Jump to content

Probleme sistem Abs


Joker13

Recommended Posts

Buna seara! Azi am avut intentia de a schimba inelele de Abs de pe planetare, din cauza ca după aproximativ 5 km parcursi mi se aprinde un brad de Craciun in bord(Abs, Dsc, presiune roti, etc). După lungi "batalii" si cateva chei rupte am reușit sa desfac piulita de la planetara care era super intepenita, am dat pe urma planetara jos, dar.... SURPRIZA! Masina mea nu are sistemul "clasic" si anume cel cu inelele pe planetare. Din cate am observat/dedus eu acesta este undeva în jurul rulmentului din fuzeta. Intrebare: acel inel vine/se schimba împreună cu rulmentul?

 

Bmw 320d, E91, 2007

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Joker13 said:

acel inel vine/se schimba împreună cu rulmentul?

 

Daca ai inel reluctor acesta e PE PLANETARA. 

Cele care au banda magnetica trebuie sa li se schimbe rulmentul. Stiu, pentru ca eu am pe rulment iar o cunostinta are pe planetara.

Nu poti sa ai si una si alta..

Cei cu inel reluctor tre sa dea planetara jos sa schimbe inelul, nu e spatiu si nu prea ai cum ca e bucata intreaga..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am inteles! Da, e cel cu banda magnetica....Deci in concluzie trebuie sa dau fuzeta jos si sa schimb rulmentul? 

I-am facut si un test cu Ista, eroarea este 005DC2 - DSC: wheel speed sensor: increment gear, rear right. 

Este posibil sa fie defect doar senzorul dreapta spate? 

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2023 at 5:24 PM, Joker13 said:

Am inteles! Da, e cel cu banda magnetica....Deci in concluzie trebuie sa dau fuzeta jos si sa schimb rulmentul? 

Este posibil sa fie defect doar senzorul dreapta spate? 

Din pacate se prea poate sa fie rulmentul.. 

Poti sa stergi eroarea.. vezi daca mai apare.. apoi poti sa schimbi senzorii pe spate de o parte pe alta si daca eroarea se muta e senzorul. Daca nu se muta verifica in ultima instanta conectorul de pe masina si cablul pana la conector, daca nu e lovit. Si daca nici aaa nu gasesti ca problema atunci e rulmentul de pe partea unde apare eroarea.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Joker13 said:

Am înțeles! Mulțumesc frumos! 

Un buton apasat de multumesc imi face si mai bine, e pe acolo prin dreapta postarilor. 

Revino aici si zi daca a fost rulmentul sau altceva.

Merita facute toate verificarile alea in prealabil pentru ca rulmentul nu e usor de schimbat si ar fi pacat sa afli ulterior ca era senzorul.. sensorul e prin in fuzeta, il tine prins un surub imbus.. o sa il gasesti probabil destul de intepenit. Intra foarte fix in gaura.

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am remediat problema, sau cel putin asa sper....

Am facut următoarele : dat jos planetara, senzorul , am curatat cu o carpa surplusul de mizererie de pe rulment (a fost o combinatie de vaselina, praf, rugina) pe urma am dat cu un degresant de cateva ori pana sa dus toata mizeria, iar la final am dat cu un contact cleaner pe banda magnetica  si senzor si am suflat cu aer comprimat. Inainte sa montez totul la loc am dat cu un pic de vaselina fina pe rulment. 

 

Nu stiu daca este o rezolvare definitiva, dar pana in acest moment, de cateva zile nu mai am aceea problema. 

 

P.s. Cine doreste sa dea jos planetarele, obligatoriu prima data se desfac/elibereaza din diferential. Zic asta deoarece am fost la cativa mecanici si toti au incercat sa le scoata prima data din fuzeta si nu au reusit. Dupa ce am decis sa le desfac eu pe cont propriu si am scos prima data planetara din diferential, a iesit super usor. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Joker13 said:

Zic asta deoarece am fost la cativa mecanici si toti au incercat sa le scoata prima data din fuzeta si nu au reusit.

..nu te mai duce la mecanicii aia..

Itit trebuie fix 3 minute sa iti dai seama ca e imposibil sa scoti la e90/91 planetara din fuzeta; e DITAMAI tija ce e bagata in fuzeta! Iar aia nu o ia decat spre interior daca e sa o scoti..

Apoi, nu stiu daca ai procedat cum trebuie dand cu vaselina pe banda aia magnetica pentru ca poate atrage o data in plus praf si particule metalice si o data in plus stratul de vaselina nu le ajuta sa cada.. e doar o sugestie.. In rest ai procedat bine. Am vrut sa iti sugerez curatarea dar am crezut ca ai facut-o cumva, deja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.