Jump to content

Depozitare roti


BMS921

Recommended Posts

Salutare, 

Aceea dintre voi care va tineti rotile in boxa proprie (adica cei mai putin norocosi, cei care nu avem garaj propriu 🙂 ), ce fel de rastel folositi sau ce metoda pentru o depozitare corecta?

Eu voiam sa ma indrept catre ceva de genul celui din imagine insa efectiv nu reusesc sa gasesc niciunul care sa fie destinat unor roti mai mari de 225 / 17", ale mele fiind pe 255 / 19.

Multam' 

suport-metalic-pentru-depozitare-4-roti-jante-anvelope-auto-capacitate-100kg-.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, WIN60 said:

Roata una peste alta, nu se intampla absolut nimic.. mai dai banii si pe rastel. 

Multam fain

1 hour ago, wolf20 said:

Hai merci frumos, este si bun pretul, este o varianta de luat in calcul.

1 hour ago, VladE46 said:

Intr-adevar gasesti mai greu rastel pentru roti mai late de 8J si anvelope mai late de 225, insa nici nu prea merita sa cauti, cum a zis WIN60, roata una peste alta si ayaye, daca ai un beci care e ventilat ok si nu e umezeala mare, nu are absolut nimic 🙂 

Deja doua pareri care sustin acelasi lucru. Deci, probabil ca sunt eu prea tipicar. Cei drept, pana acum nu am tinut rotile pe niciun rastel dar ma gandeam sa fac ceva extra, just because....ca sa zic asa.

Boxa este ventilata bine de tot, chiar si cu aer de afara pe verticala (are coloana de ventilatie) si este uscata ca Sahara. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WIN60 said:

Si eu sunt tipicar si extremist, dar ce vrei tu, e vorba de “microni” comparativ cu o măsurătoare :))

Da, probabil ca asa e :)))

Imi mai zice si sotia (ea mai e cu astrele astea... :))  ), mi-a trebuit fecioara ca cica e ordonat. Abia acum vad ce inseamna OCD :)))

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Suportul ala de roti din poza si-ar merita investitia sa il poti muta din loc in loc cand te incurci de roti sa ajungi la nu's ce din garaj..

Sau daca pui ani de zile la pastrare roti de rezerva ultra scumpe .. 😜

As fi vrut eu garaj, cred ca nu mai ieseam de acolo, as fi mesterit toata ziua cate ceva dar, din pacate, inca nu am reusit sa cumpar o casa 😄 

23 minutes ago, wolf20 said:

Se pot monta roți ulterior.Eu îl trag lângă mașină sa mi fie mai ușor când schimb iarnă-vară sau invers.Sau când le spăl afară și le trag în garaj.

Dar la o boxa la bloc este inutil. 

N as putea sa car o roată de 18 sau 19 la subsol. 

Exista chestia asta dar tot asa cu limitare la 225.

Nici pe mine nu ma incanta sa le car la subsol dar tot e mai bine decat pe balcon :))) 

Suport cu roti.JPG

22 minutes ago, bimmer90f30 said:

Sa dau si bani sa pun si roti la atelajul ala!?

Nu mai bine iti faci unul singur, la strung filete si crucea de jos sudata; ies mai ieftin.. 

Cine zice sa cari o roata de masina; ea se rostogoleste..😱

Din pacate, mie imi place sa mesteresc dar cel mai bine ma pricep la ce are taste. Daca-mi dai un strung si sa ma pui sa si fac alezare/frezare, etc, ce se poate face la un strung, o sa raman cu mai putine degete decat strictul necesar 😄 

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, wolf20 said:

Da,ii dai drumu pe scari..lol

Deci nu e bine sa dai drumul la una (controlat de maini) pe scari dar la 8 poti!? 🤭

Ceva nu se leaga.. dar inca se poate rostogoli. 😉

 

Daca as avea Opel as fi un pic mai bogat. 😜 Dar prea putin impresionat..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.