Jump to content

Recommended Posts

Salut,

 

Las asta aici, poate o ajuta pe cineva intr-o zi. In ultimul an, din ce in ce mai des am avut cele 2 erori de mai jos:

4933 DDE: Air system, air to EGR mass flow, plausibility
497D Pressure sensor, plausibility while afterrunning: Exhaust pressure before turbocharger not plausible with ambient pressure

Motorul - N47 2010.

DPF isi facea regenerare normal, masina tragea normal - doar imi stateau pe cap cele 2 erori pe care le tot gaseam din cand in cand, in ultima perioada din ce in ce mai des.

Am inlocuit senzorii de presiune de dinainte de DPF si de la turbina - acelasi comportament.

La un moment dat am banuit EGR ca este blocat - dar la toate testele din ista se misca usor. La miscare cu degetul - nu parea blocat si toata cursa era lina cu revenire brusca atunci cand ii dadeam drumul din pozitia de maxim deschis. Incepusem sa suspectez senszorul MAF dar revenind la valva EGR - am dat cu wd40 din abundenta, tinut in benzina o noapte - am remarcat ca cel putin o luna de zile nu a mai aparut eroarea si am inceput sa suspectez EGR ca are probleme. Am desfacut-o din nou, tinuta in diverse solutii de curatire - dar tot dadea eroare. 

Racitorul de gaze si traseul de bypass erau extrem de curate, doar un strat subtire de funingine.

La un moment dat am zis ca asta e, i-o fi ajuns 180k km si am comandat alta valva EGR oem. De atunci s-au parcurs 2000km si nici urma de eroare.

Inca un comportament ciudat al tensiunii pe baterie - scadea sub un anumit prag setat de mine pe o alarma care trimitea automat alerte cu diversi parametrii cand aparea o situatie monitorizata. De cand am inlocuit EGR-ul - nu am mai primit aceasta alerta.

A fost ciudat ca la testele de ISTA si la inspectie vizuala totul parea ok dar de fapt sa nu fie.

Poate ajuta pe cineva care isi bate capul cu aceleasi 2 erori.

 

Numai bine,

paul

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salut,

Trebuie sa completez, dupa iarna au revenit erorile - aceleasi cele 2 mentionate.... o data la 3 saptmanai intra in limp mode si nu mai tragea pt 5 min apoi isi revenea. MAi ales daca mergeai un pic mai tare pentru ca se manifesta mai ales la mers in cozile din oras.

Apoi de o luna a inceput sa faca din ce in ce mai des .... macar o data la doua zile cu acelasi comportament - limp mode 5 min cu dde aprins, apoi incepea sa traga ca de obicei, dde inca aprins dar tragea ok apoi dupa cateva ore se stingea si DDE.

Azi am schimbat turbina ... pare ca actuatorul de la geometria variabila incepuse sa oboseasca. Am dat o tura si nu a mai aparaut, mai insist ... dar cred ca intr-un final i-am dat de cap ca incepuse sa ma irite rau.

Am desfacut si turbina pe care am dat-o jos ... geometria variabila se misca usor dar mecaniscum care o comanda pare ca se misca greu si in anumite unghiuri pare ca merge si mai greu. Jocul in ax la turbina e foarte putin radial, longitudinal deloc - masina tocmai a facut 200k km.

Revin daca mai apare dar sincer sper sa nu!

Acum caut un service care sa imi reconditioneze si asta ce am dat jos si/sau schimbata controlerul si o tinem de rezerva.

Cea pusa sus este reconditionata complet, sper sa tina macar 100k km ... vedem!

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2023 at 6:18 PM, ivanp said:

Inca un comportament ciudat al tensiunii pe baterie - scadea sub un anumit prag setat de mine pe o alarma care trimitea automat alerte cu diversi parametrii cand aparea o situatie monitorizata. De cand am inlocuit EGR-ul - nu am mai primit aceasta alerta.

Unde, cu, ce dispozitiv ai monitorizat parametri ai unor dispozitive sa primesti alarma? Prin IBS? Cum?

Cat te-a costat EGR-ul OEM? (😉😉Daca punea-i ulei 2T in motorina probabil mai ramaneai cu bani din cei dati pe EGR 😉😉)

10 hours ago, ivanp said:

controlerul si o tinem de rezerva.

Care controler? Te referi la actuatorul turbinei? Se regleaza cel mai bine pe banc.

Ce turbina are masina? Garett, Mitsubishi, sa stie si altii.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.