Jump to content

Germania se intoarce la benzina?


Romulus

Recommended Posts

8 hours ago, Romulus said:

Absolut toti au remuscari... desi la inceput toti erau "ala io! ala io! ala io!"

Sincer, dar absolut sincer nu am ABSOLUT NICI O PROBLEMA daca mi se spune (ca alternativa pe cativa ani, pana se stabileste extrem de clar directia si succesul sursei energetice ideale pentru propulsie..) ca de maine BMW o sa faca o masina de 1 litru care tre' sa ma duc la lucru, la niste cumparaturi la sfarsit de saptamana.. sa imi duc copilul la pregatire suplimentara sau la o plimbare cu bicicleta (sa am unde sa le urca sa nu le car in spate) .. sau cine stie unde; eu o sa fiu primul sa iau asa ceva!

Poluarea CATEGORIC nu va fi aceiasi... pentru ca trec de la 2 litri la 1. ...un amarat de 90 de cai..  (SI S-O FACA NAIBII FIABILA!) Pota sa ii puna si cate filtre ii trebuie..

Si asa le aratam cinezilor degetul mijlociu, de care si mai categoric NU VREM sa depindem.. si mai mult!

Dar, cati gandesc ca mine???

Si desigur in timp, lucrurile o pot lua incet incet in directia electrificarii sau ca gazeificarii prin apa eliminata de motoarele cu hidrogen, care e speranta mea ca mod de combatere a ciumei partidului "prea iubit" chinez.

Cati se aliaza ideii mele?

..NU imi trebuie vehicol rapid! Imi trebuie mai intai unul sa ma duca sa ma aduca in treburile zilnice, cat mai ieftin, conventional (nu aiureli cand infrastructura e lipsa!).

Eu asa vad o abordare in care INCEPI sa protejezi mediu cu adevarat.

 

 

(oricum, am aratat intr-un clip gasit pe YT - nu avem nici o sansa sa devenim "carbon neutral"!... e dovedit. Insasi prin existenta noastra ca muritori cu nevoi de oxigen (precum motoarele astea blamate) producem prea mult dioxid de carbon ca sa neutralizam prea mult spre protectia mediuluu dorita; despre ce vorbim..? Asta e realitatea. DAR putem incerca, normal, firesc camd vezi ca faci prea mult rau te opresti, incetinesti)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Vorba aia, era la "mintea cocosului" ca reducerea poluarii nu se va face folosind o singura alternativa si aia electrica, aia nu va face decat pe termen lung sa creasca si mai mult gradul de poluare luand in considerare productia de baterii care cere tot fosil, productia de electricitate care iarasi inca foloseste mult fosil pentru cantitatea enorma de care ar fi nevoie, ciclul de viata scurt al masinilor electrice(cine le mai cumpara SH cand mai au poate doar 2 ani de garantie pe bateria originala si s-o schimbi pe banii tai e enorm de scump ) si alti factori care in opinia mea fac masina electrica sa fie cel mult o alternativa buna pentru folosinta in oras si pe distante scurte si cam atat.

Si eu vad ca solutie mai buna pe termen lung hidrogenul pentru masinile cu range mare si mai ales pentru vehiculele comerciale, mai ales acestea au un aport foarte mare la poluarea globala generata de masini insa nimeni nu prea se leaga de asta ci doar de turisme.

Legat de chinezi, deja au cam devenit leaderi pe piata europeana la masinile electrice intrucat se apropie de spart bariera de 30k Eur pentru o masina de marime medie si cu range de peste 350-400km...la capitolul asta nemtii au ramas in urma tare, chinezii vand cateva masini bune in EU prin marcile europene pe care le-au cumparat, gen Volvo sau MG sau alte joint-ventures pe care le au cu producatorii locali.

Dat fiind si contextul cu preturile mari ale combustibilor, parerea mea este ca in continuare un diesel face sens poate mai mult ca oricand, asa ca achizita unuia nou e cat se poate de inspirata. Ar trebui mai degraba lucrat la fiabilitate astfel incat sa crestem ciclul de folosinta al masinilor si sa crestem si perioada la care oamenii isi schimba masinile, in loc de 2-3 ani sa le tina 4-5 ani si apoi sa ia alta noua, asta ar face si mai mult pentru combaterea poluarii si a reducerii consumului inutil de resurse.

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

.. aproape sigur vor aparea ceva certuri la nivel diplomatic prin care China s-ar putea arata ofuscata ca ea indeplineste cerintele iar Europa se da la fund cativa ani buni, dar tot China n-ar trebui sa uite (asa cand se cearta.. ca Europa e piata de desfacere si a multor altor produse; nu mai zic de piata americana..

Cu, China trebuie purtat ceva de genul, ciocu mic si joc de glezne - diplomatic (usor nu e deloc) ca sa nu se extinda Partidul Comunist Chinez si sa cante copii nostri ode..

Cum bine zice @mik15 reducerea poluarii nu trebuie sa vina cu, costuri! Avem atata tehnologie la dispozitie (care in prezent ne aduce mai mul bani..) sa o folosim in gasirea unei solutii de sustinere ..nu una preponderent de  consum.

Sunt absolut convins ca, cetatenii acestei planete pot fi educati in aceea directie, a reducerii poluarii prin reducerea "ambitiei stradale" in cai putere pentru treburi de rutina.. Si asa protejam planeta si o lasam mai vie copiilor nostri daca asta vrem. Altfel nu avem cum.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.