Jump to content

flansa cardan ..


Recommended Posts

am desfacut azi flansa .....si am vazut ca nu iese asa usor de acolo ..cardanul mai are o mica prelungire care intra in ea ...Pt asta trebuie dat cardanul jos ?..sau se forteaza cumva ....

Fiind in stare buna flansa veche nu am mai insistat si am prins-o la loc ..dar as vrea sa stiu pe viitor ..

Link to comment
Share on other sites

am desfacut azi flansa .....si am vazut ca nu iese asa usor de acolo ..cardanul mai are  o mica prelungire care intra in ea ...Pt asta trebuie dat cardanul jos ?..sau se forteaza cumva ....

Fiind in stare  buna flansa veche nu am mai insistat si am prins-o la loc ..dar as vrea sa stiu pe viitor ..

252577[/snapback]

 

 

Trebuie sa desfaci tampoanele de la cutie.

Link to comment
Share on other sites

trebue sa dai intii toate tobele jos si sa dai cardanul si din fata si din spate jos. daca desfaci cardanul de unde culiseaza trebue sa-i faci un semn si sa-l pui la fel inapoi,pentru ca este echilibrat si daca il pui altfel o sa-ti vibreze toata transmisia,sau poti sa-l desfaci din fata si de la mijloc.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am schimbat eu zilele astea flansa, sa-ti spun cum se schimba

- se dau tobele afaara, se dau scuturile jos, dupa care desfaci flansa din cutie, iar pasul2 ca sa iti iasa de pe priza de la cutie tre sa desfaci rulmentul intermediar pt a putea lasa cardanul de la jumatate in jos,,,, si gata iese..

Link to comment
Share on other sites

am schimbat eu zilele astea flansa, sa-ti spun cum se schimba

- se dau tobele afaara, se dau scuturile jos, dupa care desfaci flansa din cutie, iar pasul2 ca sa iti iasa de pe priza de la cutie tre sa desfaci rulmentul intermediar pt a putea lasa cardanul de la jumatate in jos,,,, si gata iese..

256129[/snapback]

 

 

poate ne spui si niste preturi si locatie ..daca esti din Buc :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cat te-a dus flansa de cardan? Am inteles ca, e in jur de 200 RON - depinde ce producator! Gresesc?

256189[/snapback]

 

 

am dat eu 220 ron ..pe Meyle ...pe Feby e un pic mai ieftina 200 ron ..

Momentan o tin degeaba pt ca flansa mea e intacta ....o luasem din exces de zel ..sau nestiinta mai bine zis ... :blink:

daca o vrea cineva o dau cu 180 ron ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
exact semeringul de la cutie trebuie sa-l schimbi

 

mi`a zis cineva ca e posibil sa schimb si flansa...daca curge pe acolo

 

probabil s-a referit la faptul ca e posbil ca uleiul care a curs sa fi afectat cauciucul flansei .

Link to comment
Share on other sites

Semeringul are rol de etanşare pentru a nu lasa uleiul din cutie sa iasa afara si flansa are rol de a transmite rotatia arborelui din cutie spre cardan, respectiv diferenţialul spate...

Cum spunea si myx, daca uleiul a atacat cauciucul flansei, atunci trebuie schimbat

Oricum, piulita care tine semeringul se desface cu o cheie speciala.... :twoup:...eu am avut cutia data jos si nu am putut sa desfac...nici nu am insistat ca era inca bun semeringul....

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.