Jump to content

F30 vs F36


claudiu1892

Recommended Posts

Drumuri ca-n palma si iesiri la cafea pe Dorobanti/Decebal, la revedere. :pardon:

 

Off:Pe Decebal nici cu caruta trasa de cai nu merita sa mergi. de fapt tot Bucurestiul este zdrente la capitolul asfalt.

 

On: Si eu as inclina fara sa clipesc catre F36, are un look mai sportiv si este un pic mai exclusivist decat F30-ul (pe care-l vezi foarte des pe strazile noastre).

Diferenta consider c-o vor face optiunile cu care o gasesti echipata.

Link to comment
Share on other sites

F36 428i/430i bine dotate sunt mult prea scumpe, pt ca sunt rare - nu prea sunt cumparate de flote/inchirieri.

 

 

mai degraba gasesti un 420d/430d bine dotat intr-un buget rezonabil - tu stii cel mai bine in care zona esti dispus sa faci compromisuri: motorizare/rulaj/dotari.

Link to comment
Share on other sites

F36 428i/430i bine dotate sunt mult prea scumpe, pt ca sunt rare - nu prea sunt cumparate de flote/inchirieri.

 

 

mai degraba gasesti un 420d/430d bine dotat intr-un buget rezonabil - tu stii cel mai bine in care zona esti dispus sa faci compromisuri: motorizare/rulaj/dotari.

 

Cam asa e... un 428i sau 430i automat, bine dotat (cu scaune sport,incalzite, clima automata, Xenon, Navi Pro, full leather, PDC fata/spate etc), pana in 50.000km sare bine de 30.000, exceptand cele lovite si reparate.

Bugetul meu e maxim 27.000, si asta incluand transportul. De aducerea ei in tara se va ocupa firma unui amic, si ma costa cam 700-800eur in total, deci pentru masina am cam 26.000 efectiv.

 

Oare daca maresc limita de km, ar fi ok? Gen, s-o iau pe la 80.000-100.000? Stiu ca e riscant, mai ales la astea pe benzina, dar asa le-as gasi mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

depinde si de cat mergi anual cu ea - ar fi bine sa nu treci cu ea de 200k km (diesel) sau 150-160k (benzina) - in general repari mai des si mai scump la ea dupa rulajul asta.

 

cu alte cuvinte, daca o vei tine 5 ani si vei merge ~20k km anual, poti lua cu incredere un 420d/430d cu in jur de 80-100k km sau un 328i/330i cu 50-60k km.

Link to comment
Share on other sites

depinde si de cat mergi anual cu ea - ar fi bine sa nu treci cu ea de 200k km (diesel) sau 150-160k (benzina) - in general repari mai des si mai scump la ea dupa rulajul asta.

 

cu alte cuvinte, daca o vei tine 5 ani si vei merge ~20k km anual, poti lua cu incredere un 420d/430d cu in jur de 80-100k km sau un 328i/330i cu 50-60k km.

 

Merci.

Mai mult de 15k nu cred ca merg anual. Pentru mers la munca, in cele mai multe cazuri, voi folosi o alta masina, mai mica.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Am facut test drive cu un 328i.

Experienta e f misto, feedbackul la acceleratie e genial.

 

Singura problemĂŁ este insa consumul: pe autostrada, la 130, aveam un consum instant de 8-9L/100.

In oras, am ĂŽnțeles ca ia cam 13-14 in Bucuresti.

 

Asta inseamna dublu fata de consumul pe care il inregistrez cu masina actuala, deci ar insemna costuri duble din acest punct de vedere.

 

Sunt curios cum este cel de 20i.

Link to comment
Share on other sites

Daca e așa important consumul pt tine, comparând cu mașini care iau 4,5 afarĂŁ și 7 urban,mergi pe 2.0d.

 

E ok si cu 7-8 afara, si eventual un 10-11 urban. Pana la urma, consumul in oras e relativ, depinde de oras, de ora la care circuli etc.

Link to comment
Share on other sites

420d consuma cu ~2l mai putin decat 428i - asta ar insemna o diferenta de 300 l combustibil anual (15k km parcursi) - adica ~400 euro anual.

430d consuma similar cu 428i; 420i consuma cu ~1l mai putin decat 428i.

Link to comment
Share on other sites

Am facut test drive cu un 328i.

Experienta e f misto, feedbackul la acceleratie e genial.

 

Singura problemĂŁ este insa consumul: pe autostrada, la 130, aveam un consum instant de 8-9L/100.

In oras, am ĂŽnțeles ca ia cam 13-14 in Bucuresti.

 

Asta inseamna dublu fata de consumul pe care il inregistrez cu masina actuala, deci ar insemna costuri duble din acest punct de vedere.

 

Sunt curios cum este cel de 20i.

 

Daca ia 8-9 la 130 e cam imposibil sa ia doar 13-14 in bucuresti :)

Insa ma indoiesc sa ia 8-9 pe autostrada... sigur nu era vant/rampa?

Link to comment
Share on other sites

Era destul vant. Si era si in modul Sport. De mentionat ca masina avea si Xdrive.

Din ce citesc pe forumurile din afara, la un mers pe autostrada cu 130kmh, consuma cam 6-7l/100 max.

 

In orasele din SUA, cica ar lua cam 10-11. Ma indoiesc ca as scoate sub 15 in Bucuresti, insa :)).

 

In fine, ce-o fi o fi, am gasit una cu 15k km, din 2017, Sport Line, scaune sport incalzite, electrice din piele, Navi Pro, camera, etc. la 24.000.

O s-o verific si daca e ok, o s-o iau.

 

Merci

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Era destul vant. Si era si in modul Sport. De mentionat ca masina avea si Xdrive.

Din ce citesc pe forumurile din afara, la un mers pe autostrada cu 130kmh, consuma cam 6-7l/100 max.

 

In orasele din SUA, cica ar lua cam 10-11. Ma indoiesc ca as scoate sub 15 in Bucuresti, insa :)).

 

In fine, ce-o fi o fi, am gasit una cu 15k km, din 2017, Sport Line, scaune sport incalzite, electrice din piele, Navi Pro, camera, etc. la 24.000.

O s-o verific si daca e ok, o s-o iau.

 

Merci

baga link s-o vedem

Link to comment
Share on other sites

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=274212310&utm_source=sharedAd&utm_medium=android

 

I found this offer at mobile.de:

 

BMW 328i Sport-Aut./LEDER/NAVI/KeyLess/LED/Euro6

First Registration: 07/2016

Mileage: 15.000 km

Fuel: Petrol

Power: 180 kW (245 Hp)

 

Price: €23,990

Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Da, nu pot sa zic ca e culoarea mea preferata, as fi preferat negru, un gri mai inchis sau maro, dar e ok si asa. Dotarile, in schimb, sunt f ok, si rulajul la fel.

As mai putea sa astept sa mai apara ceva, eventual si cu M pack, insa e o loterie... :)

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi asta, are si pachet M si e mai ieftina, chiar daca e mai slaba motorizarea. Insa inca nu am VIN-ul. Suspectez ca e de provenienta SUA

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=272976646&lang=en&utm_source=DirectMail&utm_medium=textlink&utm_campaign=Recommend_DES

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.