Jump to content

statie si subwoofer


Recommended Posts

daca pui woofer tot ce o sa ai in plus este BASS-ul.

sistemul audio de la BMW nu este slab pt ca nu are bass... este slab pe toate frecventele redate.

so, cu un woofer tot ce faci este sa adaugi niste bass. atat. nu ii creste insa calitatea sunetului.

 

dar acum depinde ce astepti tu de la sistemul tau audio.

265291[/snapback]

 

 

well , eu am avut un golf cu navi cd cu 8 boxe care se auzea beton si astept de la bmw sa se auda macar la fel de bine

acum eu am vazut ca duce destul de bine si sistemul de pe BMW dar nu prea are bass ma gandeam ca daca ii pun un woofer il ajut , treaba e ca nu vreau woofer de portbagaj. sau asa cum am zis poate e mai bine cu inlocuitul boxelor de spate cu unele beton cu tweetere incorporate si amplificator

problema e ca nu prea ma pricep si nu vreau sa ma intepe cineva sa imi ia si banii si sa nici nu se auda bine :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...

acum eu am vazut ca duce destul de bine si sistemul de pe BMW dar nu prea are bass ma gandeam ca daca ii pun un woofer il ajut , treaba e ca nu vreau woofer de portbagaj. sau asa cum am zis poate e mai bine cu inlocuitul boxelor de spate cu unele beton cu tweetere incorporate si amplificator

problema e ca nu prea ma pricep si nu vreau sa ma intepe cineva sa imi ia si banii si sa nici nu se auda bine  :blink:

265353[/snapback]

 

este clar. no offence. da cand zici ca se aude destul de bine sistemul BMW....fa orice ca oricum nu ai ureche. sistemul e PRAF. nu ai ce sfaturi sa primesti pt ca din cate vad nu poti deosebi un sistem praf de unul bun.

 

sfatul meu : schimba doar boxele spate. si scoate materialul izolant din spatele lor, precum si capacele de plastic, astfel boxele comunicand direct cu porbagajul. in acest fel porbagajul va functiona ca o incinta de rezonanta. o sa fi multumit de rezultat

Link to comment
Share on other sites

Subiect discutat de zeci si milioane de ori, sistemul audio standard de pe BMW este unul din cele mai proaste de pe piata, echivalent cu ceva gen Logan, chiar cel de pe Cielo e mai bun.. nu mai vorbesc de masini gen Vectra, Golf, Audi. Eu am am facut o gramada de modificari la sistemul audio, am bagat peste 1000E pana acum ( au si un thread deschis une am scris totul detaliat).

Sincer sa fiu m-a disperat masina asta din punctul asta de vedere, orice as face tot nu sunt multumit. Oricum, prim ul pas si unul care face o imensa diferenta, este schimabrea playerului, dupa aceea... am schimbat boxe spate, subwoofer, statie, apoi am schimbat cu o statie mai puternica cu amplificare si pe boxele spate, tot nu sunt f multumit, basul cel putin .. la volum mare e depasit de boxe, boxele spate nu pot scoate bass ca distorsioneaza.. numai probleme.

 

Costa, ce spui cu tu rezeonanta boxelor spate in portbagaj este total falsa, daca o sa calculezi litrajul pt o incinta la boxe o sa vezi ca iti da o suma care e de vreo 30 de ori mai mica decat portbagajul.

 

Leonard ce spui acolo cu schimbatul DOAR a boxelor spate este egal cu ZERO in ceea ce priveste basul, nu vei putea scoate bass din cacaturile alea de 16 cm, alea nu duc bass, iar la amplificare o sa iti distorsioneze la volum mediu spre mare.

 

In fine sfatul meu pentru cine vrea ceva f performant intr-un BMW, e sa se lase pagubash sau sa fie pregatit sa investeasca peste 1000E.

Link to comment
Share on other sites

mi-am achizitionat subwofer magnat neoflex 230 si o statie Magnat pantera Four + 2 boxe pentru inalte. Total 470 euro. Combinat cu un cd player panasonic si inca 2 boxe blaupunct destul de hotarate, consider ca a iesit un sound extraordinar. :blink: Edited by 320i_24valve
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Subiect discutat de zeci si milioane de ori, sistemul audio standard de pe BMW este unul din cele mai proaste de pe piata, echivalent cu ceva gen Logan, chiar cel de pe Cielo e mai bun.. nu mai vorbesc de masini gen Vectra, Golf, Audi. Eu am am facut o gramada de modificari la sistemul audio, am bagat peste 1000E pana acum ( au si un thread deschis une am scris totul detaliat).

