Jump to content

Numerotare Injectoare la bmw e60 520d 163


Marian80

Recommended Posts

Buna , am schimbat 3 injectiare la un bmw e60 520d 163hp , ma puteti ajuta cum sa fac numerotarea lor in ista ? injectorul 1 trebuie pus pe cilindru 1 chiar langa distributie ,dupa injectorul 2 pus pe cilindru 2 ,3-3 4-4 ? sau se inregistreaza dupa oridinea de aprindere ? gen 1-4 2-3? si inj1 pe cil1 , inj2 cil4 , inj2 cil3 , inj3 cil3 .
Link to comment
Share on other sites

Buna , am schimbat 3 injectiare la un bmw e60 520d 163hp , ma puteti ajuta cum sa fac numerotarea lor in ista ? injectorul 1 trebuie pus pe cilindru 1 chiar langa distributie ,dupa injectorul 2 pus pe cilindru 2 ,3-3 4-4 ? sau se inregistreaza dupa oridinea de aprindere ? gen 1-4 2-3? si inj1 pe cil1 , inj2 cil4 , inj2 cil3 , inj3 cil3 .

Se numara incepand de la cureaua de accesorii, care e intotdeauna in fata motorului: 1,2,3,4.

 

Ce iti spune ISTA iti spune sa numeri dupa numaratoarea data mai sus. Desigur pistoanele si toate celelalte se numara la fel cu referire la localizarea lor pe motor.

 

Aprinderea se face in felul in care ECU-ul o stie si o face ca sa puna motorul in miscare.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se numara incepand de la cureaua de accesorii, care e intotdeauna in fata motorului: 1,2,3,4.

 

Ce iti spune ISTA iti spune sa numeri dupa numaratoarea data mai sus. Desigur pistoanele si toate celelalte se numara la fel cu referire la localizarea lor pe motor.

 

Aprinderea se face in felul in care ECU-ul o stie si o face ca sa puna motorul in miscare.

Deci sa inteleg ca pun inj1 pe cil1, inj2 pe cil2 ,inj3 pe cil3, si inj4 pe cil4 , incepand din fata de la cureaua de accesorii si nu trebuie sa ma intereseze oridinea de aprindere a motorului fiindca asta face ECU

Link to comment
Share on other sites

Cum ti a zis colegul tu trebuie sa le pui in ordinea 1-2-3-4 ĂŽncepând din fata pana in spate, primul e unul, ultimul e 4. Nu te intereseaza aprindere si cum funcționeazĂŁ, aia știe ecu, nu te mai gândi acolo.

Tu asa ĂŽnregistreazĂŁ le cum ĂŽți zice ista si cum ti am zis noi ca ista ti le bagĂŁ la rând 1-2-3-4 exact in aceeași ordine care ti am spus o.

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu mĂŁ pricep la așa ceva, pentru cĂŁ nu știu prea multe. aș fi luat deja un motor puternic și l-aș fi pus pe jgheabul meu

O afirmatie destul de controversata pentru primul post.

 

Poate e mai bine sa spui, cu, ce scop pe la noi!?

..Ironii sau solutii? (Ironii de la primul post.. hmm)

 

Ca pe garla sigur nu esti.. (inca nu te-am reclamat..)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.