Jump to content

Schimb ulei cutie transfer


StefanD23

Recommended Posts

Salutare,

 

Vreau sa schimb uleiul la cutia de transfer (F30, xdrive evident) si as vrea sa-mi recomandati un service unde sa pot face asta.

In general tot ce fac la masina este in reprezentanta, dar de data asta mi se pare incredibil ca imi cer 1200 lei pentru acest schimb, in conditiile in care m-am uitat pe youtube la procedura si dureaza 10 minute. De asemenea procedura este foarte simpla si nu implica niciun risc.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Vreau sa schimb uleiul la cutia de transfer (F30, xdrive evident) si as vrea sa-mi recomandati un service unde sa pot face asta.

In general tot ce fac la masina este in reprezentanta, dar de data asta mi se pare incredibil ca imi cer 1200 lei pentru acest schimb, in conditiile in care m-am uitat pe youtube la procedura si dureaza 10 minute. De asemenea procedura este foarte simpla si nu implica niciun risc.

 

Multumesc!

 

Cam orice mecanic ce repara BMW-uri va stii sa inlocuiasca si uleiul in cutia de transfer. De unde esti?

Link to comment
Share on other sites

100 ron uleiul ,150 ron manopera ,cam asta e tariful in buc

 

170RON am luat eu acum doua sapt de la epiesa, ulei BMW pt CT. Cam mic pretul ala de 100RON. In reprezentanta era vreo 250RON, ulei BMW pt cutia de transfer

Link to comment
Share on other sites

uleiul original este DTF1, costa in jur de 200 ron litrul , am fĂŁcut schimbul cu putin timp ĂŽnainte, nu este mare inginerie. Trebuie demontat suportul care susține cutia de viteze si care obtureaza accesul la busonul de umplere al cutiei de transfer. Singurul inconvenient este ca aceasta cutie de transfer nu are bușon de golire, deci uleiul trebuie extras cu ceva(pompa de vacuum, seringa, etc). Un mecanic cat de cat priceput rezolva problema fara costuri considerabile, nu trebuie mers neapĂŁrat in reprezentantĂŁ....
Link to comment
Share on other sites

170RON am luat eu acum doua sapt de la epiesa, ulei BMW pt CT. Cam mic pretul ala de 100RON. In reprezentanta era vreo 250RON, ulei BMW pt cutia de transfer

Corect 150 ron am dat ,am cautat in topic la 6 . Oricum e un cost infim pt ce daune poate face daca nu e schimbat la timp . Am avut o discutie cu cei de la Automatico despre asta si cat de importante sunt anvelopele la Xdrive . Practic diferenta de uzura fata spate sau diferenta de profil daca e sesizata de cutia de transfer o va face sa lucreze continuu si daca uleiul e praf atunci uzura va fi accentuata . Cutia de transfer nu e conceputa sa lucreze nonstop si anvelope proaste cu care simte pierdere de aderenta o suprasolicita

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.