Jump to content

Protectie amortizor


Enzo77

Recommended Posts

Salut baieti. Am luat o groapa mai mare… pe partea dreapta a masinii. (S a auzit urat rau) . Am un Seria 4 coupe. 
m am dat jos sa ma uit.. si la roata spate dreapta a cazut protectia aia la amortizor care absoarbe șocul.. intrebarea mea este.. mai pot merge 2000 km cu masina asa? Sunt plecat in vacanta la drum..( nu scartaie nimic.. nu zangane) momentan. 

Edited by Enzo77
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Enzo77 said:

Salut baieti. Am luat o groapa mai mare… pe partea dreapta a masinii. (S a auzit urat rau) . Am un Seria 4 coupe. 
m am dat jos sa ma uit.. si la roata spate dreapta a cazut protectia aia la amortizor care absoarbe șocul.. intrebarea mea este.. mai pot merge 2000 km cu masina asa? Sunt plecat in vacanta la drum..( nu scartaie nimic.. nu zangane) momentan. 

Vezi ca aia e defapt un cauciuc care vine intr-o buza de la fuzeta. Teoretic o poti impinge la loc in sus si daca nu s-a rupt ceva ar trebui sa ramana acolo 🙂

Dar ca sa ajungi cu mana acolo ar trebui sa o ridici nitel pe cric sau eventual sa te sui cu partea stanga pe o bordura/piatra ceva astfel incat sa se extinda amortizoru pe dreapta.

Uite aici ca sa vezi mai bine despre ce vorbesc (piesa 5 si 4): https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=3K11-EUR-09-2013-F31-BMW-318d&diagId=33_2670

Partea de sus de la piesa 4 intra intr-o buza din piesa 5, nu este prinsa cu altceva.

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca 4 vine in 11 si sta prinsa tot in 11 dar si de marginea de sus a tijei amortizorului. 😉

Apoi, lui probabil i s-a rupt o bucata din fusta de plastic neagra nu din cauciucul ala poros. Ala poros se rupe de la jumatate unde e mai subtire.

Enzo, dar cum mergi frate cu masina in vacanta!? 😜 precum Enzzo la raliu. 🤭

Probabil ca poti merge inca 2000 km, decent.. numai suspensia stie.

M-as opri undeva la o bordura mai inalta si as urca masina pe cate o parte si compara vizual stanga-spate cu drrapta-spate sa imi fac o parere despre ce s-a intampla.

Camd ajungi in tara du-o la verificat aliniamentul..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Eu zic ca 4 vine in 11 si sta prinsa tot in 11 dar si de marginea de sus a tijei amortizorului. 😉

Nope 🙂 11 ar fi pentru arc (dar din ce stiu pe spate nu ai arc nici macar pe cele cu suspensie adaptiva sau m).

Stiu de cand am schimbat la fosta masina ca mie mi se rupsese cauciucu din partea de sus de la piesa 4. Dar la el avand in vedere ca a picat dupa groapa mai mult ca sigur doar a iesit din flansa unde nu e prins cu nimic.

s-l1600.jpg

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.