Jump to content

huruit G30 530xd


Recommended Posts

Nu am rezolvat inca 😞 imi sta pe nervi sunetul - dar parca nu as incepe sa demontez masina si sa schimb piese random- toti mecanicii imi zic sa mai astept pina se inrautateste- dar merg asa de 10 mii de km...nu mai am nici o idee cum sa investighez problema....

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bau33 said:

Nu am rezolvat inca 😞 imi sta pe nervi sunetul - dar parca nu as incepe sa demontez masina si sa schimb piese random- toti mecanicii imi zic sa mai astept pina se inrautateste- dar merg asa de 10 mii de km...nu mai am nici o idee cum sa investighez problema....

In seara asta a condus sotia si am stat in spate sa ascult.Se aude putin mai tare decat in fata si suspectez rulmentul dr spate acum.Il voi schimba zilele urmatoare si te anunt daca s-a rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am problema cu huruitul, insa la un f10 525d xdrive. Huruitul vine de la flansa metalica care iese din cardan si intra in grup(si pe fata si pe spate poate fi) practic prin ea se transmite puterea, tocindu-se, da un huruit si vibratii, ulterior nemaiputand sa mergi cu masina pentru ca nu mai are cuplu. Verifica acolo. La f10 nu se gaseste ca piesa de schimb.. doar sa cumperi alt grup.

Link to comment
Share on other sites

A fost verificat tot la cardan, cutie transfer schimbata de test- nimic nu are joc sau ceva ce poate ajuta la diagnostic

Masina are si km relativ putini - 100 mii- exploatata in general extraurban. Toate piesele ce le-am schimbat pina acuma erau perfecte (rulmenti roti, suporti motor, flansa carsan, etc)

Am stat si eu in spate dar sunetul se aude mai slab. Dar naiba stie - poate fi un rulment spate care sa se auda mai tare in fata? Ca sunetul mi se pare cumva asemanator- dar la verificare rulmentii nu au joc sau sunet- si nu stiu cum altfel pot fi verificati

Edited by bau33
Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2023 at 11:58 PM, Razone said:

Si eu am problema cu huruitul, insa la un f10 525d xdrive. Huruitul vine de la flansa metalica care iese din cardan si intra in grup(si pe fata si pe spate poate fi) practic prin ea se transmite puterea, tocindu-se, da un huruit si vibratii, ulterior nemaiputand sa mergi cu masina pentru ca nu mai are cuplu. Verifica acolo. La f10 nu se gaseste ca piesa de schimb.. doar sa cumperi alt grup.

Care ar fi flansa respectiva in desenul atasat?

Screenshot 2023-08-29 121803.png

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema.La mine a fost de la rulmentul dreapta spate.Inainte de a-l schimba,am schimbat si flansa de cauciuc dintre cardan si grup(era destul de uzata si crapata),dar nu era de acolo.La o simpla verificare rulmentul nu facea niciun zgomot,dar am urcat-o pe elevator si am turat-o pana la 130-140 km/h si atunci incepea sa faca urat pe dr spate.Am gasit si un filmulet pe youtube cum sa verifici.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bau33 said:

Apropo, cum ai turat-o pina la 140 kmh pe elevator- fara sa intervina toate sustemele esp, etc?

Mergi la un baiat care se pricepe la BMW-uri!Poti dezactiva sistemele de protectie din meniul ascuns.Incerc sa gasesc un tutorial cum sa faci si ti-l postez aici.Daca ai xdrive il poti auzi foarte clar si pe fata daca este cazul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.