Jump to content

Fâșâit E90 LCI 318D


raphaelo70

Recommended Posts

Salutare.

Vin si eu cu o rugaminte si astept un sfat.

De ceva vreme am auzit un fâșâit la motor; distributia nu e de vina deoarece la 136.000 km (in martie anul acesta) i-a fost schimbata distributia cu una FAI, filtrele, uleiul si i-a fost facuta regenerarea DPF-ului(asta am obtinut de prin dealer de la BMW inainte de cumparare, ca ultima intrare in service a fost in martie 2018 si in rest am abtipild la motor cu marca distributiei alaturi de bifa pe schimbare filtre si ulei plus marca uleiului si data la care a fost facut schimbul, apar chiar si in cartea service cu stampila). Masina a avut un singur proprietar in Germania si a ajuns la mine cu 142.000 de km, cei 4.000 i-am facut eu.

Avand in vedere aceste lucruri, am nevoie de un sfat in legatura cu ce aud la motor(poate problema e intre scaun si volan). Aud de ceva vreme sunetul fâșâit dar nu se aude mereu si se intensifica odata cu cresterea turatiei. Cand am fost cu ea la un service auto pentru niste mici retusari ale caroseriei inainte de intrarea in iarna nici de-a naibii nu a facut, a fost ridicata pe lift si verificata, a turat-o mecanicul si a zis ca masina arata foarte bine pentru cei 7 ani pe care ii are si ca nu i se pare nimic ciudat.

 

Aveti aici o filmare:

 

Sper sa fiu doar eu paranoic.

 

Mersi in avans!

Link to comment
Share on other sites

Si cat timp pot sa merg asa cu ea? Pot sa trec de iarna? Mai mult, ce marca recomandati?

Sper sa nu se considere reclama sau ceva dar in Bucuresti stiu doar de Team Service si FRK. Macar sa stiu unde sa merg si ce sa cumpar.

 

Nu merg foarte mult cu ea, zilnic undeva la 20 de km deci uzura nu e mare.

Link to comment
Share on other sites

Asta e tot ce am primit inainte sa o cumpar si am fost asigurat ca e in regula de catre o cunostinta care lucreaza la dealership in Germania.

 

BMW Modell 318d

Karosserie LIM

 

Fahrgestellnummer (17-Stellen) WBAPG11080E551405

Entwicklungsbezeichnung E90

 

Getriebe MECH

Getriebenummer

 

Produktionsdatum 08.07.2010

Auslieferungsdatum 09.07.2010

Länderausfßhrung EUR

 

Sonderausstattungen

Sonderausstattungen ab Werk:

Nachträglich verbaute Sonderausstattungen:

01CA SELEKTION COP RELEVANTER FAHRZEUGE

01CB CO2 UMFANG

01CC AUTO START STOP FUNKTION

01CD BRAKE ENERGY REGENERATION

0230 EU SPEZIFISCHE ZUSATZUMFAENGE

0249 MULTIFUNKTION FUER LENKRAD

0255 SPORT-LEDERLENKRAD

0258 BEREIFUNG MIT NOTLAUFEIGENSCHAFTEN

02KU LM RAEDER V-SPEICHE 285

0320 MODELLSCHRIFTZUG ENTFALL

0321 EXTERIEURUMFAENGE IN WAGENFARBE

0423 FUSSMATTEN IN VELOURS

0428 WARNDREIECK

0431 INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND

0441 RAUCHERPAKET

0464 SKISACK

0465 DURCHLADESYSTEM

0481 SPORTSITZE FUER FAHRER/BEIFAHRER

0494 SITZHEIZUNG FUER FAHRER/BEIFAHRER

04AE ARMAUFLAGE VORNE VERSCHIEBBAR

04CG INT.LEISTEN SATINSILBER MATT

0507 PARK DISTANCE CONTROL (PDC), HINTEN

0520 NEBELSCHEINWERFER

0521 REGENSENSOR

0534 KLIMAAUTOMATIK

0540 GESCHWINDIGKEITSREGELUNG

0548 KILOMETERTACHO

05DC FONDKOPFSTUETZEN KLAPPBAR

0663 RADIO BMW PROFESSIONAL

0698 AREA-CODE 2

07RS COMFORT PAKET

0801 DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG

0851 SPRACHVERSION DEUTSCH

0863 SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA

0879 DEUTSCH / BORDLITERATUR

08SC LAENDERSPEZ. TELESERVICEFREISCH.

