Jump to content

cerinte / limitari retrofit nbt evo pe masina cu nbt (sau alte optiuni pt carplay)


Recommended Posts

Am discutat deja cu @neo_andersson si ramane sa le fac o vizita :) Dupa aceea vedem pe ce drum o apuc, dar inainte trebuie sa fiu convins de HU primit.

Ma tenteaza sa renunt si la CD pana la urma, daca nu reusesc altfel.

Am o intrebare. In urma acestui schimb, am inteles ca nu se mai poate coda navi cu E-SYS prin portul OBD, ci doar prin OABR. Asta inseamna ca nici in E-SYS nu se mai vede? Am inteles corect?

Link to comment
Share on other sites

Am discutat deja cu @neo_andersson si ramane sa le fac o vizita :) Dupa aceea vedem pe ce drum o apuc, dar inainte trebuie sa fiu convins de HU primit.

Ma tenteaza sa renunt si la CD pana la urma, daca nu reusesc altfel.

Am o intrebare. In urma acestui schimb, am inteles ca nu se mai poate coda navi cu E-SYS prin portul OBD, ci doar prin OABR. Asta inseamna ca nici in E-SYS nu se mai vede? Am inteles corect?

 

 

Nu trebuie sa renunti la nici un CD, unitatile EVO au DVD doar HU_Entrynav2 exista fara unitate optica pentru Mini, X1, X2 si Seria 2 Active Tourer.

 

Codarea se face pe kcan2, trebuie sa muti firele de eth din quadlock in mufa OABR pentru flash (update de ilevel).

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salut,

 

Am un F31 care are display de 6.5 si vreau sa-l inlocuiesc cu unul de 8,8. Imi puteti spune daca merge instalat un display mare doar plug and play sau mai trebuie si alte lucruri schimbate? Nu stiu exact daca am NBT sau NBT EVO id4. Daca ma iau dupa luna/anul de fabricatie (02.2016) ar fi NBT Evo id4 cu display mic, dar cineva mi-a spus ca toate navigatiile Evo Id4 au doar display mare si ca cel mai probabil am NBT normal

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...
On 6/24/2019 at 12:54 PM, born2lose said:

salut - desi am de multa vreme cont aici, si urmaresc forumul, asta este unul dintre primele mele posturi. in general ma descurc citind posturile altora si cautand pe google, dar acum m-am cam blocat.

 

pe scurt, am o masina din 03/2015, cu navigatie profesionala (nbt). mi s-a pus recent pata ca vreau carplay, asa ca am inceput sa studiez optiunile. destul de variate, de altfel:

 

- prima optiune ar fi un adaptor pt carplay; vad ca se invart pe la 500 de euro, sunt ceva variante (bimmertech, unique ad, unichip, joyeauto) - din pacate, fiecare are dezavantaje mai mari sau mai mici, ori nu sunt wireless, ori cer instalare de microfon suplimentar, ori o combinatie intre cele doua; o sa revin la optiunea asta daca nu gasesc ceva oem;

- retrofit la nbt evo, o varianta care suporta carplay - de departe cea mai scumpa optiune; aici am cateva intrebari, revin mai jos;

- navigatie android - inlocuieste ecranul standard cu unul de 10", are si carplay integrat (desi pe o navigatie cu android nu stiu daca as mai avea nevoie de el); nu inlocuieste unitatea originala, merg in paralel - asta e un avantaj, doar ca nu as trece la un android complet, cu ecran after market, cand am nevoie doar de carplay.

 

optiunea pe care o studiez acum este cea de retrofit la nbt evo. din cate am studiat, nu se poate pastra nimic de la nbt-ul existent, trebuie inlocuite unitatea, ecranul si controller-ul. intrebarile mele, pentru cine e familiar cu asa ceva, sunt:

- inteleg ca se pierd functiile de connected drive; nu e asa grav, dar as vrea sa la pastrez, daca se poate; ma poate lamuri cineva cu asta?

- ce unitati suporta carplay wireless? din cate inteleg, doar cele id5 / id6 - se poate activa carplay si pe id4, cu o antena wi-fi in plus?

- citesc (dar nu inteleg exact) ca nu se poate folosi nici antena gps integrata, trebuie folosit un emulator. in ce conditii pot evita emulatorul, sa ramana masina cat mai stock?

- cine ma poate ajuta in bucuresti cu acest retrofit (ideal cu codare cu tot), si mai ales cu informatii? aveti vreo recomandare? ideal (dar nu obligatoriu) ar fi cineva care sa faca si buy-back la nbt-ul meu actual, la ce pret doreste el.

 

imi cer scuze ca m-am lungit, fac research de vreo 2 sapt si mi s-au cam amestecat ideile in cap. apreciez orice raspuns, multumesc frumos :)

salut! ai reusit pana la urma sa gasesti pe cineva in Bucuresti care te poate ajuta? eu am un X6 E71 2014 cu CIC si m-ar interesa sa fac retrofit la NBT EVO ID5,6 din aceleasi motive. N-am idee catre cine sa ma indrept, poate ma ajuti tu.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Cezar Andrei said:

salut! ai reusit pana la urma sa gasesti pe cineva in Bucuresti care te poate ajuta? eu am un X6 E71 2014 cu CIC si m-ar interesa sa fac retrofit la NBT EVO ID5,6 din aceleasi motive. N-am idee catre cine sa ma indrept, poate ma ajuti tu.

Pentru bucuresti exista Radu ghelase, bogdan onet si mai multi .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.