Sincer sa fiu m-a disperat masina asta din punctul asta de vedere, orice as face tot nu sunt multumit. Oricum, prim ul pas si unul care face o imensa diferenta, este schimabrea playerului, dupa aceea... am schimbat boxe spate, subwoofer, statie,  apoi am schimbat cu o statie mai puternica cu amplificare si pe boxele spate, tot nu sunt f multumit, basul cel putin .. la volum mare e depasit de boxe, boxele spate nu pot scoate bass ca distorsioneaza.. numai probleme.

 

Costa, ce spui cu tu rezeonanta boxelor spate in portbagaj este total falsa, daca o sa calculezi litrajul pt o incinta la boxe o sa vezi ca iti da o suma care e de vreo 30 de ori mai mica decat portbagajul.

 

Leonard ce spui acolo cu schimbatul DOAR a boxelor spate este egal cu ZERO in ceea ce priveste basul, nu vei putea scoate bass din cacaturile alea de 16 cm, alea nu duc bass, iar la amplificare o sa iti distorsioneze la volum mediu spre mare.

 

In fine sfatul meu pentru cine vrea ceva f performant intr-un BMW, e sa se lase pagubash sau sa fie pregatit sa investeasca peste 1000E.

267884[/snapback]

 

man eu am spus ca porbagajul va functiona ca o incinta de rezonanta nu ca ar fi incinta de rezonanta ideala pt boxele din spate. care incinta poate sa fie de 30 de ori mai mica sau chiar mai mult - depinde de dif. so ce am spus nu este total fals. litrajul il calculezi la ce? nu la incinta recomandata de producator? adica cea ideala? daca pui un dif intr-o usa, camera din spatele usii va fuctiona ca incinta de rezonanta mestere.

 

ce nu inteleg este d c ai precizat suma pe care ai bagat-o tu in sistemul audio... sau ai impresia ca este o suma atat de mare incat trebuie sa ne uitam la tine ca la un mic tatic in ale acusticii.

 

sunt oameni aici care au bagat in sunet de nustu cate ori mai mult decat tine....

 

eu de exemplu am bagat in masina prietenei peste 1700 euro fara HU. si tot nu pot sa zic ca se aude bine. decent da. dar bine nu. si masina nu e un bmw. e o fabia. o masina extrem de usor de upgradat ca sunet.

 

sfatul tau este extrem de pertinent. dar din pacate romanu nostru isi pune niste Xploduri, apoi un tub de bass in porbagaj ca sa baraie numaru si apoi da maneaua la maxxim, traind cu impresia ca are un sistem audio excelent.

eu as exagera un pic suma pe care ai zis-o tu. 1000 e chiar putin ca sa fie sistemul bunicel. eu zic clar peste 2000. pararea mea.

 

numa bine

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Se poate si sub 1000 de euro, cu rezultate remarcabile :blink:

Adica: DLS CA41 amplificator 4 canale, 4X70 W, sisteme DLS R5A pe spate, DLS R6A pe fata, ambele de 80W RMS, 94 db (da, se pot monta difuzoare de 16,5 pe fata la un e39 - eficient, nu frumos, ca oricum nu se vede). Cabluri bune si ... suna de nota 10! (eu pun notele!) Total: undeva pe la 25 milioane, daca pui si insonorizant de calitate.