08SP COP STEUERUNG

EMOA Entfall Most-Adapter

A090 AGM-Batterie 90 Ah

 

 

18.04.18 140362 km 23368 1

 

Am cam incurcat putin datele din nefericire.

 

Asta e ce am la motor, abtipilde and stuff.

 

https://imgur.com/a/jQcDJqz

https://imgur.com/a/tCxsogr

 

Evident, fiind doi oameni care imi zic de distributie, m-a luat putin palpitatia la inima. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Voi mai face maine dimineata o filmare si sper sa se auda mai bine fâșâitul la care ma refer. Stiu ca cel mai simplu as scapa cu o vizita la service dar am zis sa intreb mai intai aici. Poate sunetul acela s-a auzit mereu si l-am observat eu din senin cand am fost mai atent apoi m-a lovit paranoia ca are ceva masina; o am de doar 6 luni si ma loveste la suflet pentru ca imi place foarte tare E90 dar in acelasi timp stiu ca e second-hand si au bagat toti frica in mine cu N47 si distributia inca dinainte sa o cumpar.
Link to comment
Share on other sites

Se aude sunetul ritmic specific distributiei, lasa fasaiala. Nu te mai imbata cu apa rece.

 

Băi, am ascultat înregistrarea de 5 ori şi n-am auzit niciun zgomot suspect. Mi-am pus căştile şi DA, într-adevăr se aude zgomotul specific, atât la ralanti, câţ şi în turaţie.

 

@raphaelo70: ce temperatură avea motorul în momentul testului? Zgomotul îl auzi şi din maşină, cu uşile închise?

Edited by fullrespect
Link to comment
Share on other sites

Temperatura nu am idee pentru ca nu am indicator. Am condus cam 20 de minute cu 60-70 la ora 2000-2500 turatii si 25 de minute in bara la bara. Probabil undeva la 70-80 grade banuiesc.

 

In masina, cu usile inchise il aud doar stand pe incepand cu 2500 de turatii cand se aude slab, iar la 3500 devine observabil. In mers se aude foarte slab dar totusi observabil daca stii ce sa asculti, la aceleasi turatii(cu radio si clima oprite). Chestia e ca nu se aude mereu dintr-un oarecare motiv, de exemplu la rece nu se aude mereu, se aude predominant cand e motorul cald. Si eu m-am gandit la distributie cand l-am auzit prima oara dar apoi am facut Bucuresti-Galati dus-intors si a disparut complet sunetul atat la rece cat si la cald, pentru o vreme cel putin. M-am gandit atunci ca e din cauza drumului lung ca s-a incalzit bine motorul, uleiul a avut presiune si a circulat cum trebuie, a stat in turatie mai mare.

Link to comment
Share on other sites

@bmw_fast Ma iau dupa sticker pt distributie. Am mers pe incredere cand am cumparat masina, mi-a zis cel care a venit cu ea ca daca am probleme urmatorii 3 ani imi plateste el reparatiile ca se comporta foarte bine, km sunt reali, ca are istoric la Bavaria si de la dealer a fost totul in regula. Poate mi-am luat țeapĂŁ, asta e si gandul care ma omoara, mai ales ca ma bucurasem cand am vazut stickerul de distributie care insemna ca a fost schimbata(cel putin in teorie).
Link to comment
Share on other sites

Temperatura nu am idee pentru ca nu am indicator. Am condus cam 20 de minute cu 60-70 la ora 2000-2500 turatii si 25 de minute in bara la bara. Probabil undeva la 70-80 grade banuiesc.

 

In masina, cu usile inchise il aud doar stand pe incepand cu 2500 de turatii cand se aude slab, iar la 3500 devine observabil. In mers se aude foarte slab dar totusi observabil daca stii ce sa asculti, la aceleasi turatii(cu radio si clima oprite). Chestia e ca nu se aude mereu dintr-un oarecare motiv, de exemplu la rece nu se aude mereu, se aude predominant cand e motorul cald. Si eu m-am gandit la distributie cand l-am auzit prima oara dar apoi am facut Bucuresti-Galati dus-intors si a disparut complet sunetul atat la rece cat si la cald, pentru o vreme cel putin. M-am gandit atunci ca e din cauza drumului lung ca s-a incalzit bine motorul, uleiul a avut presiune si a circulat cum trebuie, a stat in turatie mai mare.

 

Ăn mod normal, aveai 90 de grade.

 

Eu am schimbat distribuÞia acum fix 20.000km ºi acum o lunã am constatat faptul cã Între 50-70 grade un uºor fâºâit specific distribuÞiei a reapãrut, dar este foarte anemic, niciodatã nu se aude din interior ºi e prezent doar la ralanti. Când e foarte rece sau cald motorul, nu se aude absolut nimic. Eu la distribuÞie nu mai umblu, dar la tine e mult mai pronunÞat zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

Mi-ai dat fatalĂŁ acum. :)) Erm...poti fi mai specific, locatie and such? Nu am nici cea mai mica idee cum e motorul sub capac. Skill-ul meu de mecanic e șubred(am ramas undeva in 1999-2000), am nevoie de indicatii mai exacte plus indicatii dupa ce sa ma uit. E prima oara cand am o masina...buna si mai noua.
Link to comment
Share on other sites

Pai stiu de 2. FRK si Team Service. Nu stiu care e mai bun ca nu am avut de-a face cu service-uri pt BMW pana acum. Daca aveti recomandari pt Bucuresti, va rog sa le lasati aici. Acum, data fiind situatia, macar o investigatie sa fac, cand pot sa imi iau concediu si mai departe...Doamne-ajuta.
Link to comment
Share on other sites

Pana una-alta, dupa cum am zis, am facut o filmare acum dimineata ca sa se auda mai clar. Sunetul e mult mai ascutit pe filmare decat se aude in realitate si intr-adevar, se aude a lant. Nu mi-am dat seama pana nu am vizionat acum filmarea(cu casti) pentru ca nu se aude asa de evident/ascutit in realitate. God dammit.... :(

Am mai vorbit cu cineva cu E90, coleg de munca si a zis ca el a schimbat distributia la 170k. La doar 146k sa inceapa sa faca probleme? Bine, poate masina nu are 146k km reali, chiar nu stiu ce sa mai cred acum.

 

 

Am facut si niste poze la tot ce e trecut in cartea service din masina.

54.000 si 73.000 km https://i.imgur.com/BMjBitU.jpg

129.000 km https://i.imgur.com/5qISSiM.jpg

 

Distributia nu pare sa fie trecuta in cartea service dar ultima intrare inregistrata in service a fost in 18.04.18 la 140.362 km(sau asta e ultima intrare in service pe care am primit-o de la dealer, ce a gasit in sistem) dar nu e trecuta.

Edited by raphaelo70
Link to comment
Share on other sites

Acel fasait ritmic cam la o secunda l-am mai auzit la cineva; era filtru de particule semi infundat... avea nevoie de regenerare. Probabil faci doar drumuri scurte in oras. Daca zici ca atunci cand ai facut un drum lung nu se mai auzea si la o perioada dupa a reaparut, zic sa verifici filtrul de particule. Iesi pe autostrada la un drum de 50-60km si verifica dupa daca se mai aude.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Well, da. Fac drumuri scurte. Dimineata e liber si pot sa ma duc in turatii mai mari pe o distanta de 12 km ca sa se incalzeasca bine dar seara e crima ca prind doar jumatate de drum liber si jumatate e bara la bara. Am mers cu ea turata cand intram la 8 dimineata si ieseam la 10 seara ca era liber mereu si nu am avut nici o problema, nici un sunet suspect.

Cand am facut Galati-Bucuresti dus-intors nu s-a mai auzit. Acelasi lucru cand am mers pe centura mai turat(3000 de ture) pentru 1 ora. Sunetul a disparut pentru o vreme dar dupa 2-3 saptamani in oras, a reaparut.

Am postat clipul doar sa aveti o idee cam ce mi se pare mie suspect, sa primesc un sfat si sa stiu daca e intr-adevar o problema sau doar sunt paranoic.

 

Cel mai curand, cred ca luna asta ajung la service pentru o verificare, daca e vorba de reparatie, cu siguranta nu o pot efectua mai devreme de ianuarie(sarbatori si toate cele...).

Edited by raphaelo70
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.