Jump to content

Schimbare ulei în cutie manuala


Marin Adrian

Recommended Posts

Ai luat in considerare ca trebuie sa ridici masina pe o rampa iar tu sa te bagi sub masina pana sub cutie? Masina trebuie ridicata  in siguranta, adica sa nu cada pe tine! Asta e treaba de luat in serios.

In general iti trebuie un set de chei imbus. Mi se pare, din amintire, pentru cutie sa dai jos ambele suruburi iti trebuie o cheie de 7 sau 8 mm.

Un furtun lung cat sa ajunga pana la gaura din lateral a cutiei. Surubul din lateral e pe partea dreapta cum intri sub masina pe la motor spre spate. Furtunului trebuie sa ii cauti o ruta cat mai dreapta din dreptul capotei ridicate pe langa motor si cutie coborat.. , evident pe stanga cum ridici capota. Furtunului ii atasezi o palnie fortat.. iar furtunul te asiguri ca este bagat si sta un gaura aceea din lateral. Nu trebuie sa o acopere complet pentru ca aerul trebuie sa iasa din cutie cand torni uleiul. Palniei furtunului ii gasesti un loc de unde sa o agati de ceva de sub capota ridicata.. si incepi sa torni ulei cu grija. (Nu trebuie sa fie constant, sa te gandesti ca prinde aer vreun circuit. Uleiul sta in cutie pe fundul cutiei si este antrenat de mecanismul din cutie...)

Se toarna pana la nivelul gaurii cu masina orizontala.

 

Eu am lua ulei de la dealer. E aproape la fel de scump ca acela de pe raft.. pe net.. sau poate o idee mai scump. Intra parca 1.25 litri.. 2 litri sunt suficienti sa ai.

 

Succes.

 

Sa ne scrii cum te-ai descurcat.

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marin Adrian said:

Mulțumesc mult pentru răspunsuri,o sa revin cu rezultatul.

Și încă o întrebare,îmi cer scuze ,pe lângă uleiul in cutie mai sunt necesare alte piese pt schimb? Am înțeles ca trebuiesc schimbate și dopurile de umplere si de golire

Nu este obligatoriu. O sa vezi ca sunt din aluminiu si chiar langa filet in flansa surubului e bagata o garnitura care e un pic ridicata.. sa nu zgarai/indoi/deformezi din greseala nici flansa surbului nici "scaunul" de pe cutie

Trebuie doar sa ai grija sa tragi spre stanga pentru a desface surubul, cheia sa intre FIX pe surub pentru ca daca folosesti marime mai mica o sa strici acea gaura de inbus.. Apoi sa ai grija sa strangi REZONABIL surubul la  fund ca si pe cel din lateral. Nu se strage tare! El trebuie doar sa tina uleiul sa nu curga..

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.