Jump to content

Sal. Am un x5 F15 din 2015. Mi.a aparut in bord un mesaj. Drivetrein. Am pus testarul pe ea si am 2 erori. 244C00 si 27B900. Masina nu trage.


Stefan 2022

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Fa-i o diagnoza cu ISTA, eroarea de drivetrain fiind una generala. Poate sa fie EGR, clapete admisie, un senzor de presiune, etc....Fara ISTA nu vei stii ce are . Cu Delphi si alte softuri nededicate nu afli nimic si schimbi piese degeaba. 

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Se poate sa fie si de la furtunasele de vacum care s-au copt cel mai probabil si sunt sparte. Trebuie sa mergi la un mecanic sa verifice si-ti recomand sa faci verificarea tuturor acestor furtunase inainte sa te pui sa schimbi turbine si EGR-uri. Eroarea aia 244C de cele mai multe ori de la aceste furtunase vine.

Link to comment
Share on other sites

On 29.06.2022 at 10:34, tzucul said:

Cand e rece merge in suturi?Ce motor e?

Merge la fel si calda si rece.

Motor 3000.

313 cp. 2 turbine.

On 29.06.2022 at 10:44, six in line said:

Fa-i o diagnoza cu ISTA, eroarea de drivetrain fiind o generala. Poate sa fie EGR, clapete admisie, un senzor de presiune, etc....Fara ISTA nu vei stii ce are . Cu Delphi si alte softuri nededicate nu afli nimic si schimbi piese degeaba. 

I.am facut la reprezentanta BMW.

Mi.a dat sa.i schimb toate furtunele de aer (4 culori) si 2 vacumuri si un senzor.

Sapt viitoare le schimb.

Sper sa se rezolve problema.

Ms.

17 hours ago, RaYn3 said:

Se poate sa fie si de la furtunasele de vacum care s-au copt cel mai probabil si sunt sparte. Trebuie sa mergi la un sa verifice si-ti recomand sa faci verificarea tuturor acestor mecanici inainte sa te pui sa schimbi turbine si EGR-uri. Eroarea aia 244C de cele mai multe ori de la aceste furtunase vine.

Da. Sar putea sa ai dreptate.

Cei de la BMW mi.au dat dupa ce am facut diagnoza sa schimb toate furtunele de vacum si 2 vacumuri si un senzor.

Sapt viitoare le schimb.

Cu egr.ul nu cred ca sunt probleme.

A fost schimbat in 2020, la rechemare in service.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 7 months later...

Salut. Scuze de intarziere, dar nu am mai intrat pe forum.

La mine s-a rezolvat problema....dupa ce am schimbat furtunele ..toate....plus cuplele de la furtune si cele 2 vacumuri si un senzor.

M.a costat la BMW Cobalcescu (ma refer la piese cam 3.300 lei aproximativ)...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.