Link to comment
Share on other sites

am 6 boxe pe 318i 4 fata si 2 spate , vreau sa mai pun ceva pe el pt ca e slab in bass

 

sa mai pun in usi in spate nu e loc , asa ca ce ma sfatuiti

 

eu m-am gandit ori sa dau jos boxele de pe spate si sa pun unele supertari care sa compenseze , insa in acest caz nu stiu ce marca , cum se echilibreaza cu cassul bmw si cu boxele de pe fata , sau sa pun un subwoofer dar nu in portbagaj , mi-ar placea unul ca la audi , intre boxele din spate. se gasesc asemenea modele , oare e bine ca wooferul sa fie amplasat intre cele doua boxe de spate , ce statie sa pun , ce marca a fie wooferul

263766[/snapback]

delicat subiect......

nu stiu daca sa-ti dau sfaturi sau sa iti povestesc doar

sistemul audio de pe bmw e unul extrem de prost, asa ca m-am apucat si eu ca omu sa fac ceva pt a-l imbunatati: 2 statii , una pentru boxe spate (nu cele stock) si una pt subwoofer. dintr-o bucata de lemn de brad am facut o incinta pentru 4 boxe care sa incapa in spatele tetierelor intre boxele de pe spate pe care am izolat-o si imbracat-o. Am luat un sub JBL pe care l-am aruncat in portbagaj. Sunetul e bun cu plus dar nu e f.bun sau cel putin asa mi se pare mie.

statie optimus 4 x 30 cu boxe jbl

statie magnat 1 x 300 pt sub jbl

cabluri, sigurante, etc

daca facei ceva de genul asta sunetul o sa fie ok

Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu la cd playerul original ......se aude infect !... Nu am crezut ca un sistem stock poate fi atat de slab !..Se aude superbine cu sistemul stock la Nissan Micra ...o masina plina de plastic si fara pretentii de limuzina :)

 

macar ma consolez cu faptul ca arata bine ..si nu mai trebuie sa iau fata la player de fiecare data ...motiv pt care am si schimbat de altfel !.

Nu cred ca merita sa ma complic cu statii si woofere si schimbat de boxe ..asta e Aud un zumzait in boxe !. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Se poate si sub 1000 de euro, cu rezultate remarcabile  :blink:

Adica: DLS CA41 amplificator 4 canale, 4X70 W, sisteme DLS R5A pe spate, DLS R6A pe fata, ambele de 80W RMS, 94 db  (da, se pot monta difuzoare de 16,5 pe fata la un e39 - eficient, nu frumos, ca oricum nu se vede). Cabluri bune si ... suna de nota 10! (eu pun notele!) Total: undeva pe la 25 milioane, daca pui si insonorizant de calitate.

273445[/snapback]

 

corect rezultate remarcabile. dar nu poti sa spui ca sistemul este unul bun. este doar decent.

 

si totusi este destul de ieftin ce spui tu acolo. de unde cumperi tu DLS-uri la preturi asa mici? nu de alta dar chiar vreau si eu :)

bine... eu vreau UR-uri allaround plus woofer seald JL duse de niste Hyfonicsuri

Link to comment
Share on other sites

si totusi este destul de ieftin ce spui tu acolo. de unde cumperi tu DLS-uri la preturi asa mici? nu de alta dar chiar vreau si eu :blink:

bine... eu vreau UR-uri allaround plus woofer seald JL duse de niste Hyfonicsuri

273452[/snapback]

 

ma bag eu in seama, desi nu stiu de unde cumpara, dar la be-loud.ro difuzoarele si statia respectiva sunt vreo 1700 de lei.

Au si ce vrei tu (UR-uri) dar incep de la 1300...

 

In caz ca se intreaba cineva, mentionez ca nu vreau sa fac reclama la be-loud.ro dar in materie de audio pentru masina au oferte foarte multe.

Link to comment
Share on other sites

Nu le-am luat de pe be-loud pt ca nu aveau ce voiam eu pe stoc. Le-am luat de la un dealer de echipamente de sunet local, la aceleasi preturi ca cele de pe be-loud ( dealerul mi-a facut reducere :blink: )

Plus un kicker de 450 W RMS, in incinta sealed.

Rezultatul este simpatic: R6A suna extraordinar de bine amplificate, in realitate ele sunt raspunzatoare de tot basul din masina, in conditiile in care subul din portbagaj nu face decat sa vibreze capacul acestuia. Asta pt ca nu am nici macar gaura de sac de ski in cotiera spate.

Link to comment
Share on other sites

baietii de la be-loud imi sunt amici.

