Jump to content

Sfat achizitie bmw 320d 2010-2012 e90 sedan


criss73

Recommended Posts

Salutare fanilor bmw!Sunt posesor de e46 320d si as dori sa trec la un e90 320d 2010-2012,va rog sa-mi dati cateva sfaturi,serie motor mai fiabil daca exista ,de ce sa tin cont la achizitionare,doresc sa o iau personal din Germania,am un buget de 8000e,si orice sfat de la cunoscatorii este bine venit,si bmw 318d aceiasi ani daca este mai fiabil este ok.Va rog,astept sfaturi si sugestii de la voi!Multumesc.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, am un e90 fabricatie 30.11.2009, motoarele sunt cele cunoscute N47, cu distributia in spate. Te sfatuiesc sa-ti pui separat 1000-1500 euro, daca o iei din germania cel mai probabil nu are distributia schimbata, si pe la 180.000-200.000 km e cam necesar sa o schimbi, daca vrei sa stai linistit. Eu am schimbat distributia acum un an si ma costat aprox 1000 euro( cu tot cu schimbul de ulei + filtru ). Indicat e sa-i schimbi si uleiul pentru ca se demonteaza motorul de pe masina si automat scot si uleiul din el.

Acum depinde si ce cumperi,automata sau manuala, probleme pot aparea oricand fiind o masina SH, ai grija la filtru de particule si asa mai departe. Eu personal am investit undeva la 2500 euro in ea intr-un an, imi place sa fie totul in regula la masina.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare fanilor bmw!Sunt posesor de e46 320d si as dori sa trec la un e90 320d 2010-2012,va rog sa-mi dati cateva sfaturi,serie motor mai fiabil daca exista ,de ce sa tin cont la achizitionare,doresc sa o iau personal din Germania,am un buget de 8000e,si orice sfat de la cunoscatorii este bine venit,si bmw 318d aceiasi ani daca este mai fiabil este ok.Va rog,astept sfaturi si sugestii de la voi!Multumesc.

 

ma gandesc si eu la un e90 lci 318d/320d sedan/brek...N47, 2010-2012...nu e cam putin 8000 bugetul? !

 

vreo 1000 e distributia,

filtre, ulei, vreo posibila bucsa, brat/e...inca cateva sute...+ drumul in germania dus/intors...

Edited by wind-3er
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc sa o vand, vreau sa trec la F30, daca sunteti interesati va pot da mai multe informatii poze, pretul 7350 euro usor negociabil. Dupa cum am spus am investit ceva banii in ea, masina nu are nici o problema. Are 250 mii km. Am luat masina la 235 mii din germania.
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei masina cu putini km, orienteaza te catre 318 d care e mai ieftin ca 320 d.Ai multe sanse sa gasesti in bugetul ala un 318 d in mintile lui.

De fapt sunt cele mai cautate masini 320 d.

 

Daca tii neaparat 320 d, atunci ia 320 d.

Aceesi dilema am avut o cand am luat f 30 ul.

 

Sa fii pregatit pt o distributie, pt un DPF si ce o mai fi nevoie, adica un minim de 2.000 euro.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

316, 318 e irelevant. Cu 350 lei poti face Anulare Power Reduction si vei ajunge la aceasi putere, masinile au acelasi motor, este o chestie doar de KW pentru tarile unde se plateste impozitul in functie pe puterea masinii.

Din cate stiu Power Reduction este de la 184 la 177 sau 163.Dar daca masina are 143 din fabrica ce ii faci?

 

Ma refer la 318.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.