Jump to content

X1 e84 batai la apasarea ambreiajului


CristiZau

Recommended Posts

Va salut! Detin un bmw x1 xdrive 18d din 2014. De curand a inceput sa se auda un zgomot extrem de enervant mai in detaliu sunt niste batai rapide cam 2-3 cateodata 4-5 chiar. Am observat ca aceste batai nu se aud spre exemplu dimineata cand plec la munca chiar imediat dar pe cand ajung la munca (distanta de aprox 12km) deja se aude foarte tare. Deci pentru oarecare motiv la rece nu se aude aproape deloc. Sunetul apare cand:

1. Apas ambreiaj urmat de treapta 1,2 si cateodata 3, las ambreiajul pe jumate si incep sa apas acceleratia si apar bataile foarte rapide bumbumbum care par sa vina de undeva din dedesubtul masinii.

2. Daca franez si apas pe ambreiaj se aude la fel.

 

Am fost la 3 serviceuri si nimeni nu mi-a dat vre-un raspuns.

Apoi am fost la reprezentanta si cei de acolo mi-au spus ca un cauciuc pe spate dreapta are 3mm iar restul de 3 au 6.5-7mm iar asta poate cauza sistemul 4x4 sa produca acel zgomot.

 

Pareri ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 10 months later...

Salut, am exact aceiasi masina (din 2018) si din descriere in prima faza ti-as spune ca volanta este pe duca. Eu mi-am schimbat-o pe a mea la 180k o data cu ambreiajul si nu dadea semne, preventiv sa nu mai umblu acolo prea curand.

Ce ma surprinde este treaba cu "trebuie sa fie runflat", aici trebuie sa te contrazic. Primul lucru care l-am facut cand am luat masina, SH evident la 120k, a fost sa-i schimb cauciucurile si sa renunt la runflat-urile cu care a venit din fabrica din motive atat economice cat si logice. Sunt deja la al doilea set de cauciucuri de iarna si al 3-lea de vara, pe dimensiunile corecte si brand-uri decente si nu am absolut nici o problema. Am fost la reprezentanta de mai multe ori cu diverse probleme (semerigurile la diferentiale... poveste cu alea) unde am intrat in detalii tehnice legat de ce si cum si nu mi-au mentionat asa ceva.

Drept este ca de la inceput am montat anvelope identice fata spate. Ba mai mult, configuratia asta cu seturi diferite fata spate mai degraba stiu ca loveste in cutia de transfer... e sensibila la genul asta de confiuratii.

Sunt curios, cine v-a spus ca trebuie neaparat runflat la acest model de BMW? Ceva explicatii?

Edited by bike4life
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.