Jump to content

Zgomot ambreiaj E60 530 xd


Recommended Posts

Vă salut, domnilor!

Cum am mai spus și cu alte ocazii, mi-au fost de mare folos sfaturile venite de la dvs. de-a lungul timpului, așa că v-as ruga să-mi dați unul și de data asta. 

Uneori, când apăs pedala de ambreiaj la maxim, se aude un țăcănit. Deci, pedala trebuie să fie complet lipită de podea, ba chiar forțată puțin pentru ca zgomotul să apară. Alteori nu se mai aude deloc, indiferent ce aș face. În rest, trage in orice treaptă de viteză, chiar și în viteza a șasea, subturată (apropo de testul pentru uzură). Prima dată s-a auzit prin primăvara a.c., după care a dispărut până acum vreo 2 săptămâni (timp in care am făcut vreo 8000 de km). Nici acum nu țăcăne tot timpul: ba apare, ba dispare.

Ce ar putea fi?

Luni ajung la service, însă n-aș vrea să schimb ambreiajul (în jur de 4000 de lei cu volantă inclusă) și să constat că a fost altceva. Spun asta din propria experiență, în ce privește alte reparații. Pe de altă parte, am mai încercat să fac o constatare, însă în ziua respectivă nu a mai apărut zgomotul descris, așa că șeful service-ului mi-a zis să merg când reapare. N-aș sta ca pe ghimpi dacă n-aș ști că peste o săptămână trebui să fac un drum de 1500 de km. Săptămâna trecută am făcut unul de 1000 și nu s-a schimbat nimic la mașină în afară de ceea ce am descris. Am mai sesizat acest zgomot când schimbam vitezele la turații mari (3000 rot), în depășiri, dar tot așa, nu întotdeauna. 

E60 530 xd (2008), cu 275000 km în bord. S-a comportat foarte bine in cei doi ani de când o am, chiar dacă i-am schimbat cam toate consumabilele. Cred că ambreiajul și frânele pe spate ar cam încheia lista. 

Din păcate, nu pot să încarc fișierul video, iar asta nu o să mă ajute prea mult. Mă bazam pe faptul că o să auziți ce am auzit eu. 

Multumesc anticipat! 

Edited by PaulGlk
Greșeli de scriere
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.