Jump to content

Identificare componente Far F11


Recommended Posts

Salutare,

Am deschis acest topic in speranta ca va fi util si altora care incearca sa identifice codurile pieselor ce intra in componenta farului (cel putin a unuia dintre modele) folosit pe BMW F10/F11.

 

Am ajuns in situatia de a comanda un far complet (pun mai jos si povestea care a dus la aceasta situatie) si am constatat ca desi am comandat farul "complet" el a venit fara cateva elemente. Iar identificarea lor se dovedeste a nu fi simpla :(.

 

Codul farului este: 1el01013122-22/AS.

In poza de mai jos este in partea stanga farul de pe partea soferului comandat "complet" iar in dreapta farul de pe partea pasagerului. Am identificat deja doua piese care lipsesc de la farul nou:

modul tms 63117304905

modul led semnalizare 63117271901

Insa nu reusesc sa identific cele doua componente incercuite cu rosu din poza atasata. Daca ma poate cineva ajuta cu denumirea lor sau chiar cu un cod de piesa ar fi de un imens ajutor.

https://imgur.com/a/jkaDY1q

 

Pentru cine e interesat, povestea din spatele acestei aventuri:

Acum 2 saptamani mi-a sosit masina noua si deci am decis sa vand BMW-ul F11 actual. DAR inainte de a-l vinde am vrut sa ii rezolv o problema aparuta la farul soferului: se aburea. Si am vrut sa il repar inainte de a vinde masina. Desi functiona, arata destul de rau. Asadar am luat legatura cu o firma din Bucuresti (niste tipi foarte faini pe care ii recomand cu caldura pe partea de reparatii faruri) cu care m-am inteles sa le trimit farul, iar ei imi schimba sticla, urmand sa mi-l trimita inapoi reparat iar eu sa achit prin ramburs contravaloarea reparatiei (800RON). Zis si facut. Am trimis farul in 12dec, iar in 13dec farul a ajuns la ei. In 15dec firma a pus farul reparat la curier (FAN Curier) urmand ca undeva pe data de 17 sa ajunga la mine. Ei bine coletul s-a pierdut, iar firma de curierat ne-a comunicat mie si domnului de la firma care a reparat farul, ca pana in 15 martie ne va comunica daca s-a gasit sau nu coletul, iar daca nu se va gasi, firma din Bucuresti care mi-a trimis farul, va fi despagubita cu valoarea rambursului (800RON). Cat despre paguba mea, doamna de la FAN mi-a spus sec sa ii dau in judecata, ptr ca nu sunt primul care pateste asa ceva si nu are cu ce sa ma ajute. Nu doresc sa intru in detalii sau sa denigrez pe nimeni aici, dar povestea e destul de trista si poate ajuta alte persoane sa evite situatiile similare.

Edited by Cy_Russ
Link to comment
Share on other sites

Pai alea nu sunt niste radiatoare prinse de 2-3 suruburi?

Cine ti-a trimis farul trebuia sa iti trimita si alea, altfel.. noroc bun sa ai..

 

Apoi, cum poti sa recomanzi pe unii care aparent ti-au reparat farul dar nu ti l-a trimis!?!

Ca nu a ajuns la tine e clar ca e din vina lor.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Multumesc tuturor ptr ajutor.

Pun aici ptr posteritate. Piesa este modulul led ptr Angel Eyes. Se vand la set, iar codul piesei este: 63127262731

 

@bimmer90f30: firma care s-a ocupat de reparat e destul de cunoscuta si am avut ocazia sa vad cateva lucrari de-ale lor - f. misto. Au si un canal de Youtube cu ceva mii de subscriberi si contentul din ultimii 5 ani e destul de fain.

Cat despre FAN Curier.... No comment :blink:

 

 

se poate inchide.

Multumesc inca odata!

Link to comment
Share on other sites

  • X X L locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.