Jump to content

Imi zdrangane geamurile fata...


Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Stiu la ce te refereai. :)

Da inca nu-s dispus sa...

Da daca vrei tu, pot veni sa te ajut cu a ta...sau sa ma uit :blink: oricum, vin ca poate imi dau si io seama cum lucreaza!

27266[/snapback]

Ok. Sa aduci si un aparat foto sa ne aratam skill-urile :)

Link to comment
Share on other sites

si la mine face dar eu ma gandeam pana sa citesc asta ca nu cumva sa trebuiasca sa dam cu o forma de silicon ceva in portiunea superioara a chederului ???.. sau poate cu spray'ul ala de care se vorbea "gummi-pflege"
Link to comment
Share on other sites

Da , cel mai probabil sunt slabiti (mincati / roashi) suporti aia din plastic care sustin geamul sau vi s-au largit shinele.

 

Nu cred ca are de a face cu macaraua , aia nu scartzaie , aia pocneste sau face sunete ciudate cand ridici geamul.

Nu stiu cum e la tine in usha da daca macaraua nu e prinsa in nituri , vezi daca nu e slabit vre-un shurub care tine macaraua pe usha.

 

Incercati si voi sa capacele de la usa jos si vedeti ce si cum.

Recomand sa aveti cateva clipsuri de alea de prins usha la indemina ca poate 1-2 se vor rupe cand dai usha jos dar deh poate supravietuieste.

 

Am avut aceeasi problema la cabriolet si la un cupe. Mai dati cu niste silicon din cand in cand pe chederele de la geamuri ca cu tot prafu din Romania se mai impotmolesc si geamurile.

Edited by JAX
Link to comment
Share on other sites

Nu le strici. Da numai in partea de jos , adica de la nivelul de jos al geamului in jos in usha si lasa-l sa stea un pic.(asta nu va ameliora scartzaitul dar va reduce frecarea si forta cu care trebuie impinse geamurile in sus.

 

Cel mai probabil sunt plasticurile care circula pe shine.

Zdrangane in partea de jos sau in partea de jos ?

Poate sa fie si kederele interioare (din usha) care s-au cam labartat.

Sau niturile de la manivela slabite in usha.

Vre-un shurub slabit in usha.

Link to comment
Share on other sites

Nu le strici. Da numai in partea de jos , adica de la nivelul de jos al geamului in jos in usha si lasa-l sa stea un pic.(asta nu va ameliora scartzaitul dar va reduce frecarea si forta cu care trebuie impinse geamurile in sus.

 

Cel mai probabil sunt plasticurile care circula pe shine.

Zdrangane in partea de jos sau in partea de jos ?

Poate sa fie si kederele interioare (din usha) care s-au cam labartat.

Sau niturile de la manivela slabite in usha.

Vre-un shurub slabit in usha.

27465[/snapback]

 

nu mi se pare ca scartaie IN usa, ci la margini, nu stiu cum sa explic. imi este greu sa localizez scartzaitul in timp ce merg. mai ales ca se aude la treceri peste denivelari, cand ma concentrez asupra drumului cel mai bun.

Link to comment
Share on other sites

DECI, la mine nu SCARTZAIE nimic (apropo,bariton...vezi ca daca scartzaie si zici ca nu poti localica de unde vine, ar mai putea fi de la stalpul dintre usi pe care e prinsa centura si sa scartzaie in interior...probabil in punctele de prindere a centruii...am obs asta la megane si passat, sau ar mai putea veni de la tetiere...damn...inca un zgomot-la mine se mai aude cateodata un scartzait mic si subtire venind din spatele meu si anume de la tetiere,de la picioruselele alea 2 care intra in scaun...nush dc si cum)...cum spuneam,nu scartzaie nimic ci zdrangane...adik "bate geamu"...ca si cum at cand e inchis complet atinge in rama de sus ,atinge de margini...culmea e ca daca il dau mai jos cu 1cm nu mai face. Poate acolo ar trebui sa pun silicon,nu jos...da mi-e cca daca pun silicon sus nu se mai inchide de tot...
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca mai trebuiesc si chederele putin curatate :blink:

27568[/snapback]

 

chederele?? Care chedere? Poate rama usii...pe are culiseaza geamu,nu la asta te refereai?

si din contra, daca zdrangane nu inseamna ca e locu prea larg??deci nu tre curatate ci bagat ceva ca sa intepeneasca geamu...hhmm...ce idee!! ia sa bag o buc de hartie sa vad daca mai zdrangane!

Link to comment
Share on other sites

chederele?? Care chedere? Poate rama usii...pe are culiseaza geamu,nu la asta te refereai?

si din contra, daca zdrangane nu inseamna ca e locu prea larg??deci nu tre curatate ci bagat ceva ca sa intepeneasca geamu...hhmm...ce idee!! ia sa bag o buc de hartie sa vad daca mai zdrangane!

27569[/snapback]

 

Pai nu ai chedere la geam ? Ce culiseaza asha pe metal gol ca la Dacie ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mie imi zdrangane geamul de la usa soferului cand inchid usa.In mers este in regula,nu se aude nimic.Avand in vedere ca usa respectiva am schimbat-o,iar tot ce era in usa veche a fost mutat in cea noua,probabil ca ceva nu e prins bine si ar trebui sa o desfac din nou.
Link to comment
Share on other sites

Mie imi zdrangane geamul de la usa soferului cand inchid usa.In mers este in regula,nu se aude nimic.Avand in vedere ca usa respectiva am schimbat-o,iar tot ce era in usa veche a fost mutat in cea noua,probabil ca ceva nu e prins bine si ar trebui sa o desfac din nou.

27625[/snapback]

 

In cazul asta e clar chederele din interiorul ushii sunt slabite sau niturile de la manivela.

Am avut de a face cu problema asta la mai multe BMW-uri. Desfa usha si incearca sa stringi un pic niturile de la macara , alea de la incheieturile bratelor care ridica geamul si poate ceva surub pe usha.

 

Ma da io ii stiam pe Romani un pic mai inventivi ... pe cand aveam dacii toata ziua eram sub ele si le desfaceam si le mesteream , schimbam chiuloase si pistoane si acu ne e frica sa deschidem o portiera sa ne uitam sa vedem care e problema ?

O fi o usga mai complicata ca un carburator de Dacie :) ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta e clar chederele din interiorul ushii sunt slabite sau niturile de la manivela.

Am avut de a face cu problema asta la mai multe BMW-uri. Desfa usha si incearca sa stringi un pic niturile de la macara , alea de la incheieturile bratelor care ridica geamul si poate ceva surub pe usha.

 

Ma da io ii stiam pe Romani un pic mai inventivi ... pe cand aveam dacii toata ziua eram sub ele si le desfaceam si le mesteream , schimbam chiuloase si pistoane si acu ne e frica sa deschidem o portiera sa ne uitam sa vedem care e problema ?

O fi o usga mai complicata ca un carburator de Dacie :)  ?  :blink:

27627[/snapback]

 

Hmm,mai bine sa nu stii ce a fost cu masina ca ti-ai da seama de ce nu imi mai vine sa desfac nimic.Cand ma plicitisesc teribil o sa o desfac,pana atunci poate sta asa ca nu ma deranjeaza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.