Jump to content

info solutie curatat tapiterie ..


Myx

Recommended Posts

m-am gandit ca poate vreti sa stiti ..

Am luat o solutie din Cora ..la un pret modic .. marca YAda ..este la litru .l..si incredibil dar curata foarteeee bine ...Aveam toata mocheta din portbagaj patata de ulei ..si acum nu mai am nimic ...e impecabila desi incercasem deja cu biocarpet ..si alte spume minune si bla bla ..

m-am gandit sa incerc si ttapiteria masinii (bancheta spate )..care era toata patata de la diverse spume si alte aberatii cu care tot am incercat sa o curat.....A IESIT IMPECABILA .. efectiv am pulverizat din abundenta am asteptat cam 2 minute si am sters solutia cu o carpa bumbac alba ...a iesit toata mizeria ..tapiteria si-a revenit la culoare ( mentionez ca e green mint deci e cam pacatoasa ) important e ca solutia nu pateaza la uscare ..deci nu lasa acele dungi albe in functie de cum se usuca ..

 

Poate va e de folos ..costa doar 13 ron si chiar face treaba ..

asta e dracia ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

am incercat si eu ceva dar neavand aspirator sa aspir toata spuma din profunzime dupa 2-3 sapt cand transpiram pe scaun se vedeau dungile alea albe.. acum vreau sa o fac ca lumea..

263152[/snapback]

 

 

nu mai da cu spuma ca e cea mai proasta solutie .. :blink: ...unele au un solvent destul de tare si daca nu o aplici uniform ..mai si decoloreaza /pateaza ...

 

aspiratorul e cea mai buna solutie ....eu am facut scaunele din fata la aspirator ..au iesit superbine

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu o curatare ''super'' , am dat jos bancheta spate si spatarul si le-am spalat cu pompa cu presiune cu care spal masina, doar cu apa , nici nu trebuia alta solutie , a iesit la spuma din ele !!! Au iesit ca noi. Am vrut sa fac acelasi lucru si cu scaunele insa daca le dau jos mi-e frica sa nu apara vreo eroare in bord (airbag). S-au uscat repede , saptamana trecuta pe canicula in cateva ore au fost uscate.
Link to comment
Share on other sites

Recomand si eu "solutia" lui user008. Am scos pur si simplu bancheta de la masina si am spalat-o cu peria si biocarpet, am clatit-o pana n-a mai iesit pic de zoaie sau spuma din ea (la mine in spate, destul de des, sta si un catel) si am lasat-o la uscat. Arata ca noua. Problema este ca nu am gasit nimic pentru spalat plafoniera masinii...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
si pan la urma ma poate ajuta si pe mine cineva cu guma de pe piele?

 

daca e pe textil se poate scoate clasic ..fier calcat si hartie ..Cred ca-ti imaginezi cum ..se pune hartia , ziar se calca peste ea ..guma se incalzeste si se transfera de pe stofa pe hartie. Ulterior ramane o pata unsuroasa care se scoate cu orice solvent de curatare usor, inclusiv biocarpet !.

 

Pe piele cred ca e ceva mai delicat ..dar teoretic tot prin incalzire iese cel mai usor insa nu-ti recomand aceeasi metoda .. Eu am scos de pe textil verde o pata de vopsea rosie intarita si cu o consistenta de 0,5 cm grosime cu Automagic ..

Link to comment
Share on other sites

Mda faza cu fieru mi-a zis-o si brandex azi ...dar sincer nu pun fieru pe pielea aia nici mort...

mai citisem pe undeva cica cu cuburi de gheata ca se intareste si pana mea da nu prea cred... mai ma gandesc sa fac cu feonu sa incing peste hartia pusa deasupra gumei...

 

Firar a dreq de treaba ca numai belele am avut pana acum...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 2 months later...

biocarpet... foarte buna... eu o spal doar pe canicula, pentru ca se usuca repede... biocarpet, lighean, apa... o periuta cu perii moi... si vreo 3 prosoape mari de bumbac(sa absoarba bine apa)... o galeata cu apa curata...

 

faci spuma bine de tot, umplii scaunul cu spuma si freci cu periuta(insisti pe zonele mai murdare), dupa care cu prosopul curat stergi surplusul de spuma... in galeata cu apa curata clatesti prosopul folosit, il storci si il intinzi la soare( o sa il folosesti cand se usuca)...cu tot cu fetele de usi si cu mocheta 6 ore de munca...

 

pentru plafon se foloseste acelasi procedeu, dar , in locul periutei se foloseste un burete moale... plafonul trebuie facut primul... o ora de munca( asta te cocoseaza) :sweat: ... spor...

 

tapiterie impecabila...

Link to comment
Share on other sites

Pentru textil am folosit pe vechea masina Mafra, dar am fost mult mai multumit de solutie de curatare tapiterie de la Nufarul (scoatea toate petele)

Ce soluție e aia de la Nufărul? Poate și o poză cu ambalajul.

 

A. Și încă ceva.Dacă spăl bancheta și spătarul afara cu furtun și biocarpet,le las afară să usuce cateva ore (chiar și o zi caniculară întreagă) are ceva? Adică sa strice sau se usucă greu? Nu aș vrea să înmoaie bancheta sau să stau o săptămână după ele să usuce.

Edited by Claudiu WBA
Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi folosirea unor solutii dedicate pentru tapiteria textila (Vicont APC Super 100 sau Meguiar's All Purpose Cleaner). Se pot spala si cu furtunul afara, chiar daca se imbiba de apa, se usuca. Doar ca trebuie lasate mai mult la soare, pentru a se usca si buretele in profunzime. Fara un aspirator cu injectie-extractie nu vei reusi sa scoti murdaria de sub materialul textil.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.