Jump to content

Ulei motor bmwf11 518d


estefan

Recommended Posts

Salutare! Am și eu o ĂŽntrebare,urmeazĂŁ sa fac schimbul de ulei la un bmw 518d f11 și ĂŽncĂŁ nu sunt hotĂŁrât ce sĂŁ aleg ĂŽntre cele douĂŁ BMW ( 5W30 ) Twin Power Turbo Longlife sau Castrol (5Ă30).poate ma ajutați voi cu un sfat .VĂŁ multumesc
Link to comment
Share on other sites

Ravenol vmp usvo. Castrol e contrafacut la greu si scrie made in ue. Nu specifica exact unde (posibil turkey). Si bmw e un ulei mediocru in bidoane cu sigla bmw care probabil 50% din pret se duce la bmw si 50% la cine il face efectiv.

 

Tipuri identice de castrol in (romania vs germania) cica sunt full sintetic si in germania semi simtetic.

Link to comment
Share on other sites

Te rog eu estefan, nu te lua dupa 85TMY.

 

Totul a fost ok pana a scris "Tipuri identice de castrol in (romania vs germania) cica sunt full sintetic si in germania semi-sintetic."

 

Deci cuvantul asta estefan daca il vei citi in oricare postare despre uleiuri, spune multe despre ce stie cel care posteaza..

O singura exceptie; daca acela spune ca uleiul semi-sintetic nu se pune in motor.

 

Daca tii mult la masina ta mergi la un dealer bmw si cumpara de acolo. Te asigur ca nu vad bors in materie de uleiuri. Pentru ca nu au voie. Ca unii cred ca jumatate ajunge la bmw jumatate la producator, ei bine poate multi nu stiu dar la bmw dealer cand schimba uleiul la masini nu iau bidonul de pe raft (ca in ziua de azi e cam scumpa imbutelierea.. cel putin..) si iti toarna tie in motor, ci au un butoi de 500 litri pe care scrie shell.. sau castrol.

Sa ne spuna cei destepti cat de ieftin e acel ulei si cat costa sa faci schimbul de ulei la un dealer bmw..!!

Daca nu, cauta un vanzator cu reputatie la tine in oras.

 

..daca motorul nu are probleme, de ce schimbi marca uleiului??

 

 

(TMY.. Turcia nu este in UE. Si chiar nu am nimic cu tine ca om; critic doar ce spui.)

 

Estefan, daca tu stai in Belgia sigur trebuie sa te chinui sa gasesti ulei contrafacut..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ravenol, Liqui Moly si Motul (topul calitatii)

Restul sunt cu dublu standard pentru tarile balcanice.

 

Asta cu mersul la dealer cel putin la noi e de fitza.

Exemplu de ce nu dau 2 bani pe dealerii de la noi:

Am fost la dealer la Pitesti pentru un code plug pentru OBC IV de e34 si le-am dat si codul de reper si dobitocii imi cer talonul masinii. Le dau talonul si imi spun ca nu pot comanda pentru ca masina mea a iesit din fabrica fara OBC IV. Le-am zis ca tocmai de aceea il vreau ca stiu eu ce fac cu el si din moment ce il platesc si nu le cer vreun fel de garantie sa il aduca oricum.

Nu am avut cu cine sa ma inteleg si l-am comandat de pe un site.

 

Asculta-l pe bimmer ca e mare mecanic de tastatura expert in orice reapara si prin telepatie daca vrea. Are 5k de commenturi in care numai se contrazice cu altii. Si 95% din ele sunt editate :))) (e foarte sigur pe el de aceea editeaza tot)

 

Cauta pe youtube teste si experimente ca e unu care testeaza toate marcile de ulei.

Link to comment
Share on other sites

 

Asculta-l pe bimmer ca e mare mecanic de tastatura expert in orice reapara si prin telepatie daca vrea. Are 5k de commenturi in care numai se contrazice cu altii. Si 95% din ele sunt editate :))) (e foarte sigur pe el de aceea editeaza tot)

 

Cauta pe youtube teste si experimente ca e unu care testeaza toate marcile de ulei.

TMY, vino cu argumente, nu te da deranjat de editarile mele. ;)

 

Apropo de YT, chiar nu pot decat sa rad.. daca tu TMY pui ulei in motorul tau pentru ca unul freaca doua metale folosind diferite uleiuri sau in il fierbe sau il ingheata si ne arata cum curge.. inseamna ca aia de la shell, ravenol, castrol, cu laboratorele lor cu tot sunt fix zero pentru tine; pai nu!?

Comparatia lu' ala te-a scos din minti (adica revelatie nu altceva..) si o dai si altii. :hyper:

 

Daca dam in patima You Tube Warrior, e nasol; nu mai avem scapare..

 

..Si tot tu zici de mine care imi tot rup degetele de 5k posturi sa scriu pe inteles, corect, citetz.. cat de cat cu bun simt.. etc. etcetera..

 

Pace, boss.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.