Jump to content

Bmw 730D M vs 740D X M G11


stranger

Recommended Posts

Salut, care din modelele de mai sus vi se par mai funn to drive, mai cu inclinatii sportive?

Stiu ca seria 7 nu se va simtii ca un 3, dar dintre cele doua motorizari care e mai sprintena si mai vesela?

730D are mai putini cai da e tractiune spate deci putin mai usoara si cred ca rupe aderenta daca insisti, 740d are mai multi HP da X-ul o ingreuneaza si nu cred ca mai ofera aceiasi senzatie ca spatele..

Care din cele doua o recomandati pt placere de a conduce?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

As lua 740Xdrive pt ca septarul daca nu e 760i , nu va fi niciodata sprinten. Asa ca acei caluti de pe 40xd, o vor face sa fie mai agila un pic. Seria 7 cumperi pt confort si eleganta, nu pt sportivitate. Placere de a conduce poti avea si intr-un seria 1 sau intr-un Rolls, important e cum te simti tu in acea masina. Masinile mentionate de tine sunt ambele din clasa de lux si sigur ambele sunt placute la condus.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vlf intradevar cu Dacia e greu sa te iei ori ce ai avea :D

Asi fi mers pe seria 5 pentru mai multa agilitate insa imi plac mult mai mult scaunele de pe 7, pielea este de mult mai buna calitate, ai masaj in scaun ceea ce pe seria 5 nu prea gasesti si piele pe bord.

Daca se facea 740d M fara X cred ca ar fi fost masina ideala pt mine.

Mersi si mai astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cine folosește un 740d daily in așa maniera ĂŽncât mai bine opteazĂŁ pt un RWD decât un AWD...adicĂŁ sa fim serioși...la 750i am avut RWD dar dupĂŁ prima iarna am cĂŁutat doar mașini AWD...

 

Eu sunt unul din cei ce nu mai vrea xDrive. E inutil in Romania.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poti detalia? Nu ĂŽnțeleg ce anume e inutil la sistemul ĂŁla?

 

Simplu, nu ai nevoie de el in 99% din kilometrii parcursi in Romania. Daca stai in zona muntoasa, mai sus de 1600m altitudine, atunci poate nevoie de el. Dar in rest, absolut deloc. Nu avem nu stiu ce zapada iarna, iar un RWD se descurca bine cu anvelope bune. Decat sa dai banii pe xDrive, mai bine ii investesti in Integral Active Steering. E singura optiune ce iti face masina mai dinamica, dar in acelasi timp si mai stabila. Eu asta am simtit cu ea. Nu am fost nevoit sa pun lanturi pe RWD desi urc foarte des la munte pentru ski.

 

Insa daca un posesor are de gand sa pune anvelope chinzesti (cum am vazut ca se practica pe masini scumpe), atunci recomand xDrive. Poate poate ii mai ajuta...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Video-ul de mai sus expune conditiile in care am spus si eu ca e bun xdrive, conditii ce le vezi in Romania maxim 2 saptamani pe an.

 

Imi aduc aminte de articolul asta. Cred ca reiese destul de clar mentalitatea romaneasca...

https://0-100.ro/2018/01/29/romania-singura-tara-din-lume-in-care-clientii-de-bmw-cumpara-9-din-10-masini-cu-tractiune-integrala-xdrive/

Edited by Crysis21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa mine, la seria 7 se merita din plin Xdrive, mai ales la 740D.

Am asistat la un bmw seria 7 730D Long Version, F, non Xdrive(primii ani de fabricatie). La o viteza destul de mica, intr-o curba de 90 de grade, iarna, masina a fugit de spate.. lucru care la masina mea(non Xdrive, mult mai mica) nu s-ar fi intamplat...

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine, la seria 7 se merita din plin Xdrive, mai ales la 740D.

Am asistat la un bmw seria 7 730D Long Version, F, non Xdrive(primii ani de fabricatie). La o viteza destul de mica, intr-o curba de 90 de grade, iarna, masina a fugit de spate.. lucru care la masina mea(non Xdrive, mult mai mica) nu s-ar fi intamplat...

 

Ai pus punctul pe i: "mult mai mica". Daca masina avea integral active steering, se comporta ca una mult mai mica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BTW...sistemul AWD nu e exclusiv pt iarna...e vorba de siguranța in sine...ma rog, cine își caută mașina și o vrea mai ieftină e normal sa renunțe la AWD.

 

Mai bine de cum e explicat Xdrive aici nu cred ca se poate:

 

 

Clar o masina cu AWD va fi mai safe decat RWD la orice ora..

Cum spuneai si tu, sistemul nu e exclusiv pentru iarna.. Chiar si pe ploaie sau orice alte conditii de drum... Da, se poate merge f bine si cu RWD daca ai cauciucuri bune, dar daca poti, de ce sa nu ai Xdrive pe masina, mai ales la un Seria 7. La clasa superioara cum s-ar zice, la masini gen S class, A8, Seria 7, mi se pare cel mai ok sa fie AWD..

Edited by mdln
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

BTW...sistemul AWD nu e exclusiv pt iarna...e vorba de siguranța in sine...ma rog, cine ĂŽși cautĂŁ mașina și o vrea mai ieftinĂŁ e normal sa renunțe la AWD.

 

Mai bine de cum e explicat Xdrive aici nu cred ca se poate:

 

 

Dar daca am dat mai mult pe una pentru ca am vrut RWD, in timp ce marea majoritate a celor pe care le gaseam mai ieftine erau AWD?

Nu e vorba de ieftin, e vorba de ce cauta fiecare.

 

Tu avand Audi, daca ai pune problema sa nu aiba AWD, ar fi destul de trist.

 

Un BMW, dpmdv, il iau pentru ca e RWD si pentru ca e mai manevrabil sau sportiv decat ce ofera concurenta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am ajuns la xdrive pentru ca e standard pe modelul si motorul ales. Am condus si masini mai puternice cu rwd dar trebuia sa fiu mult mai atent. Ca si daily driver daca conduci destul de mult si motorul e potent sunt de parere ca util xdrive. De vreo 2-3 ori as putea sa spun ca m-a salvat in situatii limita in care am ajuns in mare masura din cauza altor participanti la trafic. Daca tragi de masina doar pe circuit sunt de acord ca e mai fun rwd. In plus, dupa 8 ani cu rwd iarna e mai linistitor acuma ca nu ma stresez in niciun fel cand ninge serios si pot sa ma duc unde vreau.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.