Jump to content

Placuta VIN parbriz lipsa


b77miy

Recommended Posts

Salutare!

 

Asa cum scriam si intr-un post anterior, sunt fericitul posesor al unui automobil BMW Seria 5, 530e, achizitionat din Germania. Zilele trecute am observat ca placuta VIN din parbriz lipseste, ceea ce m-a dus cu gandu' departe rau, si am inceput sa verific pe diverse site-uri istoricul masinii. Facusem verificarea si anterior achizitiei, numai ca am folosit CarVertical, iar informatiile de acolo sunt incomplete (si de toata jena).

Dupa ce am vazut ca placuta VIN din parbriz lipseste, iar dealerul mi-a spus ca pentru masina achizitionata, a fost schimbata doar bara fata (pentru ca avea zgarieturi), am comandat inca doua rapoarte, din care inteleg ca masina nu a avut incidente de caroserie, dar a avut un defect remediat pe partea de alimentare electrica PHEV, pentru care am gasit si o actiune BMW.

 

Acum, cautand in stanga si in dreapta, am vazut ca toti cei ce se plang de lipsa placutei VIN din parbriz, spun ca ea a disparut dupa schimbarea parbrizului. De aici am concluzionat ca este posibil ca si masina pe care am cumparat-o are parbrizul schimbat, si din aceasta cauza nu se vede placuta VIN. Dupa care m-am uitat mai bine, si pare ca placuta VIN este de fapt un ecran digital (gen calculator de buzunar), ce pare tot timpul stins.

 

Imi poate confirma/infirma careva ca placuta VIN din parbriz pentru BMW G30 2019, pre-LCI (si chiar LCI) este digitala? Simt ca o iau razna, iar persoana de contact din partea dealerului este in concediu.

 

Multumesc!

Edited by b77miy
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa-ti confirm 100%, neavand G30, dar la F10 nu apare la fel nimic in acea zona din stanga parbrizului. Exista fereastra in parbriz, dar nu se vede VIN-ul. AI zice intr-adevar ca a fost schimbat parbrizul. Asa arata la mine, dar de ~4ani de cand am masina, m-am uitat pe la multe F10-uri si nu-mi amintesc sa fi vazut la una sa fie vizibil VIN-ul in acea zona. La masinile din grupul VAG, cred ca la majoritatea e vizibil acel VIN. Nu si la BMW. Cred ca tine de optiunea celui care o configureaza daca-i de acord sa fie vizibil. Altfel la BMW ai VIN-ul pe stalpul din stanga si in compartimentul motor. Nu cred ca-i motiv de panica. Ma gandesc ca ai platit totusi destui bani pe ea si te astepti sa nu ai parte de surprize. E normal.
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, e normal la masinile noi. Cei de la Vama au un scanner special cu care pot citi acea serie de sasiu. Nu-ti face griji pt acea rechemare in service, e bine ca a fost schimbat la reprezentanta. Car Vertical nu ofera informatii complete si mereu reale, uneori dau rateuri cu ele. Bucura-te de masina!
Link to comment
Share on other sites

Of, va mulțumesc din suflet pentru clarificare! Da, restul de locuri au VIN vizibil. Mai am si parafa dealerului pe documente oficiale de predare + mentiune pe factura, si ma gândeam ca nu ar risca sa mintĂŁ, dar cum de ceva timp unora le lipsește moralitatea, m-am gândit numai la prostii, doar din vina mea. Ce ma bucur ca n-am scris dealerului despre supozitiile mele!
Link to comment
Share on other sites

BMW in general nu are VIN-ul in parbriz (poate doar daca e optiune separata ca sa-l puna acolo). Si eu m-am lovit de aceeasi chestie cand am luat masina, imi faceam scenarii in cap. Uita-te pe strada la alte masini, ai sa vezi ca nu au nici ele.
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc inca o data pentru mesaje! Din pacate pentru mine, este a doua masina pe care o cumpar de la distanta fara testdrive si cu achitare integrala :unsure:

Bine macar ca ambele le-am cumparat de la dealeri, si cu garantie producator.

Promit solemn ca de azi incolo voi incerca sa ma bucur de masina, si voi lasa toate scenariile dramatice in parcare!

Revin cu un jurnal al masinii dupa ce mai rulez 1000-1500 km. Am deja 2.500 km in ultimele 10 zile si urmeaza road trip in Turcia!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.