Jump to content

Sunet ciudat in spate


Recommended Posts

Va salut, am cumpĂŁrat de 2 luni un X1/xdrive 2011,de 2 sĂŁptĂŁmâni am auzit o bataie/sunet in spatele masinii, a fĂŁcut cam 30 min dupa care a incetat, la o sĂŁptĂŁmânĂŁ distanțĂŁ a fĂŁcut iar, am mers la un service si ce-l de acolo a zis ca ar fi un etrier blocat pe spate, nu a fost asta si mi-a zis ca ar fi grupul diferential, dupĂŁ ce am plecat sunetul a dispĂŁrut, ajutați-mĂŁ cu o pĂŁrere daca a-ți pĂŁțit si voi, Va mulțumesc
Link to comment
Share on other sites

...la etrier blocat se incinge roata...

La diferential o data aparut zgomot nu mai dispare..

Sa nu mai mergi la aia care fac diagnoza ca cea de mai sus, din topic.

 

Pe de alta parte, daca tu nu iti explici natura, tipul zgomotului, noi cum am putea intelege ce ai auzit tu?

 

..data viitoare, pentru ca probabil se va mai repeta zgomotul, incearca sa intrerupi ceea ce tocmai vrei sa faci cu masina si analizeaza cat poti de bine zgomotul. Eu nu as fi mers 30 (treizeci) de minute cu un zgomot la masina si sa nu fi facut ceva sa inteleg de unde vine, cat de cat... dar in fine, tu nu esti eu..

 

Sau daca nici asa nu vrei sa faci, mergi la un alt meserias in bmwuri si pune-l sa traga si sa invarta de masina, sub masina pana cand te asigura ca nimic prea grav nu se poate intampla iar apoi cand zgomotul devine persistent si/sau des vei afla cu siguranta ce are.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Iti mulțumesc pentru informații, am mers cu ea pentru ca nu aveam de ales, dar am ridicat-o pe cric si am incercat sa ma uit sub ea,ciudat este ca zgomotul a disparut dupa ce am ridicat-o si cand am mers la service la fel dupa ce a ridicat-o si a verificato nu se mai auzea nimic. Edited by Popik2020
Link to comment
Share on other sites

Au trecut 5 zile de cand nu mai face, daca mai apare o sa merg la alt service,cert este ca trebuie sa ii schimb distributia si sai fac schimbul de ulei, va trebui schimbat si uleiul din grup?am gasit ceva pe la Bistrița un service care este partener BMW si costa 55 mil cele 2 lucrari. Pentru mine este prima mașina si am ales BMW. Mulțumesc mult pentru informații
Link to comment
Share on other sites

... va trebui schimbat si uleiul din grup?

Masina are 9 ani. Cel putin din acest punct de vedere, se poate ajunge relativ usor la concluzia ca ar trebui schimbat. Ca orice fluid aflat sub stres mecanic, termic, etc. Insa, exista si masini de 19 ani vechime, care merg fara probleme cu uleiul in grup din fabrica. Tu decizi, in functie de ce informatii mai strangi legat de acest subiect.

Edited by Old Guy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.