este prea mare, asadar daca ar fi o diferenta mare de consum normal ca m-as uita la asta :).

Edited by Vlad507
Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am facut 40.000 km cu SUV-ul si multi alti km cu a doua masina.

Am intrebat de diferenta de consum dintre 2 motorizari: 30d si 40d.

Diferenta de putere dintre ele nu este prea mare, asadar daca ar fi o diferenta mare de consum normal ca m-as uita la asta :).

 

Ăntrebarea ta e pertinentĂŁ Vlad.

Ideea ĂŽnsĂŁ e cĂŁ se pune mult prea mult accent pe consum ĂŽn România, ĂŽn general; de fapt de cele mai multe ori DOAR pe consum și discuțiile cele mai lungi și interminabile sunt doar pe aspectul ĂŁsta. Nu despre cum se simte mașina, ce se poate face cu diverse opțiuni, setĂŁri diferite ce putem face, codĂŁri, retrofituri...etc. Mie unul mi se pare jenant, dar na, asta e. ĂncĂŁ suntem o nație ce avem preponderent WC ĂŽn curte, dar avem BMW, deci nu știu de ce mĂŁ mai mir.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.