Jump to content

Jante si anvelope - dimensiuni


Davyjohnes

Recommended Posts

Cum spune Romulus, mai bine intrebi decat sa faci o prostie.

Poti pune 225 pe 9.5J dar o sa fie super intinse, n-o sa etanseze bine si la o manevra mai brusca, risti sa sara de pe janta.

Marimea ideala pentru 9.5J e 255-265mm latime. Asa ca, uita-te in cartea masini si/sau pe stalp, vezi ce dimensiuni ai si cumpara anvelope conform.

image.thumb.png.3b6041134dc3c0c13016543bc2f8d906.png

Link to comment
Share on other sites

Vlad,

Tabelul ala e ridicol.

Ideal 255 si 265 pe 9.5 latime? Sau maxim 275?

Seria 7 are 275/35 pe spate cu jante de 10 si dupa o luna toate au jantele distruse pt ca efectiv sunt prea late. Uita-te si tu pe strada la seria 7 cu jante de 20 si vezi ca toate au buzele jantelor macinate de zgarieturi.

Pe fata, seria 7 are 245/40 puse pe latime de 8.5. La fel. 

Da, daca avem roti de SUV de genul 275/50 intr-adevar merge 9.5 sau poate chiar 10 pt ca balonul ala da o flexibilitate la intinderea anvelopei pe janta.

 

255/40 pe 8.5 am eu la masina. Am vazut aceeasi anvelopa pe janta de 9.0 si efectiv anvelopa era batjocorit de intinsa. Sa pui 255/40 pe janta de 9.5 ori ai porsche 911 ori esti prost.

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Edit, tabelul acela ridicol nu l-am facut eu. Acolo e vorba strict de latimea recomandata a unei anvelope pentru latimea unei jante, atat. NU e vorba si de talon, care e % din latime, care poate avea un cuvant de spus in protectia jantei(impotriva gropilor) sau nu.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu latimea jantelor si anvelopelor la seria 7. 275 e recomandat pt 10j, conform tabelului.

G11 2022 vine cu maxim 8.5J de fabrica si 245 latime, care, ghici ce? conform tabelului ridicol e una din marimile recomandate pt 8.5J, poate ca sa nu le mai vezi pe strada cu jantele ciupite(glumesc, desigur, vin cu anvelope mai inguste din considerente de costuri, consum mai mic etc).

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Man, stiu ca nu l-ai facut tu.

Pe 20 de inch, seria 7 g11 vine cu 245/40 si latime 8.5 pe fata, iar pe spate cu 275/35 latime 10.

Toate jantele de 20 de seria 7 sunt distruse de la borduri. Urmareste cu atentie pe strada.

La seria 5 pe fata, 245/40 vine cu latime de 8 iar pe spate 275/35 vine cu latine de 9 a jantei. Ideal dpmdv. Am zgariat o singura data o singura janta. Evident ca discutam de 19 inch in cazul seriei 5, insa diametrul jantei este irelevant in aceasta discutie.

 

Pe 18 si pe 19 inch, intr-adevar seria 7 vine cu jante de 8.5 fata spate si cu anvelope 245/50, respectiv 245/45.

Pe 19 inch se mai poate varianta de anevope mixte si avem 275/40 cu latime de 9.5.

 

Eu pe A6 de iarna am 245/45r19 pe 8.5 si arata perfect iar janta este protejata.

Daca aveam 245/40 si latime de 8.5, janta era expusa tocmai pt ca nu mai era protejata de balon, fiind prea mic.

Pe vara am 255/40R20 cu 8.5. Perfect dpmdv.

Gasisem niste jante de 20 originale audi insa late de 9 si cand am vazut cum se intinde anvelope de 255/40, m-am cacat in ele.

 

Evident ca stiu ce inseamna toate inscrisurile astea. Am capul calculator, dupa cum spuneam oe alt topic 🙂

De asta zic ca mi-a atras atentia ca aia recomanda 255 sau 265 pe latime de 9.5 ceea ce face tabelul ala hartie igienica.

Edited by edit
  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.