Jump to content

Ulei pentru 640d


andreyzzz3

Recommended Posts

Salutari

 

De curand sunt posesor de seria 6 , 640d, an 2015, 65.000km . Curand va trebui sa schimb uleiul si as vrea sa stiu ce ulei folositi voi. De asemenea trebuie sa schimb si lichidul de frana. E si la lichidul de frana vreo marca mai buna ca alta ?

O alta intrebare ar fi : Eu sunt din Resita si nu prea sunt service-uri de doamne ajuta pe aici. Imi puteti recomanda vreunul din Timisoara sau in apropiere ? As vrea daca se poate sa asist la partea de service (mai mult din curiozitate).

 

Multumesc

post-28888-0-89502800-1584562172_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Salutari

 

De curand sunt posesor de seria 6 , 640d, an 2015, 65.000km . Curand va trebui sa schimb uleiul si as vrea sa stiu ce ulei folositi voi. De asemenea trebuie sa schimb si lichidul de frana. E si la lichidul de frana vreo marca mai buna ca alta ?

O alta intrebare ar fi : Eu sunt din Resita si nu prea sunt service-uri de doamne ajuta pe aici. Imi puteti recomanda vreunul din Timisoara sau in apropiere ? As vrea daca se poate sa asist la partea de service (mai mult din curiozitate).

 

Multumesc

Daca esti intersat de ce uleiuri se pot pune intr-un motor de BMW sau despre uleuri de motor in general, mai jos gasesti foarte multe informatii despre uleiuri puse de alti useri:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/55493-uleiuri-totul-despre-uleiuri-teste-recomandari-etc/page__st__4080

 

Citeste cat poti de mult si o sa intelegi mai mult asa. Sigur o sa gasesti acolo raspunsuri la multe intrebarile care ti le pui.

 

Daca nu vrei sa iti pui prea mult intrebari, mai bine cumpara ulei de la dealer si mergi la un service de cartier sa il schimbe, impreuna cu filtru de ulei.

Cred ca te pot lasa sa vezi cum se face.

 

Tot la dealer poti sa intrebi ce tip de lichid de frana se pune in sistem.

Se prea poate sa fie DOT4.

Asta e norma care trebuie sa o satisfaca diferitii fabricanti de lichid de frana.

Dar cel mai bine tot la dealer intrebi. Banuiesc ca vrei sa pui ce e mai bun la masina ta.

 

In general dealerul are toate aceste informatii, daca tu ai uitat sa te informezi de la fostul propietar.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.