Jump to content

Huruit E90


Florin R.

Recommended Posts

Salutare colegi, am o problema destul de enervanta cu masina mea, e vorba de un E90 318i facelift din 2009, in alta ordine de idei se aude un huruit care initial am crezut ca vine din stanga spate, si am facut o plimbare pana la un prieten mecanic care mi-a verificat rotile din spate si mi-a zis ca ar fi rulmentii, am fost si i-am schimbat dar problema persista in continuare, am observat ca atunci cand calc ambreiajul zgomotul aproape dispare, la fel si cand o scot pe liber, sunetul respectiv e asemanator cu cel scos de un tractor, nu stiu cum sa explic, creste in intensitate odata cu viteza asa am impresia, e destul de enervant incepand cu treapta a doua si se mentine indiferent de treapta, acum ma gandesc la ce e mai rau si anume diferentialul, dar va cer parerea inainte de a mai da banii aiurea ?
Link to comment
Share on other sites

Nu. Nu trebuie sa te astepti la pocnituri ca sa fi vorba de cardan..

 

Daca mecanicul tau nu am mai dat cardanul jos spune-i sa fie foarte atent, sa marcheze exact pozitia in care este fixat suportul acelui rulment si in momentul in care desface/desprinde cardanul in doua (trebuie facuta asta) sa bage de seama (marcand din nou) ca, canelurile alea sa intre exact(!) in acelasi loc. Altfel risca sa iti dezechilibreze cardanul si sa apara VIBRATII; f. greu de aflat mai apoi unde/cum era inainte.

Link to comment
Share on other sites

Pai asa nu e mai simplu sa schimb tot cardanul, ca l-am gasit ieftin, mai e nevoie de ceva marcaje daca schimb tot cardanul fara sa il rup de la jumatate ?

Nu este nevoie de mare lucru daca vrei sa schimbi tot cardanul. Doar ca bucsele de cauciuc "guibo" sa fie orientate in asa fel incat sagetile (triunghiuri) de pe lateral sa fie orientate in aceiasi directie cu directia in care bagi suruburile de prindere (3 din ele) prin guibo si daca se poate toata piesa sa fie orientata cum a fost initial pe masina, toate sagetile spre spate sau spre fata.. dar ultima are cred prea putin importanta.

De ce sa schimbi cardanul daca nu el e problema ci suportul lui?

Numai pentru ca unii nu pot urma niste instructiuni simple!?!

Daca vrei sa il schimbi cu totul de unde stii starea suportului (?) sau daca nu a fost desfacut inainte la jumatate sau nu? Nimic nu face sa iti dai seama ca, cumparator, decat o posibila vibratie dupa ce ai pus tot la loc si vibreaza in anumite plaje de rotatii.

 

..Pe el, pe unele din ele (in lateral, in zona aceea) se poate vedea o placuta mica sudata prin doua puncte in centru, scopul ei fiind de a balansa [...inbalansul(!)] similar ca placutele ce sunt fixate pe interior pentru cauciucuri la roti.. De unde stii ca placuta aia nu a cazut de acolo la cardanul SH?

 

Asa arata suportul : https://www.amazon.com/Driveshaft-Drive-Center-Support-Bearing/dp/B076CWNY84 Cauta facut de Febi Bilstein.

Realoem iti da part number-ul exact.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

L-am gasit intre timp, pe bmwshop e la 89£, cred ca o sa il cumpar de aici calitate OE, multumesc mult de tot, o sa iti zic si rezultatul.

Raporteaza aici ca e bine de stiut si de catre altii.

Ca idee finala sa stii ca si eu am schimbat pe rand, diferential (masina avea putin peste 300k km..), acel suport... Ca sa fie huruit (consistent) de la rulment dreapta-spate intre/peste 60-70km/h; nici un huruit sub km de mai sus! :frantics:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Pai ai avut probleme cu diferentialul ? Asa ma uitam de schimbat uleiul in diferenfial si cutia si am vazut pe realoem ca in diferenntial zice ca nu se schimba.

Nu a fost diferentialul la mine, am zis mai sus. A fost rulment roata; citeste atent. Schimba ulei la diferential daca nu l-ai schimbat inca. La mine de aia a prins kilometri aia multi. Ulei 75W90 daca imi aduc aminte bine, intra cam un 1,25 litri numai daca inclini masina in fata; are un singur buson de golire/umplere.

 

Primesc mesaje pe privatdaca ai alte intrebari despre diferential, ca sa nu devenim offtopic..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.