Jump to content

BMW(E46) 325i sfaturi ...


colonelul

Recommended Posts

Mi am cumparat recent un E46 325i Touring cu 275.000km la bord,omul a renuntat la masina deoarece avea nevoie deja de o masina cu 7 locuri .Masina a primit verificarea tehnica noua,valabila 2 ani de zile dar as dori niste sfaturi din partea voastra cu ce anume ar trebui sa schimb urgent la ea pentru a preveni anumite chestii si sa ma bucur si eu putin de masina/ daca ma va convinge imi voi cauta un model cu mai putini kilometri.deocamdata vreau sa i comand uleiul de motor,BMW Longlife 04 ? si nu stiu ce lichid de racire sa imi comand,as vrea sa l schimb si ala :thumbsup: astept ceva sfaturi din partea voastra cu ce ar mai trebui sa i schimb in materie de filtre.lichide,etc...nu cunosc istoricul acestei masini.

post-84997-0-82359100-1555182824_thumb.jpg

Edited by colonelul
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos :thumbsup:

Eu ti-as recomanda un alt ulei si anume Liqui Moly, personal am ales Top Tec 4600 5W-30 insa sunt si alte variante ok.

Uite o lista comprehensiva cu uleiuri recomandate pt M54B25 (ignora faptul ca link-ul e pt cabrio, motorul e acelasi).

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e46-325ci-cab/repair-manuals/11-engine/1VnZ1vFi9W

Pe langa ulei & filtru motor eu ti-as recomanda sa schimbi toate fluidele (cutie, frana, servo, antigel G11, grup) si toate filtrele (aer, polen, combustibil).

Pentru "inspiratie" in ceea ce priveste la ce alte operatiuni de service te poti astepta, poti sa iti "arunci un ochi" pe topicul meu: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/187169-bmw-325-ci/

Link to comment
Share on other sites

...am comandat intr un final un ulei de motor Shell 5W40 Longlife-01, filtre Mahle,mai putin cel de aer deoarece trebuie sa vad ce filtru este in cutie,are pe ea un insemn cu K&N . La lichid de racire am ales antigelul de la BMW si bujii NGK. Va trebui sa vorbesc la atelier de lichidul de frina,respectiv cel de servo,mai adinc nu m as baga deoarece vreau doar sa vad cum se prezinta aceast model E46 si daca ma va convinge trec la una cu putini kilometrii si probabil coupe sau cabrio.Am experimentat in ultimele zile un 316i model 2001/105PS ,foarte misto masina tinand cont de kilometraj: 106000km ,ratacita intr un garaj,omul era nascut in '33,masina avea foarte putina rugina la aripile spate,dar vreau ceva mai tare si sa fie 6 linie ...

 

...asta era gri sobolanul,ieri dupa ce a sosit uleiul pentru motor,la jumatate de ora a,aparut si urmatorul propietar :bye: , nu m am bucurat de masina decit 4-5 zile

post-84997-0-79526800-1555243194_thumb.jpg

Edited by colonelul
Link to comment
Share on other sites

Ce bujii NGK ai luat? sunt si eu in cautare.

Eu as alege acest model https://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9330

 

LE: apropos cand schimbi lichidul de frana sa aersisesti "ca la carte" franele altfel ai sanse mari ca senzorii de presiune de pe unitatea DSC sa o ia razna. Vorbesc din propie experienta :)

Edited by cornel
Link to comment
Share on other sites

...dupa citeva cautari pe forumuri germane am ajuns la astea: https://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9344. Atelierul care l frecventez este multi marca/ afacere de familie din al 2 lea razboi mondial,banuiesc ca va stii ce sa faca :o , zilele astea astept filtrele,uleiul,antigelul si bujiile dupa care bag masina in service si voi vorbi cu el legat de schimb lichid de frina si servo,va trebui sa l intreb si despre verificarea Vanos CCV si DISA sa vad ce spune / sper ca masina sa fie OK. Edited by colonelul
Link to comment
Share on other sites

...am urmarit ceva pe youtube legat de DISA ,in ce fel influenteaza mersul motorului in caz ca nu functioneaza clapeta respectiva ? In filmulete am vazut cum se scoate,verifica,se curata DAR am si vazut ca poti sa o strici repede :cry: / in principiu nu prea imi place sa ma bag la chestii care functioneaza :wink: Edited by colonelul
Link to comment
Share on other sites

OK, mi am facut notitele/am urmarit si pe youtube toate filmele legate de schimburi de lichide si ulei pentru aceasta masina,multumesc frumos pentru sfaturile primite si pentru cele care vor urma :frantics: , o zi buna tuturor :drinks: voi posta ceea ce am facut la masina si cum se comporta masina la cei 275000km/ inca nu am avut masini cu asa multi kilometrii dar am zis sa incerc un "sase n linie" sa vad si eu cum se comporta :thumbsup: Edited by colonelul
Link to comment
Share on other sites

...am urmarit ceva pe youtube legat de DISA ,in ce fel influenteaza mersul motorului in caz ca nu functioneaza clapeta respectiva ? In filmulete am vazut cum se scoate,verifica,se curata DAR am si vazut ca poti sa o strici repede :cry: / in principiu nu prea imi place sa ma bag la chestii care functioneaza :wink:

Valva disa e bine sa ii verifici clapeta vizual deoarece clapeta cedeaza si ajunge in motor producand pagube mari.

Link to comment
Share on other sites

10X Guys :drinks: :thumbsup: ,chiar voi tine cont de recomandarile voastre,momentan astept uleiul+filtrul de motor,filtrul de polen,lichidul de racire,bujiile,emblema capota fata,suporti numere,trebuie sa o inscriu maine,poimaine,dureaza maxim 10 minute :wink: ,trebuie sa o aspir si eu bine,am toaletato oleaca pe interior,fete de usi,bord,etc...presurile sunt OK dar parca ma atrag mai mult cele de guma originale,sunt si mai practice ... in etapa a2a voi comanda si filtrul de aer daca tot umblu la DISA ,lichid servo,ulei cutie si diferential ...

post-84997-0-61490600-1555356466_thumb.jpg

post-84997-0-49172000-1555356479_thumb.jpg

Edited by colonelul
Link to comment
Share on other sites

...exact :LMAO: ,am o gramada de placute prin beci,astea au fost pentru un Audi cumparat in 2016 din Hanover,dar astea cu galben dadeau cel mai bine pentru poze :w00t: ,deci numarul nu are nici o legatura cu masina !!!Numarul lui va fi MY325 sau XX325 ,nu l inscriu fiindca nu mi au venit comenzile si nu ma voi abtine sa nu ies pe autostrada sa l coxez oleaca ,dar sa i fac schimbul de ulei,lichid de racire si bujii si apoi nici o problema :frantics: Edited by colonelul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.