Jump to content

Lanturi tractiune integrala


Tinutzul

Recommended Posts

Salutare,

 

Apelez la cunostintele voastre in legatura cu montarea lanturilor pe un BMW F30 cu tractiune integrala.

Auzisem ca este recomandat in general sa punem lanturi pe toate 4 rotile daca este tractiune 4x4, insa nu putem pune doar pe o punte? Daca se poate, care ar fi putea favorabila? Daca nu se poate, care ar fi motivele, se strica cutia de transfer pentru cateva sute de metri?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

In 99% din cazuri, xDrive isi va face treaba, doar daca te bagi intr-o zapada de vreo 40-50 de cm si ramai cu ea suspendata pe *burta*, ramai unde esti inclusiv cu lanturi. Nu cred ca are rost sa iti faci griji ca ramai impotmolit pe undeva, mai ales daca ai si niste anvelope premium.

Referitor la cutia de transfer, pui pe toate 4 lanturi ori nu pune deloc, cum au spus si colegii.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

XDrive nu este tractiune integrala si nici 4x4.

xDrive, 4Motion, Quattro sau 4Matic sunt sisteme de tractiune integrala AWD automate - adica fara selector! 4x4 este tot un sistem de tractiune integrala asupra caruia intervine soferul din selector! AWD, 4WD, 4x4, toate sunt sisteme te tractiune intergrala sau 4x4 dar difera modul de functionare.

Edited by mariusd4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru confuzia AWD/4x4, desi cunosc diferentele, in graba m-am exprimat gresit.

Stiu ca se duce cutia de transfer daca am anvelope direrite, chiar si diferente mari de uzura intre ele, dar asta pe termen mediu/indelungat.

Acum am anvelope Continental Premium Contact SSR, de 2 sezoane, insa merg la munte destul de des si vreau sa fiu sigur ca nu raman blocat pe undeva.

Am acasa deja un set de lanturi premium care costa destul de mult si nu as vrea sa mai achizitionez inca un set doar ca sa am 4 lanturi extra scumpe la mine ca nu cumva sa-mi pice cutia de transfer daca pun 2 lanturi pe o punte pentru 200 de metri cat as iesi dintr-o rampa cu gheata (daca va fi cazul vreodata). Acesta ar fi scenariul in care as fi montat lanturi pe o punte, sub nici o forma nu as merge cu ele mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Din manualul masinii, care este x-drive. Am verificat si cartea, la fel scrie. Poti descarca aplicatia BMW Driver's Guide si ai manualul in baza VIN-ului. Acum e toata lumea lamurita?

 

Multumesc pentru informatiile extrem de folositoare. :drinks: Lanturile se pun pana la urma pe o singura axa, si anume, axa spate(cel putin pentru vin-ul meu asa scrie).

Edited by Tinutzul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.