Jump to content

BMW 520i M54B22 (170cp) vs BMW 525i N52B25(177cp)


RorschachBNR16

Recommended Posts

Am avut si M54B22 si M54B25 si N52B25 pe seria 3.Alege varianta cu cei mai putini km.Eu in principiu am fost multumit de toate cele 3 motorizari.Teoretic, din punct de vedere al fiabilitatii, M54B25 cred ca ar fi cel mai potrivit.

Strict cu referire la ce ai zis tu mai sus,520i si 523i, cred ca amandoua au puterea putin cam mica pt. o asemenea caroserie. Mergi pe 525i(fie M54 sau N52).

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Am avut si M54B22 si M54B25 si N52B25 pe seria 3.Alege varianta cu cei mai putini km.Eu in principiu am fost multumit de toate cele 3 motorizari.Teoretic, din punct de vedere al fiabilitatii, M54B25 cred ca ar fi cel mai potrivit.

Strict cu referire la ce ai zis tu mai sus,520i si 523i, cred ca amandoua au puterea putin cam mica pt. o asemenea caroserie. Mergi pe 525i(fie M54 sau N52).

 

 

Initial sunt pe varianta asta 525i N52B25(177cp) cred ca ii ok 177 cp pe caroseria e60,legat de distributie nu stiu sigur daca ii in fata sau in spate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut.

Am de un an jumatate un E60 525i cu motor M54B25 de 192 cai (parca) cel fara facelift, am cautat mult motorul acesta, fiind printre ultimile motoare trainice de BMW.

Din cate stiu eu, tipul acesta de motor duce peste 350-400.ooo de km cu distributia originala daca este intretinut corespunzator si mie la 250.ooo nu pare a avea nici o problema, nu are nici un sunet metalic,si nu are nici pierderi de ulei, este foarte silentios si destul de puternic si e si in 6 cilindri, cum trebuie sa fie un BMW ca sa il simti ca e BMW.

Am avut si E60 LCI dar cu motor de 1995 cmc Diesel si a fost o mare dezamagire(costuri mari cand crapa ceva si cam des crapa cate ceva,distributia m-a costat 3500 lei si dupa 6 luni a inceput sa pape ulei, pierderi de ulei pe sus, pe jos, fumuri de toate culorile, si sincer am avut mare grija de ea dar nah, motor de 2.0...).

Sunt al doilea proprietar pe RO, primul mi-a vandut-o mie ca era cam speriat de consum(el saracu schimba mereu pe la 4-5000 si avea 15-16 la suta, eu merg mai normal si am 10-11 cu jante Style 95 pe 19'.

Spor la achizitie, dar trebuie verificata bine inainte de a o cumpara. :pirate:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.