Jump to content

Sistem de control al presiunii in roti(TPMS) BMW F10


Gabriel9523

Recommended Posts

Salut, am achizitionat un set de jante si urmeaza sa cumpar anvelope de vara plus senzori de presiune. Referitor la acesti senzori ar putea aparea ceva probleme daca nu o sa cumpar senzori originali? In sensul ca senzorii ce urmeaza a fi achizitionati o sa lucreze pe aceeasi gama de frecventa dar mi-e frica daca ceva nu ar merge bine si sa fiu si cu banii dati. Masina pe care o sa montez senzorii este un bmw seria 5 f10 din 2015, multumesc anticipat de ajutor :D.
Link to comment
Share on other sites

Poti monta linistit senzori aftermarket. Clonezi senzorii originali ca sa nu fie nevoie sa reinitializezi sistemul de TPMS si tot ce trebuie sa faci cand schimbi intre setul de iarna si cel de vara e sa dai un reset in iDrive.
Link to comment
Share on other sites

Eu am achizitionat senzori de presiune si temp aftermarket si nu am nici o problema cu ei...

 

Imi poti da ceva mai multe detalii despre acesti senzori AM?!? M-ar interesa si pe mine, dar doar sa nu necesite nu stiu ce modificari majore. Daca doar ii pun pe roti si poate cu o codare imi vor indica in iDrive atunci pare interesant, altfel nu m-as complica. La fel si costurile acestor senzori... Merci

Link to comment
Share on other sites

Cum functioneaza, pe masina este un modul TPMS care cunoaste 4 senzori si doar pe aia, care sunt unici identificati printr-o serie. Daca ai un senzor defect, inlocuirea lui presupune re-invatarea celui nou de catre modulul TPMS speicificandu-i noua serie. Aceasta operatiune se face cu o scula TPMS care stie cum sa comunice cu modulul TPMS de pe masina respectiva.

 

Acum sunt doua situatii.

 

Prima situatie este cand iei un senzor programat deja pentru masina ta, dar va trebui sa iei legatura cu cineva care are o scula TPMS si ti-l va reinvata pe modulul tau.

 

A doua situatie este cand te duci la AutoSoft spre exemplu si le spui ca vrei sa cumperi un senzor de la ei. Ei folosesc niste senzori universali facuti de TyreSure. Daca esti de acord cu pretul propus de ei, un tehnician baga mana in punga, scoate un senzor pe care apoi il programeaza cu o scula TPMS pentru a fi folosit cu masina ta marca BMW. Scula TPMS pe care o folosesc ei este capabila sa programeze senzorii respectivi pentru multe alte masini din lume. Dupa programarea senzorului, ti-l va reinvata in modulul tau TPMS.

Edited by ciobster
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cum functioneaza, pe masina este un modul TPMS care cunoaste 4 senzori si doar pe aia, care sunt unici identificati printr-o serie. Daca ai un senzor defect, inlocuirea lui presupune reinvatarea celui nou de catre modulul TPMS speicificandu-i noua serie. Aceasta operatiune se face cu o scula TPMS care stie cum sa comunice cu modulul TPMS de pe masina respectiva.

 

Acum sunt doua situatii.

 

Prima situatie este cand iei un senzor programat deja pentru masina ta, dar va trebui sa iei legatura cu cineva care are o scula TPMS si ti-l va reinvata pe modulul tau.

 

A doua situatie este cand te duci la AutoSoft spre exemplu si le spui ca vrei sa cumperi un senzor de la ei. Ei folosesc niste senzori universali facuti de TyreSure. Daca esti de acord cu pretul propus de ei, un tehnician baga mana in punga, scoate un senzor pe care apoi il programeaza cu o scula TPMS pentru a fi folosit cu masina ta marca BMW. Scula TPMS pe care o folosesc ei este capabila sa programeze senzorii respectivi pentru multe alte masini din lume. Dupa programarea senzorului, ti-l va reinvata in modulul tau TPMS.

 

Ce am scris mai sus este in principiu valabil pentru senzorii AfterMarket. In functie de unde ii iei si de costul lor este sau nu nevoie sa se foloseasca scula TPMS pentru reinvatare, de regula daca le specifici exact anul de fabricatie si detaliile masinii ar trebui sa mearga doar cu reinitializarea din I-Drive.

 

In plus, exista mai multe generatii de senzori TPMS originali BMW, care desi folosesc aceeasi frecventa pentru a comunica cu modulul TPMS, vorbesc limbi diferite. Drept urmare, daca iti iei set de roti prevazute cu senzori de presiune de pe platforma G30 s-ar putea sa nu stie sa vorbeasca cu modulul TPMS de pe F10.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.