 

se pare ca am facut eu calculul ochiometric la sistemul propus de @ihearto de mi se-a parut mare.

eu stiu de cat am eu nevoie pt UR-uri.

mishuverde: stiu man ce au baietii dar... din pacate in momentul asta nu imi permit UR-uri allaround. si pana nu am bani de tot sistemul [head-unit dvd, navi, mp3 de calitate cu iesiri de 5v pe preamp, cabluri, DLS UR5i/UR6i, woofer JL 12W7 in incinda sealed, amplif Hyfonics sau Audison, cablaje Dietz, plus condensator, plus baterie, plus ceva Dynamat pe usi, si polita spate] ... care oricum ma rupe la buzunar, nu fac nici o imbunatatire. pt ca degeaba o fac daca in lantul respectiv o za este praf... tot sistemul va fi praf.

oricum ideea e ca se pot lua DLS-uri si mai ieftin decat de la ei, si anume da la importatorul oficial - OMA Alarm.

 

asa ca pana sa am cascavalul, poftesc, dau sfaturi si imi zgarii timpanele cu praful de "sistem audio" din e46.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Totusi, in ce masina vrei sa montezi UR5/UR6? Pentru ca, la vederea unei portiere desgacute de BMW, o sa renunti de urgenta la idee... Gandeste-te ca la seria 5, la a mea, am taiat cutia aia triunghiulara cu volum de maxim 2,5 litri (hahahaha) in care stateau difurile stock de 13, ca sa incapa magnetul de la DLS-urile de 16,5, am polizat si taiat fata cutiei, ca sa pot obtine un plan cat de cat drept pentru montajul astora de 16, si mi-au ramas gaurele, iar gaura din spate prin care trece cam 1 cm magnetul nu e de marimea necesara (nu permite mai mult panarama aia de cutie). Asta in conditiile in care am fost tinut de pastrarea cutiei pentru sistemul de prindere in portiera, in 3 suruburi, si de forma acelei foi insonorizante din portiera si de fata de usa. Fata de usa din carte am taiat putin in spate (nu se vede in fata) cutia de plastic a buzunarului, ca sa incapa difurile de 16,5 (diametru mai mare. Plus ca dupa toata operatia asta, foaia aia insonorizanta din spatele cutiei trebuie gaurita si ea, sa rasufle diful in portiera, si, sa te tii, trebuie cumva siliconata marginea cutiei care vine pe ea, sa nu rasufle diful in fata. plus ca foaia aia neagra mare este prinsa de marginile de tabla ale portierei cu mastic si nici nu este suficient de rigida.

Astea toate in conditiile in care si-au spart capul 4 insi vis-a-vis de posibilitatea renuntarii la celebra cutie si crearea unei noi incinte in care sa sune diful. Este aproape imposibil, fiind tinuti de forma portierei.

Daca desfaceti portiera, o sa intelegeti. Eu am desfacut-o de muuulte ori....si m-am lasat batut.

 

Date fiind toate probleme astea, constat mirat cat de bine suna R6A de la DLS montate impropriu (cu hibele explicate mai sus). Asta in conditiile in care basul din portbagaj nu ajunge in habitaclu.

 

De asta nu cred ca merita UR

Link to comment
Share on other sites

pai am 2 solutii pt fata. ca la polita nu sunt probleme. tai tot si fac niste incinte sub polita dupa specificatiile DLS-ului.

sa revenim. solutia 1. exista niste incinte pt fetele de usi din fibra facute pt fiecare model. nu stiu site-ul acum dar daca te intereseaza o sa il caut. pur si simplu se aplica peste. si arata a draq de bine. personal nu agreez aceasta solutie.

solutia2. eu am e46. tai in usa loc de dif. izolez interiorul cu dynamat. sunet excelent. munca multa. daca mai tii minte am mai discutat noi 2 pe tema asta. din fericire la mine se poate, nu ca la tine.

 

uite partea hasurata o tai http://img187.imageshack.us/img187/6075/fatausabmw2pu8.th.jpg

 

si diful va fi prins direct de usa. in metal. so la mine se poate...

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Stiu, cum sa nu stiu c-am discutat!

 

Da, la e46 suna mai promitator... nu stiu, n-am vazut cum arata usa deschisa la seria 3.

 

Am o singura obiectie: nu taia polita din spate! Totusi, e vorba de o masina cu tractiune spate. Nu stiu daca ai vazut-o cum arata - ma refer la tabla goala. Insa exact pe laterale vine tabla intarita de care se tine mecanismul de prinedre al amortizoarelor...si banuiesc ca de ea nu vrei sa te atingi!

Link to comment
Share on other sites

evident ca nu...

nu m-am exprimat corect. sub difurile actuale este rahatu de incinta. o dau jos si fac cale libera pana in porbagaj. adica tai ce este intre difuri si porbagaj. ca sa poata comunica difurile cu incintele ulterioare puse in porbagaj.

Link to comment
Share on other sites

Dar incinta aia nu sta exact pe tabla aia intarita? La e39 exact acolo e amplasata, si forma ei ciudata este data exact de acea tabla. Intre cele doua extreme laterale se poate taia, tabla e subtire, nu are rol de rigidizare.

De fapt, la mine cea mai mare problema am intalnit-o la spate, la polita. In nici un caz nu aveam cum sa tai sa rasufle difurile in portbagaj, amplasate pe locurile stock. Mi s-a spus ca orice as monta in cutiile originale o sa sune prost. Am vazut seria 5 la care s-a taiat pe mijlocul politei si s-au montat coaxiale, ovale. Suna ...asa si asa.

 

Nici nu puteam sa fac o incinta noua, separata in 2 compartimente, care sa tina cat polita de sub luneta, tocmai datorita formei acesteia.

 

asa ca am montat DLS R5A pe spate, punand un distantier pe cutia stock, ca nu incapeau magnetii (au adancimea de instalare mare) . Amplificate si...surpriza: sunau si astea foarte bine. Am pastrat pasla aia din cutie, cu care vine masina si atata tot, adaugand silicon cand am prins distantierul de cutie.

Link to comment
Share on other sites

Nu uita ca eu cand m-am apucat de montat difuzoare...habar n-aveam ce-i aia incinta ...band-pass :blink:

Tu ai mult mai multe cunostinte despre ce si cum trebuie sa fie o instalatie de sunet la o masina. Eu am invatat pe pielea mea (si a altora, care m-au ajutat ) cat de greu e de montat si instalat asa ceva la Bmw.

Dupa o serie de investitii aiuristice, am ajuns la o concluzie:

 

- difuzoare de 16,5 sistem, in fata - DLS suna bine, intradevar, inaltele sunt foarte clare, nu tipa, iar kick-basul are..."ceva". In sensul bun. Astea amplificate de o statie.

- pe spate coaxiale, amplificate numai de head-unit. De preferinta de putere mai mica, sa le duca casetofonul.

- un sub in portbajaj, neaparat facuta o gaura in cotiera. Eu o incerc montarea kickerului cu fata la interiorul masinii, taind cotiera, izoland, magnetul lasandu-l in ctia sealed care o sa stea in portbagaj. Zic ca o sa incerc, deoarece tabla aia din cotiera nu e nici ea neteda, are ...umflaturi/striatii/contur, ca nici nu stiu cum sa le mai zic...

Amplificator (pe 4 canale, doua pt difuri fata, doua in punte pt sub). Ce am eu, DLS CA 41 e oarecm slab pt kicker (scoate in punte cam 170 W rms, parca, iar subul e cotat la 450). In final, subul va fi amplificat la mine de alt amplificator (il am deja) DLS-ul fiind lasat pentru difuzoarele din fata si spate.

 

Cred ca asta e cea mai buna investitie, cat de cat ieftina, cu sistem amplificat fata, coaxiale bune dar de putere mica, tinute din HU, in spate, si sub in cotiera.

 

A, si sa nu uitam un aspect: amplificarea casetofonului/Cd-ului Bmw e foarte proasta, distorsioneaza repede-repede. Cine nu crede (si eu am fost poate cel mai inversunat adept al HU original de la masina, pe care urma sa montez adaptoare high-low) poate sa faca o proba cu un mp3 player de...3,4 milioane, sa zicem, si va constata ca numai cu amplificarea acestuia chiar si difuzoarele stock vor suna mult mai bine. Asta ca sa nu mai zic ca Pioneerul care-l am eu (vechi, dar bun, bun la vremea lui) facea singur sa vibreze scaunele cand dadeam mai tare semnal catre R6A din portierele fata...

 

Recunosc, n-am renuntat la ideea pastrarii Hu-lui masinii: am o promisiune ferma de la cineva care se pricepe fff bine ca-mi va trece peste amplificarea sa interna si-mi va scoate semnale RCA din el, de cca 2-3 volti. E pe bune. De fapt, cel in cauza a fost foarte multumit de constructia casului original, care-i permite destul de usor (asa zicea el zambind, explicandu-mi in detaliu ceva ce eu habar n-aveam cum sa inteleg) sa-mi scoata din el semnal curat, de tensiune mica.

 

Dar, sa nu uitam ca mai intai trebuie sa-l repare :) - am pe aici un raspuns la un topic, in care ma mirat ca de ce nu mai merge, dupa ce am turnat acetona in el, ca asa am vazut pe forum!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, sper sa fi nimerit bine thread-ul, pentru ca nu am gasit altul in exact domeniul care ma intereseaza.

Am achizitionat un subwoofer de 750W Blaupunkt impreuna cu o statie Blaupunkt de 400W si ma intereseaza UNDE le pot monta. Ma refer la CALITATE. Nu vreau sa le monteze nea Gigi de la dezmembrari Dacii si nici cineva de la Bavaria ....

Aveti idee si de un pret aproximativ, sa stiu cu cati bani ma duc?

Poate ma puteti ajuta, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

daca omul tau reuseste sa faca ceva cu HU original... e super bine.

o sa fie multi doritori. si scoate si omu ceva profit.

 

eu sincer doresc un Pioneer AVIC Z2

http://www.pioneerelectronics.com/pna/v3/p...etailsComponent

astfel pastrez si linia bordului, fara a-l strica cu ceva, ba chiar dimpotriva - dupa pararea mea.

si asta are "di tati" si scoate si un sunet curat. aproape excelent.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Salutare, sper sa fi nimerit bine thread-ul, pentru ca nu am gasit altul in exact domeniul care ma intereseaza.

Am achizitionat un subwoofer de 750W Blaupunkt impreuna cu o statie Blaupunkt de 400W si ma intereseaza UNDE le pot monta. Ma refer la CALITATE. Nu vreau sa le monteze nea Gigi de la dezmembrari Dacii si nici cineva de la Bavaria ....

Aveti idee si de un pret aproximativ, sa stiu cu cati bani ma duc?

Poate ma puteti ajuta, multumesc.

273738[/snapback]

 

depinde de garaj.

vor trebui trase cabluri. plus reglaje.

iti pot recomanda cateva locatii bune, dar ne spui si noua de unde esti?

Link to comment
Share on other sites

"eu sincer doresc un Pioneer AVIC Z2"

 

Cine nu-si doreste? Da, la seria 3 ai sa obtii un rezultat estetic de exceptie. La 5...unu, nici nu se gaseste masca prea usor, doi...nici nu arata bine chiar si cu masca aia, caci fanta din bord e facuta dupa latimea casului masinii, care, dupa cum se stie, e muuult mai lat decat astea normale aftermarket.

 

Iar "indicatiile" mele de mai sus, tineau cu casa :blink: ...e pacat sa dai atatia bani pe ceva care, probabil, nu va da randament in niste conditii improprii de... lucru.

Cat despre montaj: eu unul as recomanda unul, doi prieteni indemanateci (eu ii am, le-am distrus duminicile) plus, eventual, cineva care are cunostinte in domeniu. Credeti-ma, mult mai bine si curat vor lucra niste amici, impreuna cu voi, decat "profesionistii' de la un service oarecare, fie el si ed marca - pt ei e doar un job, pt voi e o pasiune.

Link to comment
Share on other sites

Pt nicky: esti fericit, ai break. O sa sune bine. Detaliaza ce amplificator ai- banuiesc ca are intrare de semnal mare, sa iei semnalul de la cablurile difurilor din spate. E mono, e pe 2 sau 4 canale? Iar subul....ham, nu prea cred ca are 750 W rms. Are incinta?

Nu stiu la seria 3, dar daca ai navigatie si astea au, ca la seria 5, modulul de sunet in stanga, in portbagaj, esti un fericit, pt ca poti lega foarte usor un adaptor high-low pentru semnalul de la statie, nemaifiind nevoit sa tragi cablu RCA din fata. In esenta, daca lucrurile stau asa, la tine ar fi destul de simplu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.