Jump to content

Recommended Posts

Salutare , recent am schimbat bratele pe spate la al meu 530da  e39 am facut geometria cauciucuri noi etc etc problema este ca atunci cand iau de volan la viteza peste 60km/h simt ca imi “joaca” spatele e fosrte ciudat nu stiu cum sa explic dar efectiv cand iau stanga dreapta de volan o simt ca si cum ar fi pe gheata , dsc functioneaza complet si nu apare in bord cand face asa se simte ca si cum pleaca de spate 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Erick said:

[...] recent am schimbat bratele pe spate la al meu 530da  e39 am facut geometria cauciucuri noi etc etc problema este ca atunci cand iau de volan la viteza peste 60km/h simt ca imi “joaca” spatele e fosrte ciudat nu stiu cum sa explic dar efectiv cand iau stanga dreapta de volan o simt ca si cum ar fi pe gheata [...]

Erick, plec de la presupunerea ca masina nu se comporta la fel si inainte de operatiunile de service descrise de tine (inlocuire brate + greometrie + anvelope noi). Daca asa este, atunci ar trebui sa iei in considerare urmatoarele:

(1) Rodajul anvelopelor. Orice pneu nou are nevoie de rodaj, pentru a ajunge la aderenta nominala. Daca anvelopele noi sunt de la un producator concacrat, atunci rodajul necesar este, de regula, sub 300 Km; in plus, diferenta de aderenta ar trebui sa fie greu sesizabila. Daca insa ai optat pentru anvelope de la un producator "de buget", atunci trebuie sa ai rabdare si sa conduci cu atentie pana le rulezi cel putin 1000 Km. Retine insa ca, in cazul anvelopelor economice, este posibil chiar sa nu ajungi niciodata la o aderenta multumitoare, pentru ca atat pot pneurile respective.

(2) Reglajul geometriei. Daca atelierul unde ai reglat geometria era "generalist", eventual dotat cu o aparatura nu chiar noua, atunci poti suspecta o reglare defectuoasa a geometriei. Propria experienta a aratat ca majoritatea standurilor de goemetrie de la noi sunt decalibrate, iar operatorii nu sunt profesionisti. Exista si exceptii, dar care confirma regula. Din aceste motive, sunt de parare ca o reprezentata BMW meritat toti banii, cand este vorba de geometrie punti.

(3) Bratele noi, de la ce producator sunt?

Link to comment
Share on other sites

On 10/24/2022 at 4:49 AM, Erick said:

Salutare , recent am schimbat bratele pe spate la al meu 530da  e39 am facut geometria cauciucuri noi etc etc problema este ca atunci cand iau de volan la viteza peste 60km/h simt ca imi “joaca” spatele e fosrte ciudat nu stiu cum sa explic dar efectiv cand iau stanga dreapta de volan o simt ca si cum ar fi pe gheata , dsc functioneaza complet si nu apare in bord cand face asa se simte ca si cum pleaca de spate 

Nu sunt bune anvelopele. Aceeași problema am avut și eu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.