Jump to content

Sunet la franare


joHnsvro

Recommended Posts

Salutare,

 

Daca a mai patit cineva asta: in momentul in care opresti dupa un drum lung sau scurt si vrei sa te parchezi; mergi cu spatele 3, 4 m iar in momentul in care calci frâna sa se auda o bataie, zic eu din spate. Nu se aude de fiecare data. Ultima operatiune am facut'o acu vreo 2 saptamani. Aveam ceva scurgeri la simeringul dreapta, l'am schimbat, am schimbat uleiul din grup. Mi'a zis un mecanic acu ceva vreme ca ar fi bucsa grup. F36 2015 2d B47. Apreciez.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Bmw f31 2016, la fel e si la mine dupa ce am schimbat placutele originale cu cele ATE, cand dau in spate si pun frana se misca placuta in port etrier, doar ca la mine e pe dreapta fata si cateodata stanga , dc rotile sunt virate nu se mai aude nimic.

 

Inca mai face si acum. Am banuit ca ar fi de la placute; ca idee, mi s'a spus ca ar fi ori bucsa grup, ori flanse etc. Cand le'am schimbat, am pus pe spate Oem iar pe fata au zis ca nu are rost si mi'au pus Ferodo. Problema e ca mi se pare ca pocnitura mai degraba vine dinspre spate.

Te gandesti sa intervii, sau ramane asa pana la urmatorul schimb?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat culisantele si acele cauciucuri de ghidaj de la etrier, am pus alte sigurante si face la fel apx, nu se mai aude pocnetul dar se sinte dc esti atent, am luat si placute originale pe fata , am crezut ca sunt mai mari si nu au joc in port etrier, dar sunt la fel, trebuie sa ma gandesc la o varianta sa compensez aceea distanta si nu va mai fi problema, compensarea o poti face prin o mica sudura pe capetele placutei si sa polizezi pana scoti distanta, dar sa nu stranga, sau sa cauti placute care se pun pe port etrier sus si jos cum ar fi la alte masini, dar pt f nu gasesc, am fost la reprezentanta si au zis ca e normal, se schimba pozitia placutei cand mergi in spate, ca a fii sau a nu fii nu stiu.

Cert e ca dc cauti la englezi sunt la care le face de noi la altii dupa schimb de placute, majoritatea au fost la reprezentanta si au obtinut acelasi raspuns, e normal

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar NU inteleg faza asta.

Adica cum, trebuie incarcata placuta, suportul ei, cu sudura pentru ca atunci cand dai cu spatele placuta s-ar putea misca inapoi (sau semisca atat de mult/tare incat loveste in partea cealalta..) in etrier. Adica de fapt discul trage inapoi placuta in locasul acela in care sta placuta de frana, si de acolo zgomotul??

Pentru mine e cam de noaptea mintii..

Nu prea cred ca sunt asa zgomote, dar e drept, am un model mai vechi. Si apoi daca incarci cu sudura(!) Esti sigur ca nu exista posibilitatea ca placuta sa ramana blocata, tocmai datorita faptului ca acel spatiu lasat este acolo tocmai pentru situatii din astea!? Adica sa nu se blocheze placuta in etrier tocmai in situatii critice; franare execsiva - asta inseamna dilatare a orice se poate dilata, inclusiv suportul placutei..

 

Apoi, cat de des dai cu spatele, si cat de tare dai incat franand tu sa misti o placuta care e bagata in piston si cealalta care e doar stransa de presiunea hidraulica?

 

Cred ca am pus intrebari de bun simt mai sus.

Astept curios raspunsuri.

 

PS. Mare atentie; orice creativitate, sau "imbunatatire" la sistemul de franare s-ar putea sa coste mai mult..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.