Jump to content

BMW E91- sare din viteza I


Recommended Posts

Salutari,

Am un BMW E91 din 09/2008, motor 2.0 si am observat de ceva timp ca, odata la o satapamana/o saptamana jumatate, cand plec de pe loc (de la semafor sau cand plec din parcare), imi sare din Viteza I, scuturand putin masina. O bag ulterior in viteza I si merge fara probleme. Cutia schimba bine in rest, doar problemuta asta cu viteza I o am momentan.

Stie cineva de la ce poate fi, cat de grav este si cam cat m-ar costa?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

Am un BMW E91 din 09/2008, motor 2.0 si am observat de ceva timp ca, odata la o satapamana/o saptamana jumatate, cand plec de pe loc (de la semafor sau cand plec din parcare), imi sare din Viteza I, scuturand putin masina. O bag ulterior in viteza I si merge fara probleme. Cutia schimba bine in rest, doar problemuta asta cu viteza I o am momentan.

Stie cineva de la ce poate fi, cat de grav este si cam cat m-ar costa?

Multumesc

Salut, si eu am e91 din 2008 si intra greu in a 1 la rece, intra pana la jumatate si parca se blocheaza asa, dar dupa 2 3 incercari merge, dupa ce se incalzeste putin nu mai am nicio problema, nu am patit sa-mi sara din viteza ca la tine, din cate am mai citit cutiile de pe acest model au aceasta problema cu viteza 1, poti sa-i schimbi uleiul din cutie dar cel mai bine mergi la un mecanic care se pricepe pentru ca ar putea fi o problema la cutie.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, deseori mi se intampla si mie sa mi se para ca intra mai greu in viteza 1. Dar de cand am observat treaba cu saritul am grija sa verific de 2 ori cand o bag in viteza 1. Schimbatorul mi se pare mai greu la BMW si parca nu bag destula forta in el si ma asptet sa raspund la fel daca incerc sa schimb vitezele cu 2 degete :D Acum sincer, ma cam sperie grija ca ar trebui sa schimb cutia..

Se poate degrada mai tare problema asta? Sa nu mai pot gen sa o bag deloc in viteza 1? Bine ca e disel si poti pleca si cu a doua :))

Link to comment
Share on other sites

Incercati prima data un schimb de ulei in cutie. Poate scapati ieftin, altfel posibil ca s-a uzat ceva prin ea, sincroane, etc. Nu neaparat ca trebuie schimbata toata cutia ci doar reparata. Cele manuale nu sunt atat de complexe ca si cele automate.
Link to comment
Share on other sites

Asa este, deseori mi se intampla si mie sa mi se para ca intra mai greu in viteza 1. Dar de cand am observat treaba cu saritul am grija sa verific de 2 ori cand o bag in viteza 1. Schimbatorul mi se pare mai greu la BMW si parca nu bag destula forta in el si ma asptet sa raspund la fel daca incerc sa schimb vitezele cu 2 degete :D Acum sincer, ma cam sperie grija ca ar trebui sa schimb cutia..

Se poate degrada mai tare problema asta? Sa nu mai pot gen sa o bag deloc in viteza 1? Bine ca e disel si poti pleca si cu a doua :))

Da este mai greu schimbatorul fata de alte masini dar te obisnuiesti, eu cred ca iti sare pentru ca se opreste la jumatate(acolo unde se blocheaza) si nu e intrat complet in viteza, trebuie sa se simta ca la celelalte viteze cand e intrat pana la capat, schimbai uleiu in cutie ca te costa 200 lei maxim, vezi daca sunt schimbari iar daca nu mergi la un mecanic sa iti verifice cutia

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o si eu cu un e90 320i. M-am interesat foarte mult despre acest subiect si am vorbit cu multe persoane. Reparatia cutiei nu merita pentru ca este foarte scumpa. Schimbul de ulei l-am facut si eu si il faci degeaba, de la ulei maxim intra mai greu in viteze daca sare este din sincroane 100%, dai banii degeaba pe ulei si trebuie sa iei 2L=200 lei plus manopera. Sfatul meu ia o cutie sh pe care sa o verifici sau de la cineva de incredere cu garantie, eu am gasit la 600 de lei una ce mergea impecabil. (y)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.