Jump to content

Inaltime anvelope - 45 sau 50


Recommended Posts

Salut,

 

Urmeaza sa schimb setul de anvelope, am jante pe 17" deja si nu sunt hotarat daca sa aleg 225/50/17 sau 225/45/17

 

Nu stiu cat de incomode ar fi cele pe 45 fata de 50, cei care ati avut/aveti, ce parere aveti intre aceste 2 inaltimi 45 sau 50, care ar fi mai ok, ceva avantaje, dezavantaje?

 

Ca si anvelope m-am hotarat la 2 modele:

Cele pe 45 - MICHELIN PILOT SPORT 4

Cele pe 50 - Goodyear Effi. Grip Perf

 

Din ce m-am documentat, ambele anvelope ar trebui sa fie ok, acum nu mai ramane partea dimensiunilor, poate ma puteti ajuta voi cu ceva sfaturi :frantics:

 

Masina in cauza pe care pun este F30 ED - 2014 iar dimensiunile de pe stalpul masinii sunt doar pt. 16", deci de-acolo nu pot lua informatiile :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Pt masina ta dimensiunea este 225/50r17.

 

Cu 225/45 rotile ar avea un diametru prea mic, cu peste 2 cm fata de ceea ce ar trebui sa aiba masina.

 

Ar arata ca o trotineta, cu spatiul mare sub aripa si rotile mici.

 

Practic, nu exista nicio alegere pe tema asta.

 

225/50R17 sunt rotile tale

Edited by edit
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Merci de feedback @edit, m-ai amuzat cu asta "Ar arata ca o trotineta, cu spatiul mare sub aripa si rotile mici." :))))

Cred ca ai dreptate totusi, m-am gandit si eu la asta

 

@Vlf, de itp nu e problema pt. ca cele de iarna le am pe 16" iar itp-ul il fac in martie si ar fi ok deoarece o am sa le fac cu acelea

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Edit nu știu cum ai calculat tu, ĂŽnsĂŁ de la 45/50 sunt 5 mm, nu e o diferenta aproape de tot si nu simți nimic, ĂŽnsĂŁ nu e ok sa pui altceva decât trebuie sa pui.

 

Pune 225/50

 

45/50, aia nu sunt mm, ci procentaj din latime.

Mai fa odata calculul si ai sa vezi ca e diferenta clar vizibila intre acele marimi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Edit nu Ăâ˘tiu cum ai calculat tu, ĂŽnsĂŁ de la 45/50 sunt 5 mm, nu e o diferenta aproape de tot si nu simĂâşi nimic, ĂŽnsĂŁ nu e ok sa pui altceva decât trebuie sa pui.

 

Pune 225/50

Aoleo, ce calcule:) E mult mai mare diferenta!

@Scrupix Dimensiunea anvelopelor NU se negociaza!!!

 

c9e8ab6da958f1322afdb35ed58a9dc0.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@win,

 

pai nici nu avea cum sa fie cum spui tu.

 

o anvelopa 275/35 are peretele talonului inalt doar de 35mm?

 

sau o anvelopa de autobuz care are 335/65 are peretele talonului inalt doar de 65mm?

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Da lucrez intr o reprezentanta :)) si doar in reprezentanta am lucrat ĂŽnsĂŁ sincer nu am stiut exact ce ĂŽnseamnĂŁ, știu ca nu e ok sa pui altceva pe mașina si știu de ce, ĂŽnsĂŁ nu știam exact ce ĂŽnseamnĂŁ dimensiunile respective, nu e problema, nu vand anvelope .

 

Nu fochist vlf, consilier-recepționer.

 

Știu foarte multe insa nu le știu pe toate. Nici nu m am lovit vreodatĂŁ de chestia asta nici personal, nici profesional.

 

 

Edit: Vlf, la câte știi tu ma Mir ca nu au sĂŁrit cu ofertele pe tine reprezentantele 👍

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.