Jump to content

Eroare Senzor presiune (tyre pressure monitor (RDC) failure)


MoroXp

Recommended Posts

Buna ziua,

Am un F30 din 2015 si pana acum am mers cu jante pe 18; pentru ca anvelopele de iarna aveau deja 2 ani am decis sa cumpar altele noi dar pe 16 si odata cu ele am cumparat si un set de jante tot pe 16.

Le-am montat la vulcanizare si dupa 10 km parcursi mi-a aparat in bord: Tyre pressure monitor failure.

Jantele noi le-am luat de pe masina unui prieten: tot un F30 dar putin mai nou (din 2016) si la el nu arata aceasta eroare.

Intrebarea mea este cum pot sa dezactivez RDC pana gasesc niste senzori plus ca zilele astea este foarte aglomerat la vulcanizare si ma gandesc ca trebuie iar date anvelopele jos, pusi senzorii apoi iar echilibrare, etc...

In maxim 2-3 saptamani sper sa rezolv problema dar pana atunci ma scoate din sarite evertizarea care apare in bord.

Multumesc in avans.

post-81549-0-83480400-1544337065_thumb.jpg

post-81549-0-97095900-1544337073_thumb.jpg

post-81549-0-30104000-1544337079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

RDC se poate dezactiva prin codare.

Cauta pe cineva in zona ta care se ocupa cu asa ceva.

Nu cred ca are rost sa dezactivez daca se face doar prin codare. Adica dezactivez acum si peste putin timp trebuie sa merg sa activez iar.

Am crezut ca se poate si din setari.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu; strebuie sa cobor la beci si sa ma uit la jantele alea pe 18 care le-am schimbat.

Ma gandesc sa fac o poza si poate vad pe ele un part number sau alta solutie ar fi sa iau senzorii si sa ii montez pe astea de 16 (nu stiu daca merge sau cat de pretentiosi sunt, ma gandesc sa nu stric ceva cand ii dau jos)

aaaa...dar nu pot sa verific, nu am dat anvelopele jos <_< m-am gandit ca in martie le pun iar.

Link to comment
Share on other sites

SAlut!Tu ai senzori pe jante? Te intreb pentru ca pe E90 nu erau senzori pe janta,ABS-ul era responsabil cu detectia cauciucului dezumflat.Recent la un F30 din 2013 am schimbat jantele si la fel,nu aveau senzori de presiune pe ele.

 

Daca te uiti la pozele din primul post, mai are sens intrebarea ta?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti la pozele din primul post, mai are sens intrebarea ta?

Salut! Are rost ĂŽntrebarea,pe F30-ul pe care ĂŽl conduc nu am sensori pe janta,și dacĂŁ am o panĂŁ la fel ĂŽmi aratĂŁ ĂŽn bord. In general BMW utilizeazĂŁ ABS-ul pentru a detecta roata dezumflata. Daca ai avea senzor pe janta ai avea ĂŽn bord presiune nominala pe fiecare roata. Ai așa ceva? Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Salut! Are rost ĂŽntrebarea,pe F30-ul pe care ĂŽl conduc nu am sensori pe janta,și dacĂŁ am o panĂŁ la fel ĂŽmi aratĂŁ ĂŽn bord. In general BMW utilizeazĂŁ ABS-ul pentru a detecta roata dezumflata. Daca ai avea senzor pe janta ai avea ĂŽn bord presiune nominala pe fiecare roata. Ai așa ceva?

Da, imi arata presiunea pe fiecare roata in parte.

Astazi am scos senzorii de pe jantele de vara si i-am montat pe astea de iarna. Totul a revenit la normal. A fost nevoie sa merg vreo 3 km ca sa ajunga la 100% si acum imi arata pe fiecare roata in parte ce presiune are.

Senzorii sunt astia:

post-81549-0-35398300-1544775448_thumb.jpg

Edited by MoroXp
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.