Jump to content

Ajutor conectare interfata ISTA/Cablu K+D-CAN


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Cam toate clonele sunt la fel de slabe la fire si mai trebuie dat cate un scoci peste cate o data. Am avut si cablul cu placa alba am dat cu scoci pe la fire, se incalzea placa rau tare pt ca erau lipiturile slabe, dupa facea figuri cand se conecta cand nu, asa ca am aruncat placa si am transformat cablul in obd-enet ca sa mi fac update la navigatie cu succes.

Eu am desfacut interfata si am masurat sa nu am fire intrerupte, calitatea e cea mai buna parerea mea pt o clona, lipiturile facute f bine. E83 si e 90 diagnosticat si codat cu el(inpa, ncs si ista), e93 nu vrea.

HTB1_ElPXQP2gK0jSZPxq6ycQpXaw.jpg_q50.jpg

Dupa ce mi- a revenit cheful sa mai merg si cu e93-ul doar vine caldura, am profitat de cabrio o saptamana cu temperaturi exceptionale cu varfuri de 24-26 grade de stateam in tricou👌🏼 mi-am adus aminte ca am de codat mai multe chestii sa le fac pe placul meu. Am cumparat alt cablu si surpriza in sfarsit i-am dat de cap functioneaza ( conectat la masina setat din programel Dcan mode, mesaj afirmativ ok well done, ca la cablul precedent nu vroia la asta mers). Inpa 5.06 adaugat in menu engine si motorul n47 citeste cam tot pe inpa, ista, ncs... si mai am o sumedenie de programe care cu siguranta nu cred ca am sa le folosesc. Folosesc doar pt. service, diagnoza si codari.

Rezolvarea: cablul “identic” difera doar cipul FTDI,ft232RL cel vechi si cel nou ftdi232RQ.

Unele cabluri cu cipul ft232rl nu merg asa ca trebuie cablu cu cip ft232rq. Ma repet cablul vechi functiona perfect pe e83lci pinul 7-8 lipiti/cu switch ul pe can si pe alte masini doar pe can, nu functiona pe Dcan.

Sper sa fi fost de ajutor pt cei ce au probleme de genul, dau o bere la cine a sarit in sus cu sfaturi si astept o bere la cine am fost util :))🤣😂

Spor la codat si bucurativa de masinile voastre.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Salutare, scriu si eu in acest topic in care sa mai discutat de cablu K+DCAN . Stiu ca e o replica si ca Icom e cel original dar vreau sa-l folosesc pentru masina mea si sa-mi instalez ista pe laptop ca sa nu mai merg la altii cand e de sters erori si diagnoza. Am gasit pe olx acest cablu la un vanzator "Bmw Doctor24 Workshop" , i-am lasat mesaj ca vreau sa cumpar si ma sunat si mi-a spus ca sunt 3 modele la acest cablu unu din 2012, unul 2016 si unul 2019 si el mi la recomandat pe cel din 2019 ca ar fi cel mai bun si celelalte imi vor arata doar partial ce am nevoie in ista. In pozele din anunt are varianta pe alb si varianta pe albastru, presupun ca unu e mai vechi si altu e mai nou. Ce imi recomandati, ceva pareri care a-ti mai folosit?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.