Jump to content

X5 F15 Problema perdea / trapa panoramica


Arkandor

Recommended Posts

Va salut,

 

Am si eu nevoie de o idee, de asta iarna nu mai merge sa misc perdeluta interioara de la trapa panoramica, precum si trapa in sine. Cand apas pe butonul de deasupra oglinzii retrovizoare, doar se aude un clic si atat, nu se misca nimic.

 

Problema a aparut asta iarna, cand am incuiat masina si am tinut mai mult pe inchidere (sa se plieze oglinzile), atunci si perdeaua se deplasa. A 2 a zi n-a vrut sa se mai miste deloc.

 

Am fost la un service dedicat BMW, au zis ca n-am nicio eroare si ca sa ma adresez unui tinichigiu...

 

Daca aveti vreo idee, v-as fi recunoscator.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Va salut,

 

Am si eu nevoie de o idee, de asta iarna nu mai merge sa misc perdeluta interioara de la trapa panoramica, precum si trapa in sine. Cand apas pe butonul de deasupra oglinzii retrovizoare, doar se aude un clic si atat, nu se misca nimic.

 

Problema a aparut asta iarna, cand am incuiat masina si am tinut mai mult pe inchidere (sa se plieze oglinzile), atunci si perdeaua se deplasa. A 2 a zi n-a vrut sa se mai miste deloc.

 

Am fost la un service dedicat BMW, au zis ca n-am nicio eroare si ca sa ma adresez unui tinichigiu...

 

Daca aveti vreo idee, v-as fi recunoscator.

 

Multumesc.

Salut, am avut si eu o problema cu trapa la un seria 3 din 2008, la mine se misca dar mergea stramb si nu se inchidea, a fost defect mecanismul, am incercat sal repar,a am scos perdea, sticle dar nu am reusit, era ceva rupt la el, am schimbat intr-un final trapa cu totul.Verifica intai sigurantele pt trapa, apoi ttebuie desfacut si verificat motorasele, la mine au fost 2 unul in fata si unul in spate, si apoi daca sunt ok trebuie verificat mecanismul care e destul de complicat adica chestii marunte, trebuie desfacut plafonul etc. Doar din tester nu cred ca rezolvi fara a demonta si a verifica.Iao asa pe rand si vezi ce rezolvi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

S-a descoperit pe tester un senzor de pozitie a trapei care da eroare, trebuie desfacut ansamblul si vazut care e acesta.

 

La reinitializarea trapei (din buton sau din tester), trapa se misca perfect, exceptand perdeluta care nu se misca de nicio culoare. La finalul ciclului de reinitializare, la fel, nu se mai misca nimic.

 

Revin cu noutati dupa Paste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.