Jump to content

statie si subwoofer


Recommended Posts

am 6 boxe pe 318i 4 fata si 2 spate , vreau sa mai pun ceva pe el pt ca e slab in bass

 

sa mai pun in usi in spate nu e loc , asa ca ce ma sfatuiti

 

eu m-am gandit ori sa dau jos boxele de pe spate si sa pun unele supertari care sa compenseze , insa in acest caz nu stiu ce marca , cum se echilibreaza cu cassul bmw si cu boxele de pe fata , sau sa pun un subwoofer dar nu in portbagaj , mi-ar placea unul ca la audi , intre boxele din spate. se gasesc asemenea modele , oare e bine ca wooferul sa fie amplasat intre cele doua boxe de spate , ce statie sa pun , ce marca a fie wooferul

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am 6 boxe pe 318i 4 fata si 2 spate , vreau sa mai pun ceva pe el pt ca e slab in bass

 

sa mai pun in usi in spate nu e loc , asa ca ce ma sfatuiti

 

eu m-am gandit ori sa dau jos boxele de pe spate si sa pun unele supertari care sa compenseze , insa in acest caz nu stiu ce marca , cum se echilibreaza cu cassul bmw si cu boxele de pe fata , sau sa pun un subwoofer dar nu in portbagaj , mi-ar placea unul ca la audi , intre boxele din spate. se gasesc asemenea modele , oare e bine ca wooferul sa fie amplasat intre cele doua boxe de spate , ce statie sa pun , ce marca a fie wooferul

263766[/snapback]

 

Ai HU original pe masina sau e schimbat? Daca e cel original nu prea ai ce sa faci.

Link to comment
Share on other sites

sorry ce e ala HU

:blink:

263821[/snapback]

Head Unit

Daca ai amplificator ce duce...iti recomand Sony Xplod e cam 300RON 1200W Peak Power si 330W Rated Power http://www.toshibashop.no/shop/media/Sony%20Xplod%2012%20Sub%20340W.jpg

L.E:Astea nu o sa iti incapa in usi mai mult ca sigur,numai daca o sa faci o improvizatie dar bine nu o sa arate.Cel mai bine in portbagaj sau sub luneta.Dar repet iti trebuie o statie tare pt astea altfel nu iti scoate bass-u

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Niciodata sa nu folosesti Sony Xplod, cele mai proaste.

263850[/snapback]

argumenteaza,le-ai testat tu ? Eu am fost intr-un mondeo care avea asa ceva.Au o fidelitate foarte buna,nici un barait..nimic

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Un Woofer poti pune si intre boxele din spate dar nu stiu daca iti incap doua...

Ca amplif. ti-as recomanda Magnat Pantera Onehttp://www.be-loud.ro/data/product1068.jpg

asta e cam 280euro

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca un subwoofer face mai mult decat orice boxe , umple sunetul , nu se mai aude asa sec.Eu am unul pionner , in portbagaj , si boxele stock , plus o statie alpine de 300w. Sunt multumit de calitatea si volumul pe care-l scot. Am schimbat de asemenea si cass-ul cu un mp3 kenwood. Poate daca as mai schimba si boxele as scoate mai mult...
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la sony xp. - nu mi-au placut su nicio forma....nici boxele nici caseteofoanele respectiv cd playerele

 

Pot in schimb sa spun ca sint foarte multumit de PIONEER ca si casetofon/cd/mp3 si JBL ca si boxe (asta am eu pe masina)

 

In urma cu 3 luni un preten de-al meu cu o astra caravan si-a pus statie si woofer pe masina..eram cu el in vitan....magnat parca...anyways....cind am auzit cum suna si stiindu-ma cu bani la mine...am zis baiatului care monta ca vreau si eu la fel....si m-a intrebat cu ce masina sint,i-am aratat pisicutza si a inceput sa rada si a zis : "n-are rost la masina asta"

 

In acel moment m-am schimbat putin la fatza si eram pe cale sa il injur...noroc ca si-a continuat ideea spunand: "Seria 3 si seria 5 sint f bine izolate fonic,motiv pt care cu aceleasi echipamente care le-am pus la el, la tine nu o sa se auda nimic...sunetul ramane in portbagaj...Vrei woofer si statie....tre sa mai aduci bani de acasa...altfel,mai bine stai cu ce ai"......De unde am dedus ca pt un rezultat ok,tre sa tinzi catre ceva peste 800 RON (statie,woofer,cabluri)

 

Anyways...sa nici nu te gandesti la woofer fara statie...cu toti "mosfet-zii" din lume pe care ii are sau i-ar avea cas/cd/mp3-ul tau...trebuie statie

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

argumenteaza,le-ai testat tu ? Eu am fost intr-un mondeo care avea asa ceva.Au o fidelitate foarte buna,nici un barait..nimic

263854[/snapback]

 

looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

 

mai baiatule nu mai fa recomandari daca nu te pricepi. auzi la el. a fost el o data si aveau fidelitate si nu baraiau.... asta inseamna ca sunt bune nu?

 

Sony este un producator de kko cand este vorba de consumatorul uzual. ei isi scot banii din echipamentele profi de studiouri TV. mentalitatea romanului care a trait ani de zile in comunism il face sa se uite in sus la SONY. sunt niste shituri.

 

ca difuzoare (raport calitate/pret excelent) : DLS, Infinity,

woofere : DLS, Infinity, JL

amplif: depinde de modul preferat de auditie.

 

o rugaminte: astia care habar nu aveti nu mai dati sfaturi. ca am auzit eu o data si mi-a spus varu' din armata.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

 

mai baiatule nu mai fa recomandari daca nu te pricepi. auzi la el. a fost el o data si aveau fidelitate si nu baraiau.... asta inseamna ca sunt bune nu?

 

Sony este un producator de kko cand este vorba de consumatorul uzual. ei isi scot banii din echipamentele profi de studiouri TV. mentalitatea romanului care a trait ani de zile in comunism il face sa se uite in sus la SONY. sunt niste shituri.

 

ca difuzoare (raport calitate/pret excelent) : DLS, Infinity,

woofere : DLS, Infinity, JL

amplif: depinde de modul preferat de auditie.

 

o rugaminte: astia care habar nu aveti nu mai dati sfaturi. ca am auzit eu o data si mi-a spus varu' din armata.

264111[/snapback]

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

repet pentu ca vad ca nu ai inteles din prima.

 

DE CE te bagi sa dai sfaturi unde doar ai vazut si cand stii ca nu esti cat de cat cunoscator, nu ai ureche, nu ai auzit jde mii de sisteme?

 

si sincer... la varsta ta ar trebui sa iti zic cophile. si tu mie NENEA.

asa ca stai in banca ta, acolo unde stii ca sfaturile tale sunt pareri si nu sfaturi. omul a cerut un SFAT - asta trebuie sa vina de la un om care cunoaste cate ceva, si nu o PARERE- pe care si un baietas ca tine poate sa o dea.

 

iar limbajul meu de cartier... lol... am vorbit foarte civilizat cu tine. si cum locuiesc in cartier nu vad unde e problema.

si daca vrei limbaj de cartier spune... si o sa iti vorbesc in limbaj de cartier

ai ceva de protestat?

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

corect. am avut. da eu aveam RESPECT. si am si acum.

cand vb un NENEA eu taceam. si bagam la cap.

 

scuze acceptate.

 

p.s. bah astia din BV cam tari in gura. nu e problema ca si eu tot de acolo sunt.

264275[/snapback]

pai asta inseamna ca eu nu pot sa imi exprim parerea daca unu de 40 de ani a zis ceva..nu ?

si ce e cu brasovu ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

primo: nu am 40.

secondo: nu ai inteles aluzia cu BV.

tertzo: hai sa o lasam moarta ca o ardem aiurea pe topicu asta. daca mai e ceva de vorbit, vorbim pe PM.

264292[/snapback]

am dat un examplu am vazut ca ai 28....diferenta mare intre noi nu prea este :blink: oricum...eu am agatat cu offtopicul ca poate ne trezim cu un warn

Link to comment
Share on other sites

referitor la topic , m-am dus la cineva care pune sisteme pe masini si mi-a zis ca nu exista masina mai buna dar cu sistem audio mai prost ca BMW-ul si mi-a dat o solutie , a zis sa scoatem boxele de spate si sa puna unele - infinity a zis daca nu ma insel - care sa aiba si tweetere in ele insa cu amplificatorul lor separat , si in felul acesta voia vea si eu un sistem la fel de bun ca cel de pe vw , cel cu 8 boxe , insa niciodata nu va fi , spune el ca audi concert. mi-a mai zis ca nici macar harman kardon nu suna chiar asa de tare ca nu duce cd-ul masinii cat trebuie si ca bose de pe audi a mai tare.

 

voi ce ziceti .

 

ma gandeam ca poate fac rost de un woofer de audi concert si ii pun doar woofer-ul , decupez intre boxele de spate , pt ca woofer de protbagaj nu vreau. dar in cazul asta nu-mi trebuie si amplificator de woofer?

 

PS Va rog sa nu va mai certati intre voi raspunzand la acest topic

Link to comment
Share on other sites

daca pui woofer tot ce o sa ai in plus este BASS-ul.

sistemul audio de la BMW nu este slab pt ca nu are bass... este slab pe toate frecventele redate.

so, cu un woofer tot ce faci este sa adaugi niste bass. atat. nu ii creste insa calitatea sunetului.

 

dar acum depinde ce astepti tu de la sistemul tau audio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.