Jump to content

Sfat schimbare Bi-Xenon LCI VS NONLCI


edyy3k

Recommended Posts

salut. am observat astazi ca un far lumineaza mai incet ca si celalalt nu mai este la fel de alb are o tenta spre mov

sa fie pe duca becul bixenon? (am xenon si pe faza lunga si pe faza scurta)

masina : Masina mea         - nu stiu daca este LCI sau NONLCI (cred ca este LCI)

daca trebuie schimbat acel bec ce imi recomandati am vazut diferite oferte (trebuiesc schimbate ambele si la celalalt far?)

sa fie pe duca si asa se intampla la xenon sau e doar o chestie de moment

am observat ca la modelul LCI este mai greu de schimbat imi recomandati sa ma duc la un service?  la modelul nonLCI as putea si eu din ce am vazut pe youtube

p.s daca tot schimb becurile as schimba si acel angel eyes care l-am schimbat acum vre-o 2 ani .. dar parca nu se vede asa puternic in pozitie lumina alba. desii au costat undeva la 550 ron ambele .. imi recomandati ceva mai strong? exista? sa se vada acel angel eyes mai puternic in pozitie

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut, schimba ambele becuri D1S simultan pt ca altfel vei avea diferenta de luminozitate si culoare. Uite aici o gramada de filmulete cum se schimba becurile https://www.youtube.com/results?search_query=Bmw+F10+lci+how+to+change+xenon+bulb. Eu iti recomand sa pui masina pe elevator, sa dai rotile fata jos pentru a avea spatiu de manevra si in 15 minute ai terminat. Daca nu dai rotile jos, te vei chinui sa umbli acolo si nu prea vezi nimic. Spor la treaba! Iti recomand de asemenea becurile astea https://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-far-osram-d1s-cool-blue-intense-35w-1-buc-66140cbi01c/pd/DDD982BBM/?X-Search-Id=505844b520788d62c171&X-Product-Id=47289239&X-Search-Page=1&X-Search-Position=2&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view 
Spor la treaba! 

Link to comment
Share on other sites

acuma vad ca s-a stins , si din cand in cand se mai aprinde. dar tot asa cu intensitate mica .. poate nu face contact cum trebuie? este posibil?

p.s sa inteleg ca daca ar fi becul dus.. sa ma uit dupa soclu D1S   ? este singurul care merge? 

Edited by edyy3k
Link to comment
Share on other sites

citisem de Osram D1S Cool Blue Intense . unii se plang ca e prea alb si nu vad bine cand ninge sau ploua .. altii ca este foarte bun

altii ca se ard dupa 1 an sau 2 ...  parerile sunt impartite

ps. cam cat ar fi manopera corecta pentru a schimba in ambele parti? m-am uitat pe youtube si la modelul LCI cum am eu e mai mult de lucrat ... nu ma bag

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am intampinat ceva ciudat. si as vrea sa ma ajutati sa stiu daca o fi de la bec sau nu (pentru a nu cumpara degeba fiind destul de scump)

Vre'o 3 zile a stat aprins un rozaliu in loc de alb la farul stang si se mai stingea din cand in cand. pe urma doua zile consecutiv a mers alb ca un bec nou fara probleme. acuma am observat ca mai clipeste din cand in cand dar tot alb sta. 

Intrebarea mea este : o fi defect? sau nu face contact cum trebuie? simptomele unui bixenon d1s cand este pe duca nu ar trebuii sa fie mereu un rozaliu? 

P.s. as incerca eu sa dau jos sa il imping mai tare sa il scot sa il bag inapoi. dar este destul de greu la modelul LCI . consta undeva la 100 lei manopera. platesc nu este bai. dar eram curios daca trebuie sa cumpar si bec care costa undeva la 450 ron. sau nu face contact cum trebuie ce am deja. Intr'o fraza care ar fi simptomele cand un bixenon d1s dste pe duca ..  sau sa nu faca contact bine mufa balast?!

Edited by edyy3k
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.