Jump to content

Seria 7 pe drumuri de tara (pietris) comparativ cu seria 5


CAXAP

Recommended Posts

Salutare!

Ma bate gandul sa-mi schimb masina de carat oameni (si bagaje), ca o am de 6 ani (si intentionam sa o schimb dupa 3) si sotia imi tot sopteste la ureche "seria 7". Eu nu am mai condus seria 7 pana acum, cred ca prefer seria 5, ca o masina mai mult pentru sofer decat pentru pasager, dar, avand Z4 ca masina pentru placerea sofatului, sunt tentat sa merg spre ceva mai mult lux intr-un (sau o?) seria 7.

Unica intrebare ar fi cum se descurca pe drumuri de tara fata de un seria 5, pentru ca uneori mai mergem la munte (au niste prieteni o cabana, de exemplu, la care duce un drum de pietris inclinat / parau cand ploua, de peste 500 de metri), iar uneori am si prin Bucuresti surpriza sa ating ceva cu burta masinii (si nu vorbesc de borduri). Din ce-am gasit pe net, seria 7 ar fi mai aproape de pamant decat seria 5, insa un domn de la Bavaria a spus ca nu prea, sunt cam la aceeasi inaltime, plus ca seria 7 au un buton care face masina sa se mai inalte un pic "pe o perna de aer" cand e nevoie.

Voi ce stiti de treaba asta, pot sa trec pe seria 7 fara riscul sa nu ajung pana unde ajungeam cu seria 5?

 

L.E. Ma gandesc la un G11 LCI, alternativa din tabara seriei 5 fiind G30 LCI, ca sa fie mai clar despre ce masini vorbim.

Edited by CAXAP
Link to comment
Share on other sites

Pai pe net scrie ca seria 5 are 145mm si seria 7 135mm. 

Iar un 1 cm chiar face diferenta uneori. Mai ales daca era in plaja 125mm unde am avut masina de genu si practic era o reala problema. Mie personal confortabil mi se pare pe la 160mm. Mai ales daca stiu ca ma aventurez prin zone mai accidentate. 

 

Apoi ai si faza aia cu ughiul de atac si lungimea (te poti documenta la suv-uri ca acolo explica mai bine), dar are legatura cu modul la cat agresiva poate sa fie panta incat sa poti sa o iei, si sa nu ramai pe burta dupa ce treci varfu pantei cu rotiile din fata. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut, daca ai buget de 7-ar, de ce nu iei un X5 sau X6? Alea s super confortabile si inalte si tot plus ca au toate xdrive. Am mers saptamana asta cu un X5 G05 in Belgia si Olanda de am rupt....4 oameni, 4 trollere si n-am avut treaba. 

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, raduron10 said:

Exista asa ceva la G11 ? Eu nu am auzit, doar VAG aveau asta.

Uite aici o imagine:

 

maxresdefault.jpg

butonul din stanga jos. Exista video-uri pe youtube care explica cum functioneaza, inteleg ca ridica masina cu 2 cm si poti merge inaltat cu viteze de pana la 40 km/h, adica ar ridica-o mai sus decat seria 5. Insemna ca ar fi chiar mai capabila?

 

20 hours ago, six in line said:

Salut, daca ai buget de 7-ar, de ce nu iei un X5 sau X6? Alea s super confortabile si inalte si tot plus ca au toate xdrive. Am mers saptamana asta cu un X5 G05 in Belgia si Olanda de am rupt....4 oameni, 4 trollere si n-am avut treaba. 

Din punctul meu de vedere, un SUV merita sacrificiul doar daca mergi pe drumuri (sau lipsa lor) din astea regulat, pentru o plimbare sau 2 pe an nu voi renunta la ceva net superior (din punctul meu de vedere) in favoarea unui SUV.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.