Jump to content

Usa dreapta blocata interior BMW e 91 / 09.2008


thewwe

Recommended Posts

Salutari,

 

Ieri cand am ajuns la magazin, persoana care ma insotea in dreapta a avut surpriza sa nu mai poata deschide usa :D

Practic, usa din fata nu se mai deschide nici din interior si nici din exterior (am facut-o sa sara pe geam pana la urma :D ).

Interesant este faptul ca, in momentul in care actionez inchiderea centralizata din telecomanda sau din butonul de pe bord, acul de inchidere de la usa, functioneaza. Insa usa ramane blocata.

Cand am ajuns acasa, am lasat masina sa stea putin, am reincercat sistemul si am observat ca si usa dreapta spate, nu se deschide din exterior, insa merge din interior. Aici, cand actionez inchiderea centralizata, acul de inchidere de pe usa se lasa in jos, iar cand deschid prin aceeasi metoda, acul nu se mai ridica, decat daca trag manual de clapa de pe usa.

 

M-am gandit ca ar putea fi vorba de o siguranta, insa nu imi dau seama unde gasesc la acest model sigurantele de rezerva (m-am uitat da, pe aceea fisa de scheme insa tot nu imi dau seama).

 

Mi-e greu sa cred ca este vorba de o problema tehnica la actuator, masina nu este chiar asa veche..

PS: Masina este E91 din 09.2008 Facelift (318D).

 

V-as fi recunoscator daca mi-ati da o solutie sau m-ati ajuta cu un sfat unde gasesc sigurantele de rezerva si care din sigurante sunt cele ale usii dreapta din fata si ale usii dreapta din spate.

Link to comment
Share on other sites

E bine, am vrut candva sa fac un topic special pentru problema ca a ta.

Pe scurt e vorba ca poti ramane efectiv captiv in masina, ...si cu atat mai greu de ajuns la panoul de sigurante.. care e in spatele torpedoului..) cand ai pe cineva in dreapta pe scaun!!

 

E vorba de siguranta de pe ultimul rand de jos din stanga numarat,siguranta 56, sau mai degraba 57, care trebuie sa fie OBLIGATORIU DE 15 AMPERI.

Daca e de 10A sunt foarte mari sanse sa se arda cand te astepti mai putin!

Si tine o siguranta de rezerva permanent in torpedou, in caz ca..

 

Sa ne intelegem, 15A trebuie dupa carte, nu ca as pune eu mai mare.

 

(E vorba ca fostul proprietar a pus de 10 iar eu am schimbat cand s-a ars, fara sa verific din alte surse oficiale, cu, ce avea si cand s-a ars cu pasager pe scaun langa mine, atunci m-am panicat si socat si etc..)

 

Verifica daca e vorba de ce am zis mai sus.

Daca e altceva, poate ne spui ce ai gasit..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

E bine, am vrut candva sa fac un topic special pentru problema ca a ta.

Pe scurt e vorba ca poti ramane efectiv captiv in masina, ...si cu atat mai greu de ajuns la panoul de sigurante.. care e in spatele torpedoului..) cand ai pe cineva in dreapta pe scaun!!

 

E vorba de siguranta de pe ultimul rand de jos din stanga numarat,siguranta 56, sau mai degraba 57, care trebuie sa fie OBLIGATORIU DE 15 AMPERI.

Daca e de 10A sunt foarte mari sanse sa se arda cand te astepti mai putin!

Si tine o siguranta de rezerva permanent in torpedou, in caz ca..

 

Sa ne intelegem, 15A trebuie dupa carte, nu ca as pune eu mai mare.

 

(E vorba ca fostul proprietar a pus de 10 iar eu am schimbat cand s-a ars, fara sa verific din alte surse oficiale, cu, ce avea si cand s-a ars cu pasager pe scaun langa mine, atunci m-am panicat si socat si etc..)

 

Verifica daca e vorba de ce am zis mai sus.

Daca e altceva, poate ne spui ce ai gasit..

 

 

Multumesc frumos pentru aceasta explicatie. Voi incerca in cursul zilei de astazi.

Dar, imi poti spune te rog, care sunt sigurantele de rezerva nefolosite in panou (bineinteles, daca masina vine echipata cu asa ceva).

Link to comment
Share on other sites

Nu are asa ceva.

Cel putin eu nu am vazut/auzit.

Siguranta de care vorbesc e de mici dimensini.

 

In panou vei avea toate sigurantele in uz, in functie de cum a venit echipata masina.

Nu sunt usor de scos cele mici. E bine sa ai cleste dedicat.. sau un cleste cu varf ascutit..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am incercat astazi sigurantele. La mine nu sunt cele mentionate de tine, ci sunt 72,73,61 si inca una care nici macar nu e bagata (asta conform schemei de sigurante, unde simbolul cu usa si incuietoare face referire la sigurantele pe care le-am mentionat eu).

 

Astfel, sigurantele sunt ok, nu erau bulite. Problema nu vine de aici :( totusi, sa dau vina pe actuator, dar in acelasi timp sa se buleasca si usa din spate, mi-e greu sa cred :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.