Jump to content

Recomandari Anvelope Vara


Lora

Recommended Posts

Salut, 

Deschid un nou topic pentru ca inca nu am gasit informatiile de care aveam nevoie. 
 

Ce recomandari aveti pentru anvelope de vara pentru un BMW, X3, F25, Xdrive20d 225/60/r17 sau 245/55/r17
 

Imi puteti spune daca este absolut necesar sa pun anvelope runflat? Eventual daca ma ajutati si cu argumente ar fi ideal. Stiu ca BMW recomanda runflat. 
 

Momentan pe masina am anvelope de iarna Dunlop Winter Sport 5 Suv 225/60 R17 103V XL. 

In cartea masinii am la anvelope optionale si urmatoarele dimensiuni 245/55 R17. Pot pune dimensiunea asta pe jantele actuale( 7,5J)? Am verificat online si pare ca as putea. Atasez poza. Doresc dimensiunea asta intrucat asa am gasit Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 106H XL, singurele care mi-au atras atentia, insa nu sunt runflat. 
 

Sunt deschisa si la alte recomandari, atat anvelope runflat dar si nonrunflat.

Multumesc! 
 

73F93B4F-ADD4-466D-A870-9600970CB068.jpeg

Edited by Lora
Link to comment
Share on other sites

Salut, am eu Pirelli Cinturato P7 pe BMW F10 535xd cu dimensiuni 275/40/18 pe spate si 245/45/18 pe fata. Sunt rigide fiind runfat, dar ok ca aderenta si zgomot. Pirelli sunt considerate premium asa ca nu dai gres cu ele. Poti pune si Goodyear, Hankook, etc. Daca vrei pret mai mic Kumho Ecsta este o optiune sau buget mic Rikken si Landsail. Evident, calitatea scade pe masura ce pretul scade.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, six in line said:

Merci. Mai este o varianta de Runflat, GoodYear Excellence dar asta inseamna sa trec la alta dimensiune a anvelopelor, 245/55/17, dimensiune trecuta la variante optionale in cartea masinii. 
 

Deci doar aceste 3 optiuni ( Pirelli, Dunlop si GoodYear) am pe aceste dimensiuni, runflat. 
 

Link to comment
Share on other sites

Acum doua sapt mi-am luat patru anvelope Nexen Nfera Sport 245/45/R18. La un prim drum mai lung, 2x250Km par OK. Mi se pare ca totusi au un zgomot de rulare intre 70-100Km, poate mi se pare mie fiind mult mai atent de aceasta data la zgomotele din zona rotilor. Sunt destul de bine cotate, fiind undeva spre aria celor premium. Inainte de ele pt cinci ani am avut Continental Premium Contact 6, unele din cele mai bune anvelope de vara. Sper totusi ca aceste Nexen-uri sa fie la fel de rezistente. Si acestea sunt non-Runflat, dar sunt XL, deci tot au ceva ranforsare fata de cele uzuale. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.