Jump to content

pneuri mixte runflat si standard


Elenaaaaa222

Recommended Posts

Buna ziua. Am o intrebare. 
sunt in germania si am avut o problema cu o anvelopa si a trebuit sa o schimb ca sa nu fie diferita de celelalte am luat doua la fel si le am pus macar pe spate. 
am luat doua cauciucuri run flat, nu am stiut diferenta. Acum intrebarea mea este daca afecteaza cu ceva faptul ca am pe spate doua cauciucuri run flat 255/35/19 si pe fata doua cauciucuri standard 235/35/19?

Tin sa mentionez ca am ramas cu masina pe autostrada si am fost fortata de situatie sa cumpar acele cauciucuri din cauza ca mecanicul la care am dus masina a omis sa mi zica ca mi a furat roata de rezerva :)))

Link to comment
Share on other sites

In cel mai rau caz strici cutia de transfer daca e xdrive si daca pe punti ai anvelope cu uzura inegala, unul nou si unul uzat, spre exemplu.

In rest nu e nici o problema. Ar fi bine ca inainte sa pleci la drum sa vezi daca ai ce-ti trebuie in masina.

Link to comment
Share on other sites

Mircea deci aia inseamna ca la xdrive schimbi tot timpul toate 4 anvelopele nu? 

6 hours ago, Elenaaaaa222 said:

Intreb pentru ca cineva mi a spus ca run flat urile sunt mult mai rigide si avand cauciucuri normale pe fata e posibil sa mi se strice cutia de viteze

Chiar nu vad legatura intre cauciucuri mai rigide si cutia de viteze, in plus odata ce sunt sub presiune nu sunt mult mai rigide decat niste anvelope normale

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Mircea-Si said:

In cel mai rau caz strici cutia de transfer daca e xdrive si daca pe punti ai anvelope cu uzura inegala, unul nou si unul uzat, spre exemplu.

In rest nu e nici o problema. Ar fi bine ca inainte sa pleci la drum sa vezi daca ai ce-ti trebuie in masina.

Am un e60 din 2005, nu e xdrive iar cauuciucurile pe care le am pus, nu s noi, sunt destul de ok, dar si celelalte de pe fata sunt bune. Tocmai de asta intreb aici ca nu stiu daca sa merg cu masina sa nu :))

10 hours ago, Viper05 said:

Mircea deci aia inseamna ca la xdrive schimbi tot timpul toate 4 anvelopele nu? 

Chiar nu vad legatura intre cauciucuri mai rigide si cutia de viteze, in plus odata ce sunt sub presiune nu sunt mult mai rigide decat niste anvelope normale

Da, asta gandesc si eu doar ca multi oameni au innebunit cand le am spus si am ramas in dubii

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to pneuri mixte runflat si standard

Buna Elena, uita-te pe stalpul usii tale si vezi ce dimensiuni ai agreate acolo. Nu o se strice cutia de viteze din cauza runflat-ului pe spate. Daca simti socuri cand schimbi vitezele, atunci sunt probleme. Daca cutia schimba impecabil si masina merge bine, inseamna ca anvelopele sunt bune si nu ai de ce sa-ti faci griji. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, six in line said:

Buna Elena, uita-te pe stalpul usii tale si vezi ce dimensiuni ai agreate acolo. Nu o se strice cutia de viteze din cauza runflat-ului pe spate. Daca simti socuri cand schimbi vitezele, atunci sunt probleme. Daca cutia schimba impecabil si masina merge bine, inseamna ca anvelopele sunt bune si nu ai de ce sa-ti faci griji. 

Multumesc foarte mult!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.