Jump to content

Probleme semnalizari lateral și spate stânga


Recommended Posts

Bună ziua, 

Conduc un X1 e84 2012 prima generație ( cel cu semnalizări pe caroserie nu în oglinda)

Din păcate în ultimele zile "mi-am prins urechile" încercând sa rezolv o problema, mai exact faptul ca semnalizarea laterala și spate dreapta nu funcționează( deși au momente extrem de rare în care se aprind pentru câteva momente).

Toate celelalte semnalizări și lumini( inclusiv luminile de pe tripla dreapta spate unde se afla și semnalizarea care nu merge) funcționează fără probleme.

Am verificat tripla spate și semnalizarea laterala la mufele din dreapta și funcționează normal.

Am verificat și siguranțele și le-am schimbat pe cele aferente semnalizării, respectiv 25,29 și 62 ( 25 și 29 nu aveau siguranțe, dacă trebuie sa rămână goale va rog să-mi spuneți căci nu sunt cel mai experimentat deținător de BMW).

Cam aici se opresc verificările la care m-am putut gândi, aștept părerile și sfaturile dumneavoastră.

Mulțumesc anticipat pentru ajutor,

O zi frumoasa !

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gabriel1277 said:

25 și 29 nu aveau siguranțe, dacă trebuie sa rămână goale va rog să-mi spuneți căci nu sunt cel mai experimentat deținător de BMW

Nu pune sigurante daca nu stii ce fac sigurantele alea ce vrei sa le adaugi si indeosebi daca masinii i-au functionat semnalizarile inainte, poti sa crezi ca nu se ardeau sigurante pana la disparitia lor totala. Poate daca ai dus masina la vreun electrician si a uitat sa le pun inapoi.. In masina este un modul numit FRM care gestioneaza tot ce inseamna lumini in masina... daca nu ma insel doar farurile au sigurante la in panou, pentru ca sunt mari consumatoare de curent.

O masina vine echipata cu o anume CONFIGURATIE de sigurante in functie de echipare!

Sigurante se adauga doar daca echipament nou este instalat si e de fabrica sau un electrician stie exact ce fac si unde duc cablurile care pleaca de la panou spre noul echipament..

Pe problema ta acum,

Daca ai probleme in cu luminile problema ar trebuie sau mai exact TREBUIE sa iti arate in bord fie sub forma unui cod (la modele mai vechi) CC-ID xx  unde xx este un numar si cu, codul cauti pe internet.. sau iti da mura in gura si iti spune pe ce parte a masinii tre sa cauti.

Masina are leduri sau becuri?

Daca are becuri, asigura-te ca, contactele sunt curatate de oxizi. daca are led-uri verifici led-urile cumva.. cam ele se strica..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, bimmer90f30 said:

Nu pune sigurante daca nu stii ce fac sigurantele alea ce vrei sa le adaugi si indeosebi daca masinii i-au functionat semnalizarile inainte, poti sa crezi ca nu se ardeau sigurante pana la disparitia lor totala. Poate daca ai dus masina la vreun electrician si a uitat sa le pun inapoi.. In masina este un modul numit FRM care gestioneaza tot ce inseamna lumini in masina... daca nu ma insel doar farurile au sigurante la in panou, pentru ca sunt mari consumatoare de curent.

O masina vine echipata cu o anume CONFIGURATIE de sigurante in functie de echipare!

Sigurante se adauga doar daca echipament nou este instalat si e de fabrica sau un electrician stie exact ce fac si unde duc cablurile care pleaca de la panou spre noul echipament..

Pe problema ta acum,

Daca ai probleme in cu luminile problema ar trebuie sau mai exact TREBUIE sa iti arate in bord fie sub forma unui cod (la modele mai vechi) CC-ID xx  unde xx este un numar si cu, codul cauti pe internet.. sau iti da mura in gura si iti spune pe ce parte a masinii tre sa cauti.

Masina are leduri sau becuri?

Daca are becuri, asigura-te ca, contactele sunt curatate de oxizi. daca are led-uri verifici led-urile cumva.. cam ele se strica..

 

Nu îmi apare nici o eroare în bord cum ca ar fi arse becuri sau alte asemenea, toate contactele și becurile problematice au fost curățate și verificate.

Link to comment
Share on other sites

Se poate nu este exclus dar nu prea are logica. Sa vrei sa mergi cu o masina care nu spune cand i se arde semnalizarea, daca faci accident e din VINA TA ca nu ai avut semnalizare functionand. Tu zici ca ai semnalizat dar prostu care a dat in tine nu a vazut nimic pe masina si a crezut ca vrei sa faci altceva si tu esti vinovat pentru masina cu becuri nefunctionale!..

Singura logica e ca masina are si alte probleme si trebuia sa treaca RAR, DAR la RAR aia vor sa vada becuri clipind, stingandu-se.. nu se bazeza pe ce spune bordul.

Oricum l-ai bagat pe OP in alte calcule cu raspunsul tau.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.