Jump to content

BMW F30 LCI Directie moale


Hetze122

Recommended Posts

la fel e si la mine, dar eu as zice ca e normal sa fie asa pe confort, pt mersul in oras si parcari

pe sport, intr-adevar, muncesti sa faci o parcare, iar la drum mi se pare ca e suficient de tare

 

verifica daca ai zgomotele alea specifice ale casetei de directie, pe loc cu motorul orpti, poate trebuie pus kitul ala pt caseta de directie (bucsa de teflon), eu l-am schimbat anul trecut pe asa zisa garantie extinsa

 

LE: ce cauciuri ai? cu cauciucuri normale, e mai moale, cu runflat se simte putin mai tare

Edited by mariusmsd
Link to comment
Share on other sites

la fel e si la mine, dar eu as zice ca e normal sa fie asa pe confort, pt mersul in oras si parcari

pe sport, intr-adevar, muncesti sa faci o parcare, iar la drum mi se pare ca e suficient de tare

 

verifica daca ai zgomotele alea specifice ale casetei de directie, pe loc cu motorul orpti, poate trebuie pus kitul ala pt caseta de directie (bucsa de teflon), eu l-am schimbat anul trecut pe asa zisa garantie extinsa

 

LE: ce cauciuri ai? cu cauciucuri normale, e mai moale, cu runflat se simte putin mai tare

 

Kitul se pune pe garantie?

 

-----

 

Ideea e ca e extrem de moale, cel mai moale volan din viata mea :)), la audi, mercedes e mai OK/dur pe confort, ceea ce e dubios. :|

 

O sa fac ce ai zis tu.

 

Momentan am sottozero dar sunt noi (Pirelli), iar pe vara am niste goodyear eagle nush cum.

Edited by Hetze122
Link to comment
Share on other sites

la Cobalcescu

 

cand mergi, roaga-i sa verifice si daca ai joc in axul coloanei de directie, eu trebuie sa il schimb acum, dupa ce a expirat garantia

se pare ca pe axul ala sunt ceva plastice care se tocesc

 

mai am garantie pana in 10.2022, dar o sa ii intreb :D Thx.

 

----------

 

Am citit ceva pe un forum ca ar fi un update de soft care ar rezlva problema directiei prea soft, adica e prea de tot.

Link to comment
Share on other sites

La mine e exact invers. De vreo 2 luni a devenit foarte tare atat pe loc cat si in mers. Pe confort e cum era inainte in sport si pe sport parca am directia hidraulica, nu electrica (efectiv trebuie sa depui efort). Pe ISTA nu da nicio eroare. O sa merg si eu la BMW sa vad ce spun...
Link to comment
Share on other sites

Incerc si eu marea cu degetul, ai verificat unghiul de fuga? La mine era la fel , am refacut unghiul (fata/spate) si parca era alta masina.

Ce ai simtit tu probabil dupa imbunatatirea unghiului e 5-10% diferenta.

Ei vorbesc de diferente in care pe modul comfort merge foarte greu iar pe modul sport merge ca pe/cu directia hidraulica. Adica probabil 30-40 diferenta.

 

Nu sunt erori in ISTA probabil pentru ca problema fiind mecanica, electronica nu o poate detecta (pentru ca nu au senzori p'acolo) pana cand un "dezastru" se intampla directiei.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

aparent din cauza unei bucse de la caseta de directie, pe care o inlocuiesc cu una din teflon, asta e kitul original

la mine nu s-a schimbat prea mult sunetul dupa schimbul acelei bucse, si cum iti spuneam, trebuie sa schimb si axul coloanei de directie (My link)

 

daca sunetul nu a disparut, nu ar trebui sa intre axul pe garantie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.