Jump to content

530 xi sau 530 xd ?


Bogdan N

Recommended Posts

Adevarul e ca iarna chiar si cu pneuri Dunlop 3 D BMW-ul meu danseaza....ma face asta sa ma duc la un Audi / tractiune fata?

Nu .Pt ca in restul timpului e cu un cap peste orice ca si feeling...dar daca pot sa iau 4x4 de ce nu?

 

Dar nu e topic despre tractiuni ci despre motoare !

 

Cum se simte 3.0i si cum se simte 3.0d?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ziceam ca bani contra ce masina e. Nu mi se pare un raport bun. E60 in general, fie x, i, d.

Pentru ca ce economisesti la pompa, dai la service (nu ca ar consuma foarte putin d-ul). Pentru ca poti sa dormi linistit noaptea ca nu ai nici o turbina de schimbat. Pentru ca nu face pac-pac motorul. Pentru ca se aude mai frumos i-ul decat d-ul. Etc.

263089[/snapback]

 

 

costurile nu ma intereseaza.

 

 

nu am avut nici o problema cu motorul meu de pe 320 d desi in afara orasului merg tare/ foarte tare , nu imi face motorul pac pac si nici nu se aude nasol ....

 

de performante ce poti sa zici? ai condus vreunul din astea? cum ti s-a parut?

 

LE : costurile nu ma intereseaza intrucat ar fi masina de firma si deci costurile se deduc.

Edited by Bogdan N
Link to comment
Share on other sites

Si Senna s-a rasturnat. Face asta vreo diferenta?

263088[/snapback]

 

E un argument stupid. Intreaba-l acum pe Chas3 ce parere are el despre iarna si cat si-ar dori tractiune integrala, chiar daca e doar pentru a ii mai creste increderea, nu doar teoria despre siguranta.

 

Nu mai postez pentru ca trebuie sa fiu chiar nebun sa repet experienta de a ma contrazice cu tine.

Link to comment
Share on other sites

E un argument stupid. Intreaba-l acum pe Chas3 ce parere are el despre iarna si cat si-ar dori tractiune integrala, chiar daca e doar pentru a ii mai creste increderea, nu doar teoria despre siguranta.

 

Nu mai postez pentru ca trebuie sa fiu chiar nebun sa repet experienta de a ma contrazice cu tine.

263101[/snapback]

 

 

da' posteaza bre ca ma luminezi pe mine.

Link to comment
Share on other sites

E un argument stupid. Intreaba-l acum pe Chas3 ce parere are el despre iarna si cat si-ar dori tractiune integrala, chiar daca e doar pentru a ii mai creste increderea, nu doar teoria despre siguranta.

 

Nu mai postez pentru ca trebuie sa fiu chiar nebun sa repet experienta de a ma contrazice cu tine.

263101[/snapback]

 

Cel putin de stupid ca si al tau. Daca cineva s-a rasturnat inseamna ce?

 

Iar ca sa cresti increderea in ceea ce stii, procesul se cheama invatare. Cand tractiunea integrala e ultima optiune, ai probleme mai mari decat tractiunea in sine. Raspunsul poate fi Audi sau xDrive.

Link to comment
Share on other sites

costurile nu ma intereseaza.

263093[/snapback]

Cred ca m-ai inteles gresit. Remarca mea era la cat de mult isi merita E60 banii si atat.

 

nu am avut nici o problema cu motorul meu de pe 320 d desi in afara orasului merg tare/ foarte tare , nu imi face motorul pac pac si nici nu se aude nasol ....

263093[/snapback]

Nu ti-am garantat ca o sa ai probleme cu vreun d. Ma refeream la faptul ca nu e indicat sa te legi de viata lui, comparativ cu i-ul.

Motorul face pac-pac, dar probabil ca nu faci mofturi in privinta asta, sau te-ai obisnuit.

 

de performante ce poti sa zici? ai condus vreunul din astea? cum ti s-a parut?

263093[/snapback]

Performante si condus ce, 530xd/xi/i/d sau 320d? 530xi nu am condus inca, iar 530xd era pe uscat, deci nu am fost blagoslovit de miracolul x-drive :blink:

 

LE : costurile nu ma intereseaza intrucat ar fi masina de firma si deci costurile se deduc.

263093[/snapback]

Presupun ca firma nu e a ta, ca daca e a ta tot platesti. In fine, daca banul nu e problema, nu ai avea motiv sa alegi d-ul. Doar daca tii mortis sa te lauzi cu 500Nm (care totusi lasa d-ul in spatele i-ului) sau iti place neaparat zgomotul de la diesel.

Link to comment
Share on other sites

da' posteaza bre ca ma luminezi pe mine.

263103[/snapback]

 

Pai cred ca am nimerit intr-o alta discutie fara sa imi dau seama, vad ca tu esti interesat de motoare si discutia anterioara era despre xdrive si tractiune integrala.

 

Cred ca Romulus te poate lamuri cel mai bine, a avut 530i si in paralel si 530d, deci poate sa iti dea detalii mai amanuntite.

Link to comment
Share on other sites

Cel putin de stupid ca si al tau. Daca cineva s-a rasturnat inseamna ce?

 

Iar ca sa cresti increderea in ceea ce stii, procesul se cheama invatare. Cand tractiunea integrala e ultima optiune, ai probleme mai mari decat tractiunea in sine. Raspunsul poate fi Audi sau xDrive.

263104[/snapback]

 

Acum incep sa ma simt funny ca vreau xdrive.... lol

Link to comment
Share on other sites

Acum incep sa ma simt funny ca vreau xdrive.... lol

263108[/snapback]

 

Sa fie clar, cu tractiune spate pe suprafete alunecoase cu sau fara DSC, e mai greu de stapanit masina, trebuie sa ai reflexele formate. N-am spus ca mi-as lasa masina pe mana sotiei cu DSC decuplat.

 

Dar odata ce le ai formate, siguranta ta la volan e crescuta si pe uscat, pentru ca nu te poate surpinde nimic. Asta nu se dobandeste, usor. Dar asa cum am mai spus, xDrive adoarme simturile si aduce in creier ideea de siguranta. Cand pericolul e tot acolo, la fel de mare, dar simturile dorm linistite.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Intreaba-l acum pe Chas3 ce parere are el despre iarna si cat si-ar dori tractiune integrala, chiar daca e doar pentru a ii mai creste increderea, nu doar teoria despre siguranta.[...]

263101[/snapback]

 

Chas3 e baiat mare, cand are nevoie, isi expune singur parerile. Daca vrea si are ceva de adaugat. De citit topicul, aparent l-a citit.

Link to comment
Share on other sites

Sa fie clar, cu tractiune spate pe suprafete alunecoase cu sau fara DSC, e mai greu de stapanit masina, trebuie sa ai reflexele formate. N-am spus ca mi-as lasa masina pe mana sotiei cu DSC decuplat.

 

Dar odata ce le ai formate, siguranta ta la volan e crescuta si pe uscat, pentru ca nu te poate surpinde nimic. Asta nu se dobandeste, usor. Dar asa cum am mai spus, xDrive adoarme simturile si aduce in creier ideea de siguranta. Cand pericolul e tot acolo, la fel de mare, dar simturile dorm linistite.

263109[/snapback]

 

 

ai avut si 530 i si 530 d?

 

De ce?

Link to comment
Share on other sites

Pai ultimul tau argument pentru x, a fost un fel de "pentru ca pot" :blink:

263112[/snapback]

 

Topicul meu De ce urasc eu tractiunea integrala e chiar un urlet la "gratuitatea" xDrive in Romania. Ceea ce creeaza falsa siguranta a la Audi. Doar ca Audi nu prea sunt facute sa le alergi.

 

Eu cred ca e o greseala enorma. Cine chiar vrea xDrive, trebuie sa plateasca, MACAR pentru a analiza cu atentie daca chiar are nevoie de el sau nu. Nu doar sa plateasca planetare fata degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza la nivelul discutiei actuale?

 

Oricum am condus E60: 530i, 530d, 530xd, 525d, 525i si 530xi si dac-ar fi sa aleg, tot 530i as lua. Cu ochii inchisi.

263117[/snapback]

 

 

Domnule Schmidt incantat de cunostinta..... lol

 

 

Inteleg punctul tau de vedere.

 

Inainte de topicul asta inclinam spre 530 xi.Acum sunt aproape sigur de motior si ma duc sa ma culc inainte sa ma convingi de tractiunea spate.... :)

 

Merci pt ajutor so far..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Apropos, 530xd e mai rau la slalom pe aeroport decat Mini Cabrio. MULT MAI RAU. Mult mai rau decat 530i cu suspensie sport. Grav de prost. Mi-ar fi frica sa trag de unul pe curbe.

263118[/snapback]

 

 

 

Ei vezi...now you're talking...genul asta de argumente conteaza.

 

 

530 i cu suspensie sport nu-i bun? Eu ma gandeam fix la genul asta de suspensie.....tocmai pt curbe.

Link to comment
Share on other sites

530i e sprinten si viu pe curbe. 530xd e bleg rau, directie imprecisa si cand subvirator, cand supravirator, dezavantaj cuplu mare pe cutie automata. Dar asta e alta poveste.

 

530i pare sa aiba volan la rotile din spate, controlat cu pedala de acceleratie, 530xd pare sa aiba o piatra de gat. Asta e senzatia care am avut-o eu la limita. Si acolo cunosti masina, nu la promenada.

 

N-am folosit DSC.

Link to comment
Share on other sites

nu intelegi.

 

sensul era : daca acum pot sa aleg la aceiasi bani o tractiune integrala in dauna uneia spate de ce sa nu o fac?

 

asta intrebam stimabile.

263115[/snapback]

Posibil sa nu fi inteles, dar alegi x-ul pentru alt motiv in afara de cel ca e moca (adica poti sa alegi la aceiasi bani o tractiune integrala, asa cum ai spus mai sus)?

Link to comment
Share on other sites

530i e sprinten si viu pe curbe. 530xd e bleg rau, directie imprecisa si cand subvirator, cand supravirator, dezavantaj cuplu mare pe cutie automata. Dar asta e alta poveste.

 

530i pare sa aiba volan la rotile din spate, controlat cu pedala de acceleratie, 530xd pare sa aiba o piatra de gat. Asta e senzatia care am avut-o eu la limita. Si acolo cunosti masina, nu la promenada.

 

N-am folosit DSC.

263124[/snapback]

 

 

am inceput sa citesc topicul despre tractiune . e f interesant probabil il termin maine.

 

dar ce spui tu acolo mie mi se pare sf.probabil trebuie sa iau un training la Solden sa vad concret despre ce e vorba...

 

somn usor.

 

pi maini.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa nu fi inteles, dar alegi x-ul pentru alt motiv in afara de cel ca e moca (adica poti sa alegi la aceiasi bani o tractiune integrala, asa cum ai spus mai sus)?

263128[/snapback]

 

 

stimabile citeste si matale topicul si o sa vezi ca nu gratuitatea ma intereseaza.ci ce cred eu despre xdrive avand in vedere ca nu am condus decat cale de 2 km un 530 xd si mi-a placut f mult.

 

daca romulus si altii imi spun ca se poate mult mai bine ca si feeling decat 530 xd eu nu pot decat sa fiu fericit si sa incep campania de drive teste si de traininguri la BMW mai spre iarna.......

 

capisci?

 

aaaaaaa.....si daca imi place 530 i si nu xi si AB nu dau decat cu xdrive nu-i bai...cumparam frumusel din Germanica